Zachcianki w ciąży

Do dziś zachcianki w ciąży są niekłamanym fenomenem. Dieta kobiety w stanie błogosławionym, według wielu opinii krążących w społeczeństwie, opiera się na śledziach i korniszonkach zagryzanych od czasu do czasu czekoladą. Czy naprawdę kaprysy są jednym objawów ciąży, jak często występują i co oznaczają w praktyce?zachcianki-550x350

 

Skąd biorą się zachcianki?

Słynne zachcianki pojawiają się na początku ciąży i trwają zazwyczaj do końca pierwszego trymestru. Nie występują u wszystkich kobiet, więc jeżeli nie doświadczyłaś czegoś takiego, nie przejmuj się. Hormony wydzielane przez organizm ciężarnej, powodują, że możemy odczuwać wstręt do niektórych pokarmów. Inne znowu, wywołają nieodpartą pokusę spożywania ich w zatrważającej ilości.


Wzbogacanie pokarmu ciężarnej, czyli zachcianki coś nam mówią

Mądrość organizmu ludzkiego sprawia, że często sam wskazuje, czego mu brak. Nietypowe zachcianki zazwyczaj dotyczą dość skrajnych „smaków”. Kiszona kapusta czy ogórki małosolne, mogą oznaczać brak witaminy C. Wzmożona ochota na magnez powoduje, że cieknie nam ślinka na widok czekolady, orzechów czy szpinaku. Słynne śledzie to niedobór potasu i fosforu, owoce i czerwone warzywa, natomiast, związane są z beta karotenem.


Zdrowie przede wszystkim – pamiętaj o zbilansowanej diecie

Bezkrytyczne uleganie wszystkim kaprysom nie jest oczywiście najlepszym pomysłem. Tłumaczenie zjedzenia litra lodów czekoladowych ciążą, nie jest dobre. Należy zawsze pamiętać o zbilansowanej diecie. Przejadanie się i niezdrowy tryb życia nie są przecież korzystne ani dla Ciebie ani dla dziecka. Co więcej warto zamienić słodycze na zdrowe odpowiedniki takie jak suszone owoce czy orzechy.


Zasadniczo zdarza się niechęć do niektórych składników diety, dotychczas spożywanych w znacznych ilościach. Kawa, herbata, papierosy bądź alkohol wywołują u Ciebie mdłości? To bardzo pozytywny aspekt ciążowych zachcianek i mądrość Twojego ciała. Wszystkie one mogą być bardzo niekorzystne dla Twojego maleństwa. Palenie lub picie alkoholu w ciąży skutkuje bowiem, licznymi problemami zdrowotnymi u dziecka.

 

Zdjęcie: Fotolia fot by © Ariwasabi

Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.