Zachcianki w ciąży - 10 najdziwniejszych

Zachcianki w ciąży to temat, wokół którego krąży wiele legend. Jedni wierzą, że na podstawie tego, na co kobieta ma ochotę będąc w stanie błogosławionym, można rozpoznać płeć dziecka. Inni uważają, że jedzeniowe ciągoty to tylko medialna nagonka. Jak wygląd rzeczywistość?

 

zachcianki-w-ciazy-sg

 

Zachcianki w ciąży – prawda czy mit?

Gdy kobieta zachodzi w ciążę w jej ciele dokonują się ogromne zmiany, które obejmują także odczuwanie smaków i zapachów. To, co wcześniej uwielbiała nagle zaczyna ją odrzucać i odwrotnie – rzeczy, których nie lubiła mogą się nagle wydać pyszne. Dla niektórych kobiet słodycze w ciąży to podstawa menu, inne wolą kwaśne potrawy – często zmienia się to także w kolejnych trymestrach. Charakterystyczne jest także mieszanie smaków – nikt nie jest tak kreatywny w łączeniu kompletnie niepasujących do siebie produktów jak właśnie kobieta w ciąży. Na forach internetowych przyszłe mamy chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami.

 

Oto 10 najdziwniejszych zachcianek polskich ciężarnych:

1. Bigos z truskawkami ze śmietaną
2. Banan ze szczypiorkiem
3. Śledzie w occie z miodem
4. Ogórki kiszone z białą czekoladą
5. Lody waniliowe z frytkami
6. Bigos z jajkiem na twardo
7. Hamburger z nutellą
8. Kostki lodu
9. Jajko posmarowane czekoladą
10. Ser żółty z dżemem

Oczywiście ciążowe zachcianki, tak jak np. mdłości w I trymestrze, nie dotyczą wszystkich ciężarnych. U jednych ten czas przebiega bez żadnych zmian, inne kobiety mogą jeść przez 3 miesiące tylko… pasztet, a jeszcze inne mają apetyt na wszystko i to w najdziwniejszych połączeniach. Nie ma na to reguły.

Apetyt na kredę, gips albo glinę - nietypowe zachcianki w ciąży

Niektóre kobiety ciężarne mają także ochotę na produkty, które… nie są żywnością. Kreda, ziemia, kurz, wełna, proszek do prania, krem do rąk – choć trudno sobie to wyobrazić, będąc w stanie błogosławionym można marzyć o zajadaniu się wyżej wymienionymi produktami. Pod żadnym pozorem nie można sobie pozwolić na ich jedzenie – mogą one zaszