Badania prenatalne - Test potrójny

Test potrójny jest badaniem przesiewowym, które przeprowadza się w drugim trymestrze ciąży. Wykonuje się go między 17. a 20. tygodniem, a jego celem jest ocena ryzyka wystąpienia nieprawidłowości i wad chromosomowych u płodu – zespołu Downa (trisomia 21), zespołu Edwardsa (trisomia 18) oraz wad cewy nerwowej, takich jak rozszczep kręgosłupa lub stan zwany bezmózgowiem. Trisomia 13, czyli zespół Patau, nie jest wykrywalny przez test potrójny.

 

badania w ciąży

 

Co to jest test potrójny?

Test potrójny to badanie prenatalne, które bada poziomy HCG, AFP oraz estriolu (uE3) i pozwala na wykrycie 6. na 10. przypadków kobiet noszących dziecko z którymś z zespołów. Jego czułość jest zatem zasadniczo niższa, niż testu PAPP-A, aczkolwiek zaleca się jego wykonanie zwłaszcza u kobiet, które wcześniej nie wykonały żadnego badania w kierunku oceny ryzyka wad wrodzonych. Test ten, podobnie jak w przypadku innych, odbywa się poprzez analizę biochemiczną pobranej próbki krwi i jest badaniem nieinwazyjnym, a więc bezpiecznym zarówno dla matki, jak i dziecka.

 

Test potrójny – wyniki

Jeśli okaże się, że wyniki są w normie oznacza to, że ryzyko urodzenia chorego dziecka jest bardzo niskie. Jeśli jednak wynik badania wykaże nieprawidłowości, wskazują one na wysokie ryzyko wystąpienia choroby u dziecka. W przypadku, gdy badanie wykazuje większe niż 1:200 ryzyko nieprawidłowości, zaleca się wykonanie jeszcze jednego testu, Zazwyczaj polecanym badaniem prenatalnym jest amniopunkcja.

 

O wystąpieniu nieprawidłowości decydują następujące oznaczenia markerów:

- obniżenie stężeń AFP i uE3 i podwyższenie stężenia HCG, wskazuje na ryzyko wystąpienia zespołu Downa;

- obniżenie stężenia wszystkich estrogenów, wskazuje na ryzyko wystąpienia zespołu Edwardsa.

Należy pamiętać, że rezultat badania w bardzo dużym stopniu zależy od dokładnego określenia wieku płodu. Jeśli któryś z badań prenatalnych, w tym test podwójny, potrójny, czy PAPP-A, zostanie wykonany zbyt wcześnie lub zbyt późno, wyniki mogą okazać się fałszywe – zawyżone lub zaniżone. W przypadku ciąż bliźniaczych, obliczanie ryzyka zespołu Downa i Edwardsa także jest utrudnione. Na wyniki nie wpływają jednak takie czynniki jak pora pobrania próbek, czy też wykonanie testów na czczo lub po jedzeniu.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Angel_a  All right reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Maj 21, 2016
Ja robiłam te test IONA w medgenetix - jest na pewno całkowicie bezpieczny i bezinwazyjny, więc nie ma ryzyka. Na podstawie próbki krwi pobranej od matki po 10. tygodniu ciąży pozwala ocenić ryzyko wystąpienia zespołu Downa, Edwardsa lub Patau i co także ważne możliwe jest wykonanie badania oceny płci płodu i/lub mutacji w genie MTHFR w cenie badania, no i co ważne można na raty rozłożyć płatność.
Ocena:
Marzec 6, 2016
czy robiła może któraś z Was badania iona? zastanawiam się czy nie zrobić bo jednak w mojej rodzinie, co prawda dość dalekiej ale występowały choroby tj jak zespół Downa itp. Co prawda i tak muszę poczekać przynajmniej do 10 tyg bo z tego co się orientowałam to dopiero wtedy wykonują takie testy.