Badania prenatalne - Amniopunkcja

Amniopunkcja, zwana też amniocentezą, jest jednym z badań prenatalnych, które przeprowadza się dla oceny ryzyka wystąpienia wad genetycznych u płodu. Ponieważ jest to badanie inwazyjne, większość kobiet obawia się, że niesie ze sobą duże niebezpieczeństwo.

 

badania w ciąży - amniopunkcja

 

Amniopunkcja, polegająca na pobraniu próbki płynu owodniowego od ciężarnej, jest to obecnie najczęściej stosowane inwazyjne badanie prenatalne. Chociaż obciążona jest ona pewnym ryzykiem uszkodzenia płodu i poronienia, w rzeczywistości jest to ryzyko ograniczone do minimum.

 

Kiedy należy wykonać amniopunkcję?

Amniopunkcję wykonuje się między 13. a 19. tygodniem ciąży. Oczywiście wszystkie przyszłe matki powinny badać się pod kątem oceny ryzyka urodzenia chorego dziecka. Ale zazwyczaj, do tego celu, wystarczają zwykłe nieinwazyjne badania prenatalne. Amniocentezę, natomiast, przeprowadza się na ogół jedynie wśród tych kobiet, u których ryzyko urodzenia chorego dziecka jest wysokie.

 

Wskazania do wykonania amniopunkcji

Wskazaniem do amniopunkcji są takie czynniki, jak:

  • wiek matki powyżej 35 lub ojca powyżej 55 lat,
  • poprzednie urodzenie dziecka z zaburzeniami chromosomalnymi,
  • urodzenie dziecka z wadą cewy nerwowej, ośrodkowego układu nerwowego lub z chorobą metaboliczną,
  • występowanie wady cewy nerwowej w rodzinie.

 

 

Jak wygląda badanie?

Przebieg badania prenatalnego polega na pobraniu próbki płynu owodniowego z worka otaczającego płód i jego analizie pod względem biochemicznym. Próbka ta jest pobierana za pomocą cienkiej igły, którą do macicy wprowadza się przez brzuch ciężarnej. Dokładność nakłucia jest możliwa dzięki obrazowi z ultrasonografu, do którego kobieta jest podłączona podczas trwania badania.

Amniopunkcja nie wykrywa wszystkich wad wrodzonych. Stosuje się ją przede wszystkim do wykrywania takich schorzeń, jak zespół Downa, rozszczep kręgosłupa, bezmózgowie, mukowiscydoza, czy dystrofia mięśniowa. Amniopunkcję wykonuje się także wtedy, gdy chce się ocenić, czy płuca dziecka są wystarczająco rozwinięte do porodu lub czy pierwotniak toksoplazmozy przeszedł do płodu. Badanie to może zatem dostarczyć wielu cennych informacji na temat zdrowia dziecka. Decydując się na zastosowanie tej metody należy zawsze mieć na uwadze wiążące się z nią ryzyko oraz być przygotowanym na jej wyniki.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Alliance All right reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Lipiec 11, 2017
miałam skierowanie w 1 ciązy ze wzgledu na podejrzenie toxoplazmozy ale nie poszlam. To juz 24 tydzien byl, w sumie wyszlo dobrze. Dziecko zdrowe jak ryba