Data modyfikacji:

Zmiany ciała kobiety - pierwsze objawy ciąży

Autor: Katarzyna Moryc

Wiele kobiet szuka odpowiedzi na pytanie o pierwsze oznaki ciąży. Jakie są? Kiedy zaczynają się pojawiać? Część z nas poszukuje tych odpowiedzi z obawą, część, natomiast z nadzieją, że to, co czują oznacza, że udało im się zajść w ciążę. A jak to jest naprawdę z tymi pierwszymi objawami ciąży?

 

objawy-ciazy-550x350

 

Ciąża – pierwsze objawy

Niektóre kobiety twierdzą, że wiedzą o tym, że zaszły w ciążę już od samego początku. Powołują się na swoje, często subiektywne, odczucia i objawy. I faktycznie, zdarza się, że kobiety dostrzegają subtelne zmiany świadczące o stanie błogosławionym bardzo wcześnie.

To, czy pierwsze dni ciąży pozostaną niezauważone, czy przyszła mama zorientuje się, że jest w ciąży, jest sprawą bardzo indywidualną. Każda z nas jest inna i inaczej odczuwa różne dolegliwości, inaczej reaguje na różne sytuacje. Tak samo bywa z ciążą, zwłaszcza w pierwszych tygodniach. Poza tym, czasami kobieta mogłaby zauważyć, że coś się zmieniło, ale, przykładowo, w jej życiu dzieje się akurat coś, co nie pozawala na „wsłuchanie się” w siebie i przyjrzenie się swojemu ciału (bardzo aktywny tryb życia , stresująca praca i tak dalej).  

 

    Co się dzieje zanim pojawią się pierwsze objawy ciąży?

    Gdy dochodzi do zapłodnienia, kobieta jest zazwyczaj w połowie cyklu. Zapłodnione jajeczko powędruje jajowodem do jamy macicy, gdzie nastąpi jego zagnieżdżenie w błonie śluzowej. To właśnie od tego momentu, embrion mający już dostęp do pożywienia (białek, tłuszczów, cukrów i innych substancji odżywczych), zaczyna wysyłać przyszłej mamie chemiczne sygnały (produkcja hormonu beta HCG) o swoim istnieniu. Przyjmuje się ten okres za 4 tydzień ciąży.

     

     

    Objawy ciąży w pierwszym tygodniu po zapłodnieniu

    W niektórych przypadkach, po około tygodniu od zapłodnienia, kobieta może zauważyć u siebie lekkie plamienie. Zdarza się, że jest ono mylone z okresem, a w rzeczywistości, może to być krwawienie implementacyjne. Jest to niegroźne plamienie spowodowane zagnieżdżaniem się zapłodnionego jajeczka w macicy.

    Już po dwóch tygodniach od zapłodnienia ciało kobiety zaczyna ulegać widocznym zmianom. Ma ona już szansę dostrzec pierwsze objawy ciąży, ale może się jeszcze w ogóle nie zorientować, ze coś się zmieniło i pozostać w tej nieświadomości aż do czasu wystąpienia bardziej specyficznych objawów. A trzeba wiedzieć, że nie wszystkie objawy są ewidentne i nie od razu muszą świadczyć o ciąży. Dlatego dzielimy je na trzy grupy: subiektywne, obiektywne i pewne.

     

     

    Objawy subiektywne

    Subiektywne objawy ciąży odczuwane przez kobietę to te, które mogą, ale nie muszą świadczyć o istnieniu stanu błogosławionego. Mogą być fałszywym alarmem, a czasem, szczególnie jeśli kobieta bardzo mocno pragnie  zostać mamą - ciążą urojoną. Z drugiej strony, będąc w ciąży możemy wcale nie odczuwać większości z nich. Dlatego zanim uradowana krzykniesz "jestem w ciąży" sprawdź czy aby na pewno.

    Do najczęstszych, subiektywnych, zmian ciała w początkach ciąży należą:

    • nudności i wymioty (6-8 tydzień),
    • bolące i tkliwe piersi,
    • częste oddawanie moczu,
    • zgaga, wzdęcia,
    • zmęczenie i wzmożona senność,
    • przebarwienia skórne,
    • plamienia spowodowane zagnieżdżaniem się embrionu,
    • ślinotok.

     


    Objawy obiektywne

    Obiektywne objawy ciąży, to faktyczne zmiany w ciele kobiety, które obserwuje się po zapłodnieniu. Do tych najbardziej widocznych należy:

    • brak miesiączki (ten objaw nie jest jednak gwarantem ciąży - może być efektem stresu, niektórych chorób, czy zmiany klimatu),
    • podwyższona temperatura ciała, która utrzymuje się na poziomie 37 st. Celsjusza,
    • powiększenie i obrzmienie gruczołów sutkowych,
    • wewnętrzne zmiany widoczne od około 2. do 8. tygodnia po zapłodnieniu, rozpulchnienie szyjki macicy i macicy – może je stwierdzić lekarz podczas badania ginekologicznego.

     

     

    Objawy pewne

    Wszystkie wymienione zmiany ciała mogą także sygnalizować inne stany - np. obrzmienie piersi przed miesiączką, czy podwyższona temperatura z powodu stanu zapalnego. Żeby mieć 100% pewność i potwierdzenie zajścia w ciążę, muszą wystąpić pewne objawy ciąży.

