Menu główne
Portal dla rodziców...
 

Przebieg ciąży - od 15 do 20 tygodnia ciąży (Zobacz film)

 

 

Pomiędzy piętnastym, a dwudziestym tygodniem dziecko rośnie dwukrotnie. Wraz ze wzrostem ciała, szybko rozwija się także układ nerwowy dziecka. Nerwy przyłączają mózg do reszty ciała; „podróżują” one od mózgu przez jego pień i w dół kręgosłupa, rozprzestrzeniając się na tułów i kończyny.

 

Szkielet twojego dziecka także ulega zmianie. Miękka tkanka chrzęstna zaczyna przeistaczać się w twardą kość. Proces ten zachodzi najpierw w rękach i nogach. Przyspiesza także proces rozwoju odczuwania bodźców.

 

Mózg twojego dziecka przydziela konkretnym obszarom zmysły: powonienia, smaku, słuchu, wzroku i dotyku. Na tym etapie rozwoju twoje dziecko może usłyszeć bicie twojego serca i głos, zatem czytaj na głos lub śpiewaj melodie miłe dla ucha.

 

Dziecko może nawet teraz umieć ssać kciuk. Około osiemnastego tygodnia zaczniesz doświadczać jednego z najbardziej ekscytujących zjawisk podczas ciąży, jakim jest odczuwanie ruchów dziecka. Jego zginające się i prostujące kończyny możesz na początku odczuwać jako delikatne wibracje. Nasilą się i zwiększą swą częstotliwość w kolejnych tygodniach. W dwudziestym tygodniu dziecko waży nieco ponad 280 g i mierzy około 25 cm, od czubka głowy do pięt (jest mniej więcej długości większego banana). Ten tydzień jest kamieniem milowym ciąży – połowa drogi już za wami!

 

Zobacz pozostałe filmy:

> 1 - 9 tydzień

> 10 - 14 tydzień

> 21 - 27 tydzień

> 28 - 37 tydzień

Przejdź do:

Ciąża tydzień po tygodniu, czyli kalendarz ciąży

Patrycja Słupska

Google Plus

Prywatnie mama dwójki przesłodkich dziewczynek Hani i Oli, które zajmują jej wszystkie wolne i te mniej wolne chwile. Zwolenniczka noszenia w chuście, wychowywania dzieci w bliskości z rodzicami i kochania ich takimi, jakimi są. Nieustannie poszukuje dobrych odpowiedzi i "sposobu na dziecko"....

Komentarze  

#1 Alicja Nova 2014-11-12 01:01
Cudownie :)
Cytuj

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

logo

Porady dla rodziców - od planowania rodziny do wychowania dzieci. Ponadto zdrowie i uroda, rodzinne forum i strefa specjalnie dla taty - to wszystko znajdziesz w portalu parentingowym Dzidziusiowo.

Portal parentingowy Dzidziusiowo.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastąpią profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Właściciel serwisu nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w serwisie Dzidziusiowo.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.