Ciążowe BHP

Kobiety w ciąży spotykają się z wieloma zakazami i nie zawsze wiedzą, ile w nich jest naukowo potwierdzonych zaleceń, a ile ludowych zabobonów. Dlaczego nie można robić pewnych rzeczy, na co uważać i jak sobie pomóc w przypadku nagłych zdarzeń? 

 

 

Wielu zagrożeń, z którymi spotyka się oczekująca dziecka kobieta, nie sposób uniknąć. Są jednak rzeczy, dzięki którym świadomie można uniknąć problemów. W powodzeniu ciąży bardzo ważny jest styl życia przyszłej mamy. 

 

Dieta – kontrowersyjny temat

Mimo wyraźnych zaleceń dotyczących odżywiania, ciężarne nie zawsze stosują się do nich. Czasami trudno im uwierzyć, że nie zaleca się jeść np. wędzonych ryb, kiedy ogólnie dieta bogata w ryby jest bardzo polecana. Problem polega na tym, że w serach pleśniowych, niepasteryzowanym mleku, surowym mięsie, rybach oraz np. w niemytych owocach i warzywach mogą znaleźć się drobnoustroje niebezpieczne dla rozwijającego się płodu. Dodatkowo w pożywieniu znajdują się toksyczne substancje (dlatego odradza się wędzonych ryb oraz potraw długo smażonych w głębokim tłuszczu). Także żywność wysoko przetworzona jest odradzana, zawiera toksyczne substancje, jak BPA czy PFOS. Wszystkie wątpliwości powinien rozwiać dietetyk.

Bezwzględnie nie wolno spożywać alkoholu w ciąży. Nawet najmniejsza jego ilość może wywołać u dziecka zespół FAS, który objawia się poważnymi problemami neurologicznymi i fizycznymi. Nie ma bezpiecznej ilości alkoholu którą można spożyć, dlatego trzeba go wyeliminować całkowicie. Tak samo powinno się przestać palić papierosy. 

Przyszła mama powinna ograniczyć spożywanie cukrów prostych. Ich duża ilość zmienia środowisko w śluzówkach, także w pochwie. Staje się ona podatna na zakażenia, które mogą doprowadzić do powikłań, takich jak przedwczesny poród albo zakażenie wewnątrzmaciczne.  

Kolejnym produktem, którego zalecenia ograniczenia ma potwierdzenie w badaniach naukowych, jest kawa (i inne produkty zawierające kofeinę). Udowodniono, że spożywanie więcej niż 200 mg kofeiny ma niekorzystny wpływ na ciążę. Może nawet doprowadzić do poronień, gdyż zagęszcza krew i wypłukuje z organizmu potrzebne mikro- i makroelementy. 
Gdy zostanie popełniony dietetyczny błąd, ciężarna powinna skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Ten oceni ryzyko i będzie mógł zwrócić uwagę na niepokojące objawy. 
Te wszystkie ograniczenia pomogą także utrzymać w ryzach wagę. Nadmierne kilogramy są trudne do zrzucenia, wpływają na samopoczucie i choroby mamy po porodzie. Dzięki zrównoważonej i zdrowej diecie kobiety zapewniają zdrowie swoim dzieciom i sobie. 

 

Ciąża i kot

Toksoplazmoza to choroba która u dorosłych przechodzi niemal niezauważalnie, ale infekcja która dotyczy płodu może mieć fatalne konsekwencje. Kot to podstawowy żywiciel pasożyta wywołującego toksoplazmozę. Cysty pierwotniaka mogą być obecne w odchodach kota, należy zachować ostrożność gdy pupil podrapie lub ugryzie. Toksoplazmozą można się także zarazić mając kontakt z ptakami oraz z surowym mięsem. Możliwość zarażenia nie jest jednoznaczna z koniecznością oddania kota, wystarczy zachować środki bezpieczeństwa- unikać bezpośredniego kontaktu ze skórą, używać jednorazowych rękawiczek przy przygotowaniu posiłków. W przypadku ugryzienia, zadrapania przez kota lub ptaka należy użyć skutecznego i bezpiecznego antyseptyku, na przykład Octeniseptu. Należy też użyć Octeniseptu na uszkodzenia skóry na swoich dłoniach, by zapobiegać zagrożeniom. 

 

Ostrożnie z kąpielami

Rosnący brzuszek kobiety powoduje nie tylko dyskomfort i bóle pleców. Przyczynia się także to zmiany środka ciężkości, dlatego przyszła mama porusza się z mniejszą gracją i mimo najszczerszych chęci częściej się potyka i wywraca. Z powodu zagrożenia pośliźnięciem odradza się kąpiele w wannie i zaleca branie prysznica. Kobieta powinna dokładnie się zastanowić, jak się kąpać, żeby samo mycie oraz opuszczanie wanny lub brodzika było jak najbezpieczniejsze. 

Kąpiel w wannie odradza się także z powodu dłuższego kontaktu z wodą oraz wyższej temperatury kąpieli. Zwiększanie temperatury ciała źle wpływa na rosnące dziecko, dlatego kąpiel powinna być ciepła, ale nie gorąca. Z tego powodu nie wolno korzystać z solarium, sauny, opalać się. 

Zagrożenie infekcjami powoduje odradzanie korzystania z publicznych, wilgotnych miejsc, jak baseny czy jeziora. W takich miejscach kąpiele trwają dłużej, co także sprzyja występowaniu infekcjom. 

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów infekcji należy skonsultować się z ginekologiem i podjąć leczenie. Obecnie można uniknąć silnych leków, antybiotyków, dzięki zastosowaniu miejscowego leczenia bezpiecznym i bardzo skutecznym Octeniseptem z aplikatorem waginalnym.

 

Unikanie upadków

Tak jak dieta i ograniczanie narażenia na toksyny mają szczególne znaczenie w pierwszym trymestrze ciąży, tak ostrożne poruszanie i unikanie upadków to podstawowe wyzwanie gdy brzuszek rośnie i termin porodu się zbliża. 
Jazda na rolkach, na rowerze to tylko przykłady zachowań, które mogą być ryzykowne. Uprzywilejowane miejsca w autobusach i tramwajach powstały także z tego powodu i przyszłe mamy powinny z nich korzystać. Uderzenie w brzuch może wywołać skurcze, pęknięcie błon płodowych, a w konsekwencji - przedwczesny poród. 
Ciężarne powinny korzystać z pomocy, w domu i poza nim. Dzięki temu rzadziej podejmują ryzyko, które na co dzień jest minimalne, ale wzrasta wraz z powiększaniem się brzuszka, i spokojnie mogą dotrwać do terminu porodu.  

 

Dowiedz się więcej na: www.oczywisciemamto.pl

 

 

Zdjęcie: Fotolia.pl

Artykuł sponsorowany

Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.