Ciąża wysokiego ryzyka a aktywność zawodowa

Ciąża to nie choroba, a stan fizjologiczny, co do tego zgadzają się zarówno ciężarne, jak i lekarze. Wiele kobiet bez trudu pracuje aż do rozwiązania, a możliwość pójścia do pracy sprawia, mimo że kalendarz ciąży wskazuje już ostatni trymestr, że są aktywne fizycznie i w dobrej formie. Dzięki pracy czas oczekiwania na dziecko mija im szybko.

 

praca-w-ciazy-550x350

 

Praca dla ciężarnych?

Jeśli wszystko przebiega zgodnie z normą, mama dobrze się czuje, a dziecko prawidłowo rozwija, nie ma przeszkód, aby kobieta była aktywna zawodowo. Oczywiście nie każdej pracy to dotyczy, bowiem ciężarna nie powinna wykonywać ciężkiej pracy fizycznej (związanej na przykład z podnoszeniem ciężkich rzeczy), ale też takiej, która wiąże się z ekspozycją na promieniowanie, środki chemiczne, duży hałas. Nie może to być również praca w godzinach nocnych i dłuższa niż 8 godzin. Podczas pierwszej wizyty lekarz zwykle pyta o to, gdzie kobieta pracuje i w razie, gdy oceni, że są przeciwwskazania do kontynuowania pracy w takich warunkach, może wydać zaświadczenie, które zobowiązuje pracodawcę do zmiany stanowiska lub zakresu obowiązków.

 

Zbyt duże ryzyko

Bywa jednak i tak, że ciąża nie przebiega zgodnie z podręcznikami. Ciąża wysokiego ryzyka to taka, w której występują czynniki sprawiające, że może się ona zakończyć niekorzystnie. Czynniki te to:

  • wiek matki powyżej 40 roku życia (szczególnie jeśli jest to pierwsza ciąża),
  •  trudny przebieg poprzedniej ciąży (urodzenie martwego dziecka, poród przedwczesny),
  • choroby matki: wady w budowie narządów rodnych, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze,
  • ciąża mnoga,
  •  łożysko przodujące,
  • plamienia, krwawienia, niewydolność ciałka żółtego,
  • wady rozwojowe dziecka,
  • wypadek.

W takich wypadkach głównym zaleceniem lekarskim jest nakaz leżenia, wypoczywania, nie przemęczania się, zażywania przepisanych leków. Nawet jeżeli nie jest konieczne przebywanie w szpitalu pod stałą opieką lekarzy, a tylko częste kontrole i brak wysiłku, niejednokrotnie oznacza to przerwanie pracy aż do czasu rozwiązania.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Violetstar

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu