Menu główne
Portal dla rodziców...

23 tydzień ciąży

23_tydzien-kalendarz-ciazy550

 

Jesteś zmęczona, osłabiona i masz płytki oddech? Zrób badanie krwi. Być może wystąpił u Ciebie niedobór żelaza. Anemia w ciąży to bardzo częsta dolegliwość. Wprowadź do swojej diety buraki, szpinak i czerwone mięso oraz zacznij przyjmować zawierające żelazo preparaty witaminowe. Choć anemia w ciąży jest powszechnym schorzeniem to nie można jej lekceważyć.

 

Dwudziesty trzeci tydzień ciąży - rozwój dziecka

  • To już 23. tydzień ciąży. Drugi trymestr pomału dobiega końca. Worek owodniowy otaczający dziecko zawiera około ½ litra płynu. Chroni malucha przed infekcjami i zapewnia mu odpowiednią temperaturę. Płyn ten jest wymieniany mniej więcej co cztery godziny.
  • Dziecko waży około 500g i ma około 24cm długości.

Ciąża mnoga - dwudziesty trzeci tydzień ciąży

U Twoich szkrabów wszystko dobrze. Rozrabiają, bawią się i sporo odpoczywają po wyczerpujących zabawach.

 

Zastanawiałaś się kiedyś w jaki sposób dochodzi do narodzenia się bliźniaków syjamskich?
To bardzo rzadkie zjawisko tłumaczone jest na dwa sposoby. Pierwsza teoria mówi, że do podziału zapłodnionego jajeczka dochodzi zdecydowanie za późno, w związku z czym nie rozdziela się do końca.

 

Druga hipoteza mówi, że jajo dzieli się we wczesnym okresie, ale zarodki przyciągają się i łączą ze sobą. Dużą rolę odgrywają tu pewnego rodzaju molekuły, które działają jak rzepy. Gdy organy zaczynają się rozwijać molekuły te łączą ze sobą dwie pasujące strony tworząc symetryczny wzór. Są one zaprojektowane w ten sposób, aby przyciągać odpowiednio: rękę do ręki, twarz do twarzy itd. Dlatego bliźnięta syjamskie zrastają się pasującymi organami: klatkami piersiowymi, głowami lub biodrami.

 

CZY WIESZ, ŻE: Komórki nerwowe płodu - neurony - produkowane są w szalonym tempie, bo około 250 000 na minutę.

 


<< 22. tydzień ciąży Kalendarz ciąży 24. tydzień ciąży >>

ZOBACZ FILM 21. - 27. TYDZIEŃ CIĄŻY 

 

21-27-tydzien-ciazy-film

 

 


 

Wybierz swój tydzień:

1 tydzień ciąży 2 tydzień ciąży 3 tydzień ciąży 4 tydzień ciąży 5 tydzień ciąży 6 tydzień ciąży 7 tydzień ciąży 8 tydzień ciąży 9 tydzień ciąży 10 tydzień ciąży 11 tydzień ciąży 12 tydzień ciąży 13 tydzień ciąży 14 tydzień ciąży 15 tydzień ciąży 16 tydzień ciąży 17 tydzień ciąży 18 tydzień ciąży 19 tydzień ciąży 20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży 22 tydzień ciąży 23 tydzień ciąży 24 tydzień ciąży 25 tydzień ciąży 26 tydzień ciąży 27 tydzień ciąży 28 tydzień ciąży 29 tydzień ciąży 30 tydzień ciąży 31 tydzień ciąży 32 tydzień ciąży 33 tydzień ciąży 34 tydzień ciąży 35 tydzień ciąży 36 tydzień ciąży 37 tydzień ciąży 38 tydzień ciąży 39 tydzień ciąży 40 tydzień ciąży
Katarzyna Michniewska

Google Plus

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino i ciastek z kremem kobieta przed trzydziestką. Optymistka wierząca, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Pełna energii gaduła o wielu obliczach. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wie...

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

logo

Porady dla rodziców - od planowania rodziny do wychowania dzieci. Ponadto zdrowie i uroda, rodzinne forum i strefa specjalnie dla taty - to wszystko znajdziesz w portalu parentingowym Dzidziusiowo.

Portal parentingowy Dzidziusiowo.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastąpią profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Właściciel serwisu nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w serwisie Dzidziusiowo.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.