Menu główne
Portal dla rodziców...

13 tydzień ciąży

13_tydzien-kalendarz-ciazy550

 

Gratulujemy, właśnie rozpoczęłaś drugi trymestr ciąży. Przed Tobą wspaniały okres czasu. Przeszłaś już 'zabawę' z pierwszym trymestrem. Mdłości ciągłe zmęczenie ustały. To właśnie teraz brzuszek zaczyna się coraz bardziej uwidaczniać, a cera promienieje. Już niedługo poczujesz zdumiewające i upragnione ruchy, przypominające drżenie skrzydeł motyla. Twoje dziecko fika koziołki w macicy.

 

Trzynasty tydzień ciąży - rozwój dziecka

  • Trudno uwierzyć, że to już drugi trymestr ciąży. Maluch waży około 30g i ma 7,5cm. Główka stanowi mniej więcej połowę długości jego ciała.
  • 13. tydzień ciąży to moment w którym jelita dziecka cofnęły się z pępowiny do brzuszka. Mimo, że dziecko jeszcze nie jada to jego jelita potrafią już wykonywać ruchy perystaltyczne, które umożliwiają przesuwanie się pokarmu.
  • Nerki produkują mocz. Maluch połyka niewielkie ilości płynu owodniowego, a potem siusia. Wraz z moczem wydala zbędne produkty przemiany materii.
  • W 13. tygodniu ciąży trzustka Twojego szkraba zaczęła wydzielać insulinę, a wątroba żółć.

CZY WIESZ, ŻE: Maluszek ma rozmiar brzoskwini. To niewiarygodne biorąc pod uwagę, że jeszcze 6 tygodni temu był tak malutki jak ziarno fasoli.

 

Ciąża mnoga - trzynasty tydzień ciąży

Pierwszy trymestr ciąży był dla rozwoju Twoich dzieci ogromnie pracowity. Z ziarenek piasku płody przekształciły się w maluszki wielkości pięści. Z każdym dniem stają się silniejsze. Na tym etapie maluszki nadal mają dużo miejsca. W 13. tygodniu ciąży nawet czteroraczki jeszcze się nie stykają. Jednakże to się wkrótce zacznie zmieniać.

 


lt;< 12. tydzień ciąży Kalendarz ciąży 14. tydzień ciąży >>

ZOBACZ FILM 10. - 14. TYDZIEŃ CIĄŻY 

 

10-14-tydzien-ciazy-film

 

 


 

Wybierz swój tydzień:

1 tydzień ciąży 2 tydzień ciąży 3 tydzień ciąży 4 tydzień ciąży 5 tydzień ciąży 6 tydzień ciąży 7 tydzień ciąży 8 tydzień ciąży 9 tydzień ciąży 10 tydzień ciąży 11 tydzień ciąży 12 tydzień ciąży 13 tydzień ciąży 14 tydzień ciąży 15 tydzień ciąży 16 tydzień ciąży 17 tydzień ciąży 18 tydzień ciąży 19 tydzień ciąży 20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży 22 tydzień ciąży 23 tydzień ciąży 24 tydzień ciąży 25 tydzień ciąży 26 tydzień ciąży 27 tydzień ciąży 28 tydzień ciąży 29 tydzień ciąży 30 tydzień ciąży 31 tydzień ciąży 32 tydzień ciąży 33 tydzień ciąży 34 tydzień ciąży 35 tydzień ciąży 36 tydzień ciąży 37 tydzień ciąży 38 tydzień ciąży 39 tydzień ciąży 40 tydzień ciąży
Katarzyna Michniewska

Google Plus

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino i ciastek z kremem kobieta przed trzydziestką. Optymistka wierząca, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Pełna energii gaduła o wielu obliczach. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wie...

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

logo

Porady dla rodziców - od planowania rodziny do wychowania dzieci. Ponadto zdrowie i uroda, rodzinne forum i strefa specjalnie dla taty - to wszystko znajdziesz w portalu parentingowym Dzidziusiowo.

Portal parentingowy Dzidziusiowo.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastąpią profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Właściciel serwisu nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w serwisie Dzidziusiowo.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.