Menu główne
Portal dla rodziców...

10 rzeczy których, kobieta w ciąży powinna unikać

Kobieta w ciąży odpowiada nie tylko za siebie, ale także za maleństwo, które się w niej rozwija. Czasem dla jego dobra musi więc zrezygnować z rzeczy, na które ma ochotę. Czego nie wolno w ciąży robić?

 

w-ciazy

 

1. Gorące i długie kąpiele w ciąży

Sama kąpiel to nic złego, jednak należy uważać, żeby woda nie była za gorąca. Takie wygrzewanie się, choć przyjemne, może doprowadzić do rozszerzenia naszyn krwionośnych i poronienia. Kąpiele nie mogą być też długie – zwiększa się wówczas ryzyko zasłabnięcia.

 

2. Spanie na wznak w ciąży

Spanie w ciąży w pozycji na brzuchu jest kłopotliwe, więc przyszłe mamy często wybierają pozycję na wznak. Wcale nie jest ona jednak korzystna – powiększająca się macica będzie uciskać na kręgosłup, co powoduje ból pleców oraz jelita. Z kolei może to być przyczyną hemoroidów. W ciąży zdecydowanie najlepiej spać na lewym boku.

 

3. Solarium w ciąży

Jeśli spytacie czego unikać w ciąży, odpowiedzią będzie solarium. W czasie ciąży nie można z niego korzystać, co więcej należy również unikać opalania się na słońcu. Zbyt długie przebywanie w jego promieniach może osłabić organizm i prowadzić do odwodnienia. Stosujmy więc kremy z filtrem i spacerujmy w półcieniu. Solarium w ciąży i opalanie jest zatem absolutnie zabronione.

 

4. Dźwiganie w ciąży

Dźwiganie w ciąży to coś, czego kobieta powinna unikać jak ognia. Nadmierny wysiłek jest bardzo niebezpieczny zarówno dla matki, jak i dla maleństwa. Powoduje bóle pleców i stawów, złe samopoczucie, a nawet krwawienie, bóle narządów i poronienie.

 

5. Grzebanie w ziemi bez rękawiczek

Ziemia to siedlisko bakterii. Występuje w niej m.in. toksoplazmoza, którą łatwo się zarazić. Toksoplazmoza nie jest groźna dla ciężarnej, ale może być bardzo niebezpieczne dla płodu. Nie zapominaj zatem o rękawiczkach – w nich możesz spokojnie pracować w ogródku, oczywiście nie przemęczając się.

 

6. Stres w ciąży

Kobieta w ciąży nie może się stresować – wówczas zwiększa się przepływ krwi, spada poziom żelaza, co z kolei może prowadzić do utraty ciąży i poronienia. Stres matki negatywnie wpływa także na rozwój dziecka, zarówno na mózg, jak i narządy ruchu. W ciąży nie można więc narażać się na stresujące sytuacje i relaksować, jak tylko to możliwe.

 

7. Obcasy w ciąży

Obcasy w ciąży nie są wskazane ze względu na obciążenie kręgosłupa oraz zmianę środka równowagi. Lepiej przez te 9. miesięcy „przestawić się” na wygodne balerinki.

 

8. Alkohol i inne używki w ciąży

Zarówno alkohol, jak i papierosy są surowo zakazane podczas ciąży. Nie możemy sobie pozwolić nawet na pół kieliszka wina. Każda ilość alkoholu może negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka – spowodować choroby serca czy zaburzenia wzrostu. Papierosy natomiast mogą prowadzić m.in. do wad wrodzonych.

 

9. Wizyta u kosmetyczki w ciąży

Przyszłe mamy nie mogą poddawać się zabiegom, które wykorzystują działanie prądu, ciepła lub podciśnienie. Wszelkie kapsuły rozgrzewające skórę kategorycznie odpadają. Przyszła mama może korzystać z zabiegów relaksujących i nawilżających, które bazują na delikatnych kosmetykach o przyjemnym zapachu. Aromaterapię też trzeba stosować rozsądnie i dopasować zwracając uwagę na kalendarz ciąży, np. w pierwszym trymestrze, gdy pojawiajają się wymioty, jest niewskazana, ponieważ nie przyniesie spodziewanego efektu.

 

10. Napoje energetyzujące i cola

Picie sztucznie słodzonych napojów gazowanych także nie jest wskazane podczas ciąży, ponieważ może prowadzić do przedwczesnego porodu. Napoje z zawartością kofeiny mogą natomiast ograniczyć wzrost płodu, więc najlepiej ich nie spożywać bądź ograniczyć je do minimum.

Punta Mika

Google Plus

Nie zaczyna dnia bez filiżanki mocnej kawy i porannego przeglądu prasy. Żyje bardzo aktywnie i prowadzi kilka projektów na raz. Marzy, by doba miała 48 godzin. Jak każda kobieta lubi dbać o zdrowie i urodę, dlatego chętnie o tym pisze i dzieli się wiedzą z czytelniczkami Dzidziusiowa.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

logo

Porady dla rodziców - od planowania rodziny do wychowania dzieci. Ponadto zdrowie i uroda, rodzinne forum i strefa specjalnie dla taty - to wszystko znajdziesz w portalu parentingowym Dzidziusiowo.

Portal parentingowy Dzidziusiowo.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastąpią profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Właściciel serwisu nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w serwisie Dzidziusiowo.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.