Kształt brzucha - jak rozpoznać płeć dziecka?

Przez setki, a może nawet tysiące lat wokół ciąży narosło wiele mitów. Kobiety chciały mieć pewność, że malec urodzi się zdrowy, ciekawiła je płeć dziecka, więc szukały przesłanek, które o tym mówią. Zapewne nie raz słyszałaś od babci (lub kogoś ze starszego pokolenia) o tym, że z kształtu brzucha i przebiegu ciąży można wiele wyczytać. Ale czy to prawda?

 

kształt brzucha, ciąża, brzuch ciążowy, chłopiec czy dziewczynka

 

100% pewności, że poznamy prawdziwą płeć dziecka mamy w momencie porodu. Nawet powszechnie używane USG nie daje całkowitej pewności. Nie raz i nie dwa świat obiega historia o rodzicach oczekujących dziewczynki, co potwierdzały badania, a witających na świecie małego mężczyznę. I na odwrót. Ale jesteśmy tylko ludźmi i lubimy myśleć, że wszystko da się przewidzieć. Stąd nasze zamiłowanie do tworzenia własnych teorii. Tak też jest w przypadku kształtu ciążowego brzuszka.

 

Chłopczyk czy dziewczynka?

Jeszcze dwadzieścia lat temu badanie USG nie było tak popularne, jak dziś, ale pragnienie dziecka o wybranej płci zawsze towarzyszyło rodzicom, stąd też powstało wiele przesądów mówiących jak rozpoznać płeć dziecka. Dziś wiemy, że większość z nich nie ma żadnych podstaw naukowych. Mimo to, przyjemnie jest sobie gdybać na temat płci dziecka, opierając się na wyglądzie brzucha czy upodobaniach kulinarnych przyszłej mamy.

Jak wiadomo, o tym czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka „decyzja” zapada w momencie zapłodnienia. A konkretnie w chwili, gdy komórka jajowa z chromosomem X połączy się z plemnikiem. Ten może posiadać chromosomy X lub Y. Połączenie dwóch „X-ów” oznacza, że na świat przyjdzie dziewczynka, X + Y – że chłopiec.

I choć to wiedza powszechna, ludzie wciąż decydują się na różnorakie próby zaplanowania płci swojego wymarzonego dziecka. Czy skutecznie? To już temat na inny artykuł. 

 

Kształt brzucha

Jaki powinien być kształt brzucha w ciąży? Czy wszystkie powinny być tej samej wielkości? Czy duże brzuchy świadczą o dużych dzieciach lub o ciąży mnogiej? A małe o tym, że nie wszystko rozwija się tak, jak powinno? Nie!

Wielkość i kształt brzuszków przyszłych mam jest bardzo różna, tak jak i my się od siebie różnimy. Ale to nie wszystko, bo brzuch może wyglądać inaczej u tej samej kobiety w różnych ciążach. Od czego zatem zależy jego wygląd? Tych czynników jest kilka:

  • sylwetka i waga kobiety sprzed ciąży,
  • stopień wyćwiczenia mięśni brzucha,
  • przybieranie na wadze w kolejnych miesiącach ciąży,
  • cechy dziedziczne,
  • objętość wód płodowych,
  • nietypowa budowa miednicy przyszłej mamy,
  • ułożenie dziecka.

A według mądrości ludowych? Podobno, brzuch w ciąży może nam zdradzić płeć przyszłego członka rodziny. Mały, spiczasty brzuszek ponoć zwiastuje chłopca, natomiast dziewczynki rodzą się u mam, których brzuchy były duże i „rozlane”.

Wiedząc to, co zawdzięczamy dzisiejszej medycynie, te twierdzenie możemy śmiało włożyć między ciążowe mity.

 

Uroda

Jak pewnie nie raz słyszała każda przyszła mama, jeśli ładnie wygląda, ma piękną cerę i wręcz promienieje, to z pewnością będzie chłopiec. Jeżeli zaś zdarzą się problemy z cerą, a do tego włosy wypadają, to urodzi się dziewczynka, gdyż według wierzeń zabiera mamie urodę.

Współczesna nauka nie potwierdza również tej tezy. Zmiany w wyglądzie skóry czy włosów spowodowane są, przede wszystkim, zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie ciężarnej kobiety. Jak więc widać, wyciąganie wniosków dotyczących płci dziecka z wyglądu przyszłej mamy też nie jest najmądrzejsze. :) 

 

 

Upodobania kulinarne

Mówi się, że jeśli przyszła mama ma ochotę na wszystko co słodkie, to z pewnością będzie dziewczynka. Potrawy ostre i kwaśne natomiast, zapowiadają chłopca. To wprawdzie kolejny mit dotyczący ciąży, którego nie udało się naukowo wyjaśnić, ale ... Nie należy się tym zamartwiać, ponieważ zdaniem wielu mam akurat to się sprawdza.

 

Jak najlepiej określić płeć dziecka?

Dzisiaj większość kobiet o płci swojego maleństwa dowiaduje się podczas badania USG, na początku drugiej połowy ciąży. Nie daje ono 100% pewności, że urodzimy daną płeć dziecka (zawsze coś się może schować  ), ale statystyki w tym przypadku są dość wysokie. Jednakże, nadal część par decyduje się na to, by o płci potomka poinformował ich dopiero lekarz położnik, tuż po porodzie. Do takich właśnie rodziców skierowane są te „specjalne” możliwości przewidywania płci maluszka. Wprawdzie nie mają potwierdzenia naukowego i traktowane są z przymrużeniem oka jednak, co by nie powiedzieć, mama i tak wie najlepiej. :)

 

A jakie są Wasze doświadczenia? Ktoś próbował wyczytać płeć dziecka z kształtu Waszych brzuszków? 

 

Zdjęcie: Pixabay.com

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Lipiec 3, 2018
W pierwszej ciazy mialam duzy brzuch z wypuklym pepkiem a urodzila sie dziewczynka. Teraz jeszcze nie znamy pluci a wszyscy wokol licza na chlopczyka. Dla nas wazne aby bylo zdrowe.
Ocena:
Czerwiec 17, 2018
W moim przypadku, przy jednej i drugiej ciąży zdradzał wypukły pępek wiadomo było wtedy, że to chłopiec ;)
Ocena:
Sierpień 2, 2017
Z tym jedzeniem akurat u mnie sie nie sprawdziło bo jadłam różne rzeczy .
Ale kształt brzucha może nie szpiczasty ... Ale rosnący do góry -} nie w dół, faktycznie zwiastował chłopca tak samo jak i cera , wręcz niesamowite promienie . Tak było u mnie :) pozdrawiam.
Ocena:
Marzec 8, 2017
He jestem w 21 tyg ciazy nic nie widac...ruchy sa takie pulsacyjne bardziej bym powiedziala dla nas nir liczy sie plec a to by bylo cale i zdrowe ;)))pozdrawiam wszystkie przyszle mamusie ;*
Ocena:
Luty 17, 2017
Ale głupi artykuł sprzeczny z tytułem- niby coś ma informować a potem informuje, że olewa i nic nie wiadomo. Porażka ! Pisanie dla debili.
Ocena:
Październik 17, 2016
Zadne mity, jesli chodzi o ksztalt brzucha jeszcze nigdy sie nie pomylilam...
Ocena:
Październik 8, 2015
Czy oprócz tych porad ktoś robił test na płeć dziecka ???