Zmiany ciała kobiety - pierwsze objawy ciąży

Wiele kobiet szuka odpowiedzi na pytanie o pierwsze oznaki ciąży. Jakie są? Kiedy zaczynają się pojawiać? Część z nas poszukuje tych odpowiedzi z obawą, część, natomiast z nadzieją, że to, co czują oznacza, że udało im się zajść w ciążę. A jak to jest naprawdę z tymi pierwszymi objawami ciąży?

 

objawy-ciazy-550x350

 

Ciąża – pierwsze objawy

Niektóre kobiety twierdzą, że wiedzą o tym, że zaszły w ciążę już od samego początku. Powołują się na swoje, często subiektywne, odczucia i objawy. I faktycznie, zdarza się, że kobiety dostrzegają subtelne zmiany świadczące o stanie błogosławionym bardzo wcześnie.

To, czy pierwsze dni ciąży pozostaną niezauważone, czy przyszła mama zorientuje się, że jest w ciąży, jest sprawą bardzo indywidualną. Każda z nas jest inna i inaczej odczuwa różne dolegliwości, inaczej reaguje na różne sytuacje. Tak samo bywa z ciążą, zwłaszcza w pierwszych tygodniach. Poza tym, czasami kobieta mogłaby zauważyć, że coś się zmieniło, ale, przykładowo, w jej życiu dzieje się akurat coś, co nie pozawala na „wsłuchanie się” w siebie i przyjrzenie się swojemu ciału (bardzo aktywny tryb życia , stresująca praca i tak dalej).  

 

  Co się dzieje zanim pojawią się pierwsze objawy ciąży?

  Gdy dochodzi do zapłodnienia, kobieta jest zazwyczaj w połowie cyklu. Zapłodnione jajeczko powędruje jajowodem do jamy macicy, gdzie nastąpi jego zagnieżdżenie w błonie śluzowej. To właśnie od tego momentu, embrion mający już dostęp do pożywienia (białek, tłuszczów, cukrów i innych substancji odżywczych), zaczyna wysyłać przyszłej mamie chemiczne sygnały (produkcja hormonu beta HCG) o swoim istnieniu. Przyjmuje się ten okres za 4 tydzień ciąży.

   

  Objawy ciąży w pierwszym tygodniu po zapłodnieniu

  W niektórych przypadkach, po około tygodniu od zapłodnienia, kobieta może zauważyć u siebie lekkie plamienie. Zdarza się, że jest ono mylone z okresem, a w rzeczywistości, może to być krwawienie implementacyjne. Jest to niegroźne plamienie spowodowane zagnieżdżaniem się zapłodnionego jajeczka w macicy.

  Już po dwóch tygodniach od zapłodnienia ciało kobiety zaczyna ulegać widocznym zmianom. Ma ona już szansę dostrzec pierwsze objawy ciąży, ale może się jeszcze w ogóle nie zorientować, ze coś się zmieniło i pozostać w tej nieświadomości aż do czasu wystąpienia bardziej specyficznych objawów. A trzeba wiedzieć, że nie wszystkie objawy są ewidentne i nie od razu muszą świadczyć o ciąży. Dlatego dzielimy je na trzy grupy: subiektywne, obiektywne i pewne.

   

   

  Objawy subiektywne

  Subiektywne objawy ciąży odczuwane przez kobietę to te, które mogą, ale nie muszą świadczyć o istnieniu stanu błogosławionego. Mogą być fałszywym alarmem, a czasem, szczególnie jeśli kobieta bardzo mocno pragnie  zostać mamą - ciążą urojoną. Z drugiej strony, będąc w ciąży możemy wcale nie odczuwać większości z nich. Dlatego zanim uradowana krzykniesz "jestem w ciąży" sprawdź czy aby na pewno.

  Do najczęstszych, subiektywnych, zmian ciała w początkach ciąży należą:

  • nudności i wymioty (6-8 tydzień),
  • bolące i tkliwe piersi,
  • częste oddawanie moczu,
  • zgaga, wzdęcia,
  • zmęczenie i wzmożona senność,
  • przebarwienia skórne,
  • plamienia spowodowane zagnieżdżaniem się embrionu,
  • ślinotok.

   

  Objawy obiektywne

  Obiektywne objawy ciąży, to faktyczne zmiany w ciele kobiety, które obserwuje się po zapłodnieniu. Do tych najbardziej widocznych należy:

  • brak miesiączki (ten objaw nie jest jednak gwarantem ciąży - może być efektem stresu, niektórych chorób, czy zmiany klimatu),
  • podwyższona temperatura ciała, która utrzymuje się na poziomie 37 st. Celsjusza,
  • powiększenie i obrzmienie gruczołów sutkowych,
  • wewnętrzne zmiany widoczne od około 2. do 8. tygodnia po zapłodnieniu, rozpulchnienie szyjki macicy i macicy – może je stwierdzić lekarz podczas badania ginekologicznego.

   

   

  Objawy pewne

  Wszystkie wymienione zmiany ciała mogą także sygnalizować inne stany - np. obrzmienie piersi przed miesiączką, czy podwyższona temperatura z powodu stanu zapalnego. Żeby mieć 100% pewność i potwierdzenie zajścia w ciążę, muszą wystąpić pewne objawy ciąży.

  Jeśli podejrzewasz, że możesz być w stanie błogosławionym, zrób test ciążowy. W większości przypadków, jest on bardzo skuteczny, choć czasem wynik testu bywa niejednoznaczny. Następnie, udaj się do ginekologa. Zleci on wykonanie badań krwi i potwierdzi obecność płodu w jamie macicy. Jest to możliwe już około 5 - 6 tygodnia dzięki badaniu ultrasonografem (USG transwaginalne). Ciążę można także wyczuć podczas zwykłego badania ginekologicznego, natomiast aparatura pomiarowa umożliwi wysłuchanie tętna płodu.

   

  A kiedy Wy „poczułyście”, że jesteście w ciąży? Wiedziałyście, czy ta informacja Was zaskoczyła? A może doświadczyłyście nietypowych objawów ciąży? Dajcie znać na naszym forum!

   

   

  Zdjęcie: Fotolia fot. by © teressa

  Komentarze
  Dodaj komentarz
  Ocena:
  Maj 14, 2018
  Bardzo ciekawy tekst