Menu główne
Portal dla rodziców...

Nietypowe objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży niekiedy potrafią zaskakiwać, ale nikt Cię nie poinformował, co może zdarzyć się później. Przeglądałaś niejeden kalendarz ciąży, ale tam również nikt nie pisał, że zaczniesz chrapać lub na Twojej skórze pojawią się ciemne plamy. Zobacz co jeszcze może Ci się przytrafić podczas oczekiwania na maluszka.

 

nietypowe-objawy-ciazy-550x350

 

Ciągłe upławy

Hormony szaleją, a w efekcie organizm działa zupełnie inaczej niż przed ciążą. Jednym z objawów, które mogą, choć nie muszą, towarzyszyć ciąży są białe bądź bladożółte upławy. Z pewnością ich występowania nie można nazwać komfortowym. Będziesz musiała częściej wymieniać wkładki higieniczne, ale tę sytuację można przetrwać. Gdyby jednak miały nieprzyjemny zapach, stałyby się wodniste albo bardzo gęste wtedy powinnaś zgłosić się do lekarza, bo mogą być one objawem infekcji.

 

Nietrzymanie moczu

To również dość częsty objaw ciąży, aczkolwiek niezwykle rzadko wspominany. Stan ten ma dwie przyczyny. Jedną z nich są zmiany hormonalne, drugą jest nacisk powiększającej się macicy na pęcherz moczowy. Podobnie jak większość objawów ciąży, tej dolegliwości również się nie leczy, ale można pomóc sobie przez noszenie wkładki higienicznej (warto mieć również przy sobie na wszelki wypadek bieliznę na zmianę), ćwiczenie mięśni Kegla oraz częste korzystanie z toalety.

 

Sensacje żołądkowe

Bóle czy częste gazy to również jeden z mniej nagłaśnianych objawów ciąży. Duże ilości progesteronu, które znajdują się w twoim organizmie, powodują zwolnienie pracy jelit. Jeśli masz problemy ze wzdęciami oraz częstymi gazami warto z diety wykluczyć takie produkty jak: kapusta, kalafior, brukselka, cebula czy napoje gazowane.

 

Ciągle zapchany nos

„Ciąża to nie choroba” – kiedy trudno oddychać, ponieważ nos ciągle jest zapchany jak w czasie kataru, trudno uwierzyć w to znane hasło. Powodem takiego stanu rzeczy jest jednak nie katar, ale hormony. Podczas ciąży znacznie zwiększa się ilość płynów w organizmie przyszłej mamy, przez co między innymi puchnie błona śluzowa w nosie. Skutkiem tego jest właśnie zapchany nos. Zwiększona ilość krwi w organizmie może dodatkowo spowodować, że pękają naczynka w nosie, co może powodować krwotoki. Jeśli pojawiają się sporadycznie wystarczy ucisnąć nasadę nosa oraz przyłożyć zimny okład. Jeżeli natomiast krwawienia z nosa pojawiają się często powinnaś zgłosić się do lekarza.

 

Chrapanie 

Efekty dźwiękowe podczas snu są wynikiem utrudnionego oddychania. Zatkany nos, a do tego brzuch znacznie ograniczający możliwości poruszania się podczas snu są głównymi przyczynami takiego stanu rzeczy. Aby pomóc sobie i pozostałym domownikom przetrwanie okresu ciąży zainwestuj w specjalną poduszkę, która pomoże Ci odpowiednio się ułożyć. Drugim wartym uwagi artykułem niech będzie nawilżacz powietrza. Ułatwi Ci on oddychanie w nocy, a w przyszłości będzie również służył Twojemu maleństwu.

 

Przebarwienia i pajączki

Na Twojej twarzy i dłoniach pojawiły się ciemne plamy, a na brzuchu pionowa linia. Do tego jeszcze ciągle zauważasz nowo powstające pajączki. Te wszystkie zmiany na skórze powodowane są również ciążą. W tym czasie organizm zwiększa produkcję melatoniny, a co za tym idzie powstają przebarwienia na skórze. Za pajączki odpowiedzialna jest natomiast zwiększona ilość krwi w krwiobiegu.

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Hannes Eichinger

Agnieszka Pytlińska

Google Plus

Ukończyłam  Akademię Medyczną w Poznaniu, dzięki czemu mam dobrą podstawę teoretyczną do pisania artykułów o dzieciach i nie tylko. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o prakty...

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

logo

Porady dla rodziców - od planowania rodziny do wychowania dzieci. Ponadto zdrowie i uroda, rodzinne forum i strefa specjalnie dla taty - to wszystko znajdziesz w portalu parentingowym Dzidziusiowo.

Portal parentingowy Dzidziusiowo.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastąpią profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Właściciel serwisu nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w serwisie Dzidziusiowo.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.