Alkohol w ciąży – wpływ alkoholu na dziecko

Coraz częściej porusza się problem wpływu alkoholu na zdrowie płodu. I choć istnieją rozbieżne opinie co do negatywnego wpływu przysłowiowej lampki wina na rozwój i życie dziecka, nikt nie podważa rangi niebezpieczeństwa jakie wynika z picia przez kobietę ciężarną dużych ilości alkoholu. Co więcej, w świetle ostatnich badań, alkohol w ciąży jest bardziej szkodliwy niż inne używki np. marihuana.

 

Alkohol w ciąży

 

Dlaczego alkohol w ciąży szkodzi dziecku?

Alkohol przepływa przez organizm płodu w tym samym stężeniu w jakim występuje on we krwi matki. Przy czym, w organizmie dziecka jest o wiele dłużej spalany. W rozwijającym się płodzie alkohol czyni ogromne spustoszenie. Alkohol w ciąży może wywołać tzw. FAS (płodowy zespół alkoholowy), który może skutkować m. in.: niedorozwojem umysłowym, dysfunkcjami mózgu, obniżeniem zdolności percepcyjnych, obniżonym IQ, wrodzonymi wadami serca, deformacjami twarzy, problemami ze wzrostem, problemami behawioralnymi.

Jaka ilość alkoholu szkodzi? Na to pytanie odpowiedzi nie znamy. Ale według opinii większości lekarzy zasadne jest, aby kobieta ciężarna powstrzymała się całkowicie od spożywania alkoholu przez całe 9. miesięcy.

Jak pomóc kobiecie w ciąży wytrwać w abstynencji?

Na zachowanie abstynencji przez kobietę w ciąży niewątpliwy wpływ ma jej bezpośrednie otoczenie. Niestety to ostatnie nie zawsze zdaje sobie sprawę z powagi problemu. Popierając decyzję o abstynencji, ułatwia jej zachowanie. Zaś bagatelizując problem i zachęcając kobietę do picia, bierze częściową odpowiedzialność za zatruwanie płodu alkoholem.

Największe jednak znaczenie ma postawa partnera życiowego. Sam zachowując abstynencję jest niejako współtowarzyszem trudnej drogi wyrzeczeń, w imię zdrowia i szczęścia dziecka. Sam pijąc alkohol, w zasadzie nie robi nic złego i nikomu nie szkodzi, ale z pewnością nie ułatwia tym zachowaniem wytrwania w abstynencji alkoholowej swojej partnerce. Przecież swoim stosunkiem do picia alkoholu pokazujemy również swój stopień solidarności z żoną oraz swoją zdolność do poświęceń w imię dobra, mającego się narodzić, Waszego wspólnego dziecka.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Dmitriy Melnikov All right reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Wrzesień 18, 2016
Nie przepadam za alkoholem, bardzo rzadko go pijam wiec nie miałam z tym problemów. Jestem w 34 tc, od 2-3 dni mam ogromną ochotę na piwo, ale to tak wielką że sama jestem zszokowana. Jednak rozsądek nie pozwala mi sięgnąć nawet po lekki alkohol.
Ocena:
Lipiec 23, 2016
Asia jestes jebnieta i rodzic na pole powodzenia!
Ocena:
Kwiecień 5, 2016
Mam pytanie odnośnie alkoholu w takich produktach jak np, lody. Czy zjedzenie porcji takich lodów z polewa o smaku ajerkoniaku, gdzie w sklad wchodzi glownie woda, cukier i te wszystkie ulepszacze moze zaszkodzić?
Ocena:
Marzec 24, 2016
Asia nie zgadzam się z Toba. Może i kiedyś kobiety rodzily na polach ale o tym ile było poronień to juz nikt nie wspomina...
Ocena:
Styczeń 17, 2016
Głupota , żyj normalnie nie wariuj ...... Też jestem w ciąży nie powiem uważam na siebie , ale bez przesady ja np. jem to na co mam ochotę a nie co ktoś mi każe i jak się okazuje z badań z moim maleństwem jest wszystko dobrze . Jak sie urodzi też bedziesz wariować , np. nie dasz nikomu na ręcę dziecka potrzymać czy nawet popatrzeć , czy jak bedzie troszke chłodniej to nie wyjdziesz z domu ludzie ciąża to nie choroba to etap w naszym życiu a później występują depresje po porodowe kiedyś nie było tak dobrze kobiety nie stosowały specjalnych diet specjalnie sie nie pilnowały do tego szły w pole na polu rodziły i do tego zdrowe dzieci a teraz ...? , chuchanie dmuchanie i jedna wielka głupota jakby wariowanie dobrze wpływało na ciąże trzeba żyć normalnie tak jak sie żyło a nie robić wielką chorobe z ciąży .... :)
Ocena:
Sierpień 14, 2015
Każda ilość alkoholu może być niebezpieczna, więc ja wolę nie ryzykować. Ja jeszcze, żeby lepiej zadbać o siebie skorzystałam z diety dla kobiet w ciązy dostępnej na bellybestfriend.pl Robię wszystko, żeby zapewnić wszystko co najlepsze dla mojego Maleństwa. <3