Menu główne
Portal dla rodziców...

Przebieg ciąży - od 1 do 9 tygodnia ciąży (Zobacz film)

 

W ciągu tygodnia od poczęcia twoja zapłodniona komórka jajowa, znana również jako blastocysta, pokonuje drogę do macicy.Jajeczko jest mniej więcej wielkości łepka od szpilki. W ciągu kilku dni komórki w jajeczku grupują się.

 

Z komórek stanowiących wewnętrzny węzeł zarodkowy powstanie twoje dziecko. Komórki zewnętrzne utworzą worek owodniowy i łożysko. Następnie blastocysta pozbywa się osłonki ochronnej w procesie zwanym „wykluwaniem” i „zakopuje się” w mięsistej ścianie macicy.

 

Około piątego tygodnia rozwijające się dziecko jest wielkości ziarenka sezamu. Komórki, które przedtem tworzyły wewnętrzny węzeł zarodkowy blastocysty zaczynają się organizować i układać, kształtując młody zarodek i formując podstawowe organy. Mózg i rdzeń kręgowy twojego dziecka są widoczne przez jego półprzezroczystą skórę.

 

W obrębie tego czasu u dziecka wykształca się także układ krążenia i jego serduszko zaczyna bić. Zarodek bardziej przypomina malutką kijankę niż człowieka. Przez świeżo wykształcone łożysko oraz pępowinę dziecko pobiera substancje odżywcze i tlen. Przed końcem dziewiątego tygodnia zanika ogon embrionalny. Twoje dziecko z każdym dniem coraz bardziej przypomina człowieka – ma już wystające kończyny i palce, dostrzegalny nos, usta, oczy, oraz malutkie płatki uszu. Twój nowy „lokator” jest teraz wielkości winogrona i waży około 1,5 g. Ciężko uwierzyć, jak szybko jedna komórka przekształca się w ciało niewątpliwie przypominające dziecko.

 

 

Zobacz pozostałe filmy:

> 10 - 14 tydzień

> 15 - 20 tydzień

> 21 - 27 tydzień

> 28 - 37 tydzień

Przejdź do:

Ciąża tydzień po tygodniu, czyli kalendarz ciąży

Patrycja Wrotek

Google Plus

Prywatnie mama dwójki przesłodkich dziewczynek Hani i Oli, które zajmują jej wszystkie wolne i te mniej wolne chwile. Zwolenniczka noszenia w chuście, wychowywania dzieci w bliskości z rodzicami i kochania ich takimi, jakimi są. Nieustannie poszukuje dobrych odpowiedzi i "sposobu na dziecko"....

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

logo

Porady dla rodziców - od planowania rodziny do wychowania dzieci. Ponadto zdrowie i uroda, rodzinne forum i strefa specjalnie dla taty - to wszystko znajdziesz w portalu parentingowym Dzidziusiowo.

Portal parentingowy Dzidziusiowo.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastąpią profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Właściciel serwisu nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w serwisie Dzidziusiowo.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.