Data publikacji:

Ciąża niewidka

Autor: Katarzyna Michniewska

Jak to możliwe, że niektóre kobiety dopiero na porodówce dowiadują się, że za chwilę zostaną mamami? W jaki sposób mogły nie zauważyć tak wyraźnych objawów ciąży: braku miesiączki, zaokrąglonego brzuszka czy ruchów płodu. Choć wielu z nas wydaje się to mało prawdopodobne, to ciąża niewidka naprawdę istnieje. Według statystyk medycznych 1. na 500. ciąż pozostaje niezauważona.

 

USG w ciąży badanie USG w ciąży ciąża niewidka

 

Ciąża niewidka – jak to możliwie?

Choć objawy ciąży zazwyczaj są bardzo wyraźne, to zdarzają się panie, które nie zmagają się z porannymi mdłościami, zgagą, opuchlizną nóg i bólami kręgosłupa. Co więcej u niektórych kobiet podczas ciąży regularnie występuje plamienie, przypominające miesiączkę. Jak to możliwe? Zazwyczaj w takich przypadkach fizjologia zostaje zdominowana przez psychikę. Kobiety tak bardzo wypierają myśl o ciąży, że tłumią jej symptomy. Niekiedy przeczuwają, że w ich ciele rozwija się dziecko, ale nie chcą się do tego otwarcie przyznać. Pewna grupa pań tak intensywnie neguje fakt bycia w ciąży, że informacja o porodzie spada na nie jak grom z jasnego nieba. 

 

Ruchy płodu – czy można ich nie zauważyć?

Ruchy płodu bardzo często są interpretowane przez ciężarne kobiety jako skurcze brzucha lub objaw schorzeń żołądkowych. Zwłaszcza kobiety zmagające się z nadwagą nie odczuwają wyraźnych kopniaków dziecka. Dodatkowo panie, które nie uważają na siebie w ciąży, nie odżywiają się prawidłowo, palą papierosy, piją alkohol, stosują diety lub bardzo aktywny tryb życia nie przybywają na wadze lub zyskują zaledwie kilka kilogramów. Ponadto, dzieci z ciąż "z zaskoczenia" rodzą się często z małą masą urodzeniową.

 

Czy kobiety nieświadome swego stanu błogosławionego są gorszymi matkami? Nie. Negowanie ciąży nie jest zamierzonym działaniem, a stanowi wynik ich osobowości. 

 

Skorzystaj z naszego kalkulatora dni do porodu!

 

Zdjęcie: Fotolia by © Max Tactic All right reserved


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

Komentarze
16-11-2018
Ocena:
Słyaszałam o takich przypadkach. Po swoich doświadczeniach z ciąża bardzo trudno mi w to wszystko uwierzyć, ale pewnie jest to mozliwe.
czym smarować brzuch w ciąży

Czym smarować brzuch w ciąży? Poradnik 

2024-03-15
To normalne, że w trakcie ciąży kobietom zależy nie tylko na zdrowym rozwoju dziecka, ale również na utrzymaniu elastyczności skóry i zapobieganiu rozstępom na brzuchu. Wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry brzucha może być kluczowy w osiągnięciu tego celu. Sprawdź, czym smarować brzuch w ciąży i jak dbać o siebie w tym szczególnym czasie. 
olejek na rozstęy w ciąży

Olejek na rozstępy w ciąży: ranking najlepszych produktów

2023-08-17
Rozstępy to problem, który dotyka wielu przyszłych mam. Przyczyna ich powstawania jest oczywista – rosnący z tygodnia na tydzień brzuch, który powoduje rozciąganie fibroblastów. Oprócz tego istotną rolę odgrywają czynniki hormonalne i predyspozycje genetyczne. Na szczęście możesz ochronić się przed charakterystycznymi liniami lub zminimalizować ich widoczność. Pomoże ci w tym dobry olejek na rozstępy w ciąży. Jaki jest najlepszy? Sprawdź ranking polecanych kosmetyków.
Krem na rozstępy w ciąży

Krem na rozstępy w ciąży – jaki wybrać?

2023-08-03
Ciąża to wyjątkowy czas, w którym ciało kobiety przechodzi dziesiątki zmian. Niejedna przyszła mama, oprócz radości z oczekiwania dziecka odczuwa także niepokój. Czy po ciąży jej ciało będzie wyglądać atrakcyjnie? Co, jeśli pojawią się rozstępy po ciąży? Dziś przyglądamy się bliżej tematowi ciążowych blizn oraz temu, w jaki sposób im zapobiegać. Polecamy także najlepsze kremy przeciw rozstępom dla ciężarnych!
masaż krocza przed porodem

Czy warto wykonać masaż krocza przed porodem?

2023-06-04
Jeśli zastanawiasz się czy masaż krocza przed porodem to dobry pomysł lub jak wykonać masaż krocza przed porodem - koniecznie przeczytaj nasz najnowszy artykuł, w którym odpowiemy na te oraz wiele innych pytań. Zapraszamy do lektury!
przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży

Jakie są przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży?

2023-05-29
Na uciążliwe nudności skarży się od 50% do nawet 90% przyszłych mam. Wbrew powszechnej opinii przypadłość ta występuje nie tylko rano – popołudniowe czy wieczorne mdłości w ciąży również są normą. Najczęściej wynikają one ze zmian hormonalnych, choć mogą być też objawem refluksu albo zaburzeń pracy tarczycy. Dlatego właśnie – jeśli przypadłość nie ustępuje po pierwszym trymestrze, przyszła mama powinna skonsultować ją z lekarzem prowadzącym ciążę.
Ból żeber w ciąży

Ból żeber w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia

2023-05-27
Ból żeber w ciąży to jedna z dolegliwości, na które przyszłe mamy skarżą się najczęściej. Jest on zjawiskiem całkowicie naturalnym, a przy tym – trudnym do uniknięcia. Podpowiadamy, co powoduje bolesność w okolicach żeber w ciąży oraz jak skutecznie sobie z nią radzić.
obfite krwawienia na początku ciąży

Obfite krwawienia na początku ciąży: co oznaczają? Czy należy się martwić?

2023-03-19
Obfite krwawienia na początku ciąży zawsze budzą silny lęk u przyszłej matki. Nie zawsze oznaczają one jednak, że dochodzi do poronienia – mogą być również oznaką pękniętego naczynia krwionośnego w pochwie albo obecności krwiaka podkosmówkowego. Niezbyt nasilone krwawienie we wczesnej ciąży może też wynikać z zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy albo delikatnej urazu szyjki macicy, powstałego w czasie badania lekarskiego albo stosunku seksualnego.