    Jeśli podejrzewasz, że możesz być w stanie błogosławionym, zrób test ciążowy. W większości przypadków, jest on bardzo skuteczny, choć czasem wynik testu bywa niejednoznaczny. Następnie, udaj się do ginekologa. Zleci on wykonanie badań krwi i potwierdzi obecność płodu w jamie macicy. Jest to możliwe już około 5 - 6 tygodnia dzięki badaniu ultrasonografem (USG transwaginalne). Ciążę można także wyczuć podczas zwykłego badania ginekologicznego, natomiast aparatura pomiarowa umożliwi wysłuchanie tętna płodu.

     

    A kiedy Wy „poczułyście”, że jesteście w ciąży? Wiedziałyście, czy ta informacja Was zaskoczyła? A może doświadczyłyście nietypowych objawów ciąży?

     

     

    Zdjęcie: Fotolia fot. by © teressa


    Autor

    Katarzyna Moryc

    Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

    Komentarze
    14-05-2018
    Ocena:
    Bardzo ciekawy tekst
    czym smarować brzuch w ciąży

    Czym smarować brzuch w ciąży? Poradnik 

    2024-03-15
    To normalne, że w trakcie ciąży kobietom zależy nie tylko na zdrowym rozwoju dziecka, ale również na utrzymaniu elastyczności skóry i zapobieganiu rozstępom na brzuchu. Wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry brzucha może być kluczowy w osiągnięciu tego celu. Sprawdź, czym smarować brzuch w ciąży i jak dbać o siebie w tym szczególnym czasie. 
    olejek na rozstęy w ciąży

    Olejek na rozstępy w ciąży: ranking najlepszych produktów

    2023-08-17
    Rozstępy to problem, który dotyka wielu przyszłych mam. Przyczyna ich powstawania jest oczywista – rosnący z tygodnia na tydzień brzuch, który powoduje rozciąganie fibroblastów. Oprócz tego istotną rolę odgrywają czynniki hormonalne i predyspozycje genetyczne. Na szczęście możesz ochronić się przed charakterystycznymi liniami lub zminimalizować ich widoczność. Pomoże ci w tym dobry olejek na rozstępy w ciąży. Jaki jest najlepszy? Sprawdź ranking polecanych kosmetyków.
    Krem na rozstępy w ciąży

    Krem na rozstępy w ciąży – jaki wybrać?

    2023-08-03
    Ciąża to wyjątkowy czas, w którym ciało kobiety przechodzi dziesiątki zmian. Niejedna przyszła mama, oprócz radości z oczekiwania dziecka odczuwa także niepokój. Czy po ciąży jej ciało będzie wyglądać atrakcyjnie? Co, jeśli pojawią się rozstępy po ciąży? Dziś przyglądamy się bliżej tematowi ciążowych blizn oraz temu, w jaki sposób im zapobiegać. Polecamy także najlepsze kremy przeciw rozstępom dla ciężarnych!
    masaż krocza przed porodem

    Czy warto wykonać masaż krocza przed porodem?

    2023-06-04
    Jeśli zastanawiasz się czy masaż krocza przed porodem to dobry pomysł lub jak wykonać masaż krocza przed porodem - koniecznie przeczytaj nasz najnowszy artykuł, w którym odpowiemy na te oraz wiele innych pytań. Zapraszamy do lektury!
    przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży

    Jakie są przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży?

    2023-05-29
    Na uciążliwe nudności skarży się od 50% do nawet 90% przyszłych mam. Wbrew powszechnej opinii przypadłość ta występuje nie tylko rano – popołudniowe czy wieczorne mdłości w ciąży również są normą. Najczęściej wynikają one ze zmian hormonalnych, choć mogą być też objawem refluksu albo zaburzeń pracy tarczycy. Dlatego właśnie – jeśli przypadłość nie ustępuje po pierwszym trymestrze, przyszła mama powinna skonsultować ją z lekarzem prowadzącym ciążę.
    Ból żeber w ciąży

    Ból żeber w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia

    2023-05-27
    Ból żeber w ciąży to jedna z dolegliwości, na które przyszłe mamy skarżą się najczęściej. Jest on zjawiskiem całkowicie naturalnym, a przy tym – trudnym do uniknięcia. Podpowiadamy, co powoduje bolesność w okolicach żeber w ciąży oraz jak skutecznie sobie z nią radzić.
    obfite krwawienia na początku ciąży

    Obfite krwawienia na początku ciąży: co oznaczają? Czy należy się martwić?

    2023-03-19
    Obfite krwawienia na początku ciąży zawsze budzą silny lęk u przyszłej matki. Nie zawsze oznaczają one jednak, że dochodzi do poronienia – mogą być również oznaką pękniętego naczynia krwionośnego w pochwie albo obecności krwiaka podkosmówkowego. Niezbyt nasilone krwawienie we wczesnej ciąży może też wynikać z zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy albo delikatnej urazu szyjki macicy, powstałego w czasie badania lekarskiego albo stosunku seksualnego.