Nietypowe objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży niekiedy potrafią zaskakiwać, ale być może nikt Cię nie poinformował, co czeka Cię później! Na pewno przeglądałaś niejeden kalendarz ciąży, ale tam również często brakuje informacji o tym, że możesz zacząć chrapać lub na Twojej skórze pojawią się ciemne plamy. Zobacz, co jeszcze może się przytrafić podczas oczekiwania na maluszka.

 

nietypowe objawy ciąży

 

Ciągłe upławy

Hormony szaleją, a w efekcie organizm działa zupełnie inaczej niż przed ciążą. Jednym z objawów, które mogą, choć nie muszą, towarzyszyć ciąży są białe bądź bladożółte upławy. Z pewnością ich pojawienia się nie można nazwać komfortowym. Będziesz musiała częściej wymieniać wkładki higieniczne i bardzo uważnie dbać o higienę, ale tę sytuację można przetrwać. Gdyby jednak upławy miały nieprzyjemny zapach, stałyby się wodniste albo bardzo gęste wtedy powinnaś zgłosić się do lekarza, bo mogą być one objawem infekcji.

 

Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu to również dość częsty objaw ciąży, aczkolwiek niezwykle rzadko wspominany. Ten problem ma dwie przyczyny. Jedną z nich są zmiany hormonalne, drugą jest nacisk powiększającej się macicy na pęcherz moczowy. Podobnie jak większość objawów ciąży, tej dolegliwości również się nie leczy, ale można pomóc sobie przez noszenie wkładki higienicznej (warto mieć również przy sobie na wszelki wypadek bieliznę na zmianę), ćwiczenie mięśni Kegla oraz częste korzystanie z toalety.

Sensacje żołądkowe

Bóle czy częste gazy to również jeden z mniej nagłaśnianych objawów ciąży. Duże ilości progesteronu, które znajdują się w twoim organizmie, powodują zwolnienie pracy jelit. Jeśli masz problemy ze wzdęciami oraz częstymi gazami warto z diety wykluczyć lub ograniczyć spożycie takich produktów jak: kapusta, kalafior, brukselka, cebula czy napoje gazowane.

 

Ciągle zapchany nos

„Ciąża to nie choroba” – kiedy trudno oddychać, ponieważ nos ciągle jest zapchany jak w czasie kataru, trudno uwierzyć w to znane hasło. Powodem takiego stanu rzeczy jest jednak nie katar, ale hormony. Podczas ciąży znacznie zwiększa się ilość płynów w organizmie przyszłej mamy, przez co między innymi puchnie błona śluzowa w nosie. Skutkiem tego jest właśnie zapchany nos. Zwiększona ilość krwi w organizmie może dodatkowo spowodować, że pękają naczynka w nosie, co może wywoływać krwotoki. Jeśli pojawiają się sporadycznie, wystarczy ucisnąć nasadę nosa oraz przyłożyć zimny okład, dodatkowo warto zadbać o odpowiednią ilość naturalnych źródeł witaminy C w diecie. Jeżeli natomiast krwawienia z nosa pojawiają się często, powinnaś zgłosić się do lekarza.

 

Chrapanie

Efekty dźwiękowe podczas snu są wynikiem utrudnionego oddychania. Zatkany nos, a do tego brzuch znacznie ograniczający możliwości poruszania się podczas snu oraz mogący uciskać przeponę są głównymi przyczynami takiego stanu rzeczy. Aby pomóc sobie i pozostałym domownikom w przetrwaniu okresu ciąży zainwestuj w specjalną poduszkę, która pomoże Ci odpowiednio się ułożyć. Drugim wartym uwagi artykułem niech będzie nawilżacz powietrza. Ułatwi Ci on oddychanie w nocy, a w przyszłości będzie również służył Twojemu maleństwu.

 

Przebarwienia i pajączki

Na Twojej twarzy i dłoniach pojawiły się ciemne plamy, a na brzuchu pionowa linia. Do tego jeszcze ciągle zauważasz nowo powstające pajączki. Te wszystkie zmiany na skórze powodowane są również ciążą. W tym czasie organizm zwiększa produkcję melatoniny, a co za tym idzie, powstają przebarwienia na skórze. Za pajączki odpowiedzialna jest natomiast zwiększona ilość krwi w krwiobiegu - możesz z nimi walczyć poprzez unikanie zbyt wysokich oraz zbyt niskich temperatur np. podczas kąpieli czy zabiegów pielęgnacyjnych. 

 

A czy wy miałyście jakieś nietypowe objawy w ciąży?

  Zdjęcie: Fotolia fot. by © Hannes Eichinger

  Komentarze
  Dodaj komentarz
  Ocena:
  Maj 10, 2016
  Ja też mam katar, który mnie zastanawiał.W nocy i codziennie rano. W ciągu dnia ustępował, po to, by pojawić się kolejnego ranka. Dobrze wiedzieć, że to przez hormony. Bo już byłam gotowa sądzić,że coś ze mną nie tak - ten wiecznie zapchany nos - sądziłam,że jestem przeziębiona - ale jak - tak cały czas? Wyniki jednak miałam dobre, więc uznałam,że to taka alergia ciążowa :) Generalnie nie miałam żądnych wymiotów czy mdłości. Lekkie zawroty głowy, ogólne osłabienie + zadyszka, bóle podbrzusza i piersi w pierwszym trymestrze i zdaje się,że to wszystko. Ale na razie jestem na etapie drugiego trymestru , zatem wszystko jeszcze przede mną :)
  Ocena:
  Grudzień 3, 2015
  Nie mam żadnych z opisanych objawów - mam piękną cerę, o Katarze wręcz marzę bo nos mam ciągle wyschnie przez ogrzewanie. O tym że jestem w ciąży dowiedziałam się po namowie przyjaciółki żebym zrobiła test, gdyż nie miałam żadnych sygnałów ze str organizmu - brak mdłości, dobre samopoczucie. Brak miesiączki mnie nie zastanowił bo często nie miałam okresu po 2-3 miesiące, a tym bardziej po każdych wakacjach były długie opóźnienia. Jedynie przeszkadzał mi zapach kawy, wręcz mi śmierdzi ala i miałam ochotę na dziwne połączenia smaków np. Na śniadanie twaróg z truskawkami + kiełbasa krakowska :)
  Ocena:
  Październik 1, 2015
  u mnie skracala sie szyjka macicy, ale to byl problem.. a nie objaw ciazy, przez to musialam spac na supermami ortopedycznej poduszce. aby jak najmniej naciskac na brzuch
  Ocena:
  Sierpień 14, 2015
  Ja nigdy nie miałam takiego kataru jak w ciąży... Ratowałam się domowymi sposobami z bellybestfriend.pl- prowadzilam super kalendarz przez caaałą ciążę