KTG serca dziecka - na czym polega?

Pierwsze USG podczas którego przyszła mama zobaczy swoje nienarodzone dziecko na długo pozostanie w jej pamięci. Wzruszenie towarzyszące badaniu jest tak silne, że nie sposób pohamować łez szczęścia. A tego co czuje przyszła mama gdy pierwszy raz usłyszy bicie serca swojego maleństwa nie da się opisać.

 

ktg

 

KTG – co to za badanie ?

KTG, czyli badanie kardiokatograficzne monitoruje czynność serca płodu i jednocześnie zapisuje skurcze macicy. Dzięki niemu lekarz lub położna analizująca zapis wie w jakiej kondycji jest dziecko, które przygotowuje się do przyjścia na świat. Wykonywanie KTG podczas porodu naturalnego pozwala zespołowi medycznemu obserwować czynność serca maluszka, a gdyby pojawiły się jakiekolwiek komplikacje natychmiast zareagować i w razie potrzeby wykonać cesarskie cięcie.

Na czym polega KTG?

Badanie KTG trwa około 20 - 30 minut i może być wykonywane o każdej porze dnia i nocy. Do brzucha leżącej (na plecach lub boku) przyszłej mamy za pomocy elastycznego pasa zostają umieszczone dwie głowice: kardiograficzna monitorująca bicie serca dziecka oraz takograficzna rejestrująca skurcze macicy. Wynik badania zapisuje się na dwóch papierowych rolkach i obrazuje liczbę skurczów macicy, czynność serca oraz ruchy maluszka.

 

Kiedy należy wykonać badanie KTG?

KTG nie jest w ciąży badaniem obowiązkowym. Zazwyczaj wykonywane jest dopiero mniej więcej na dwa tygodnie przed planowanym terminem porodu. Jeśli ciąża nie przebiega prawidłowo lub przyszła mama skarży się na skurcze macicy, albo sygnalizuje zbyt małą liczbę ruchów dziecka, monitorowanie stanu płodu przy pomocy badania KTG rozpoczyna się około 32. tygodniu ciąży. W przypadku ciąży mnogiej nawet 7 tygodni wcześniej.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Artur Steinhagen All right reserved

 

Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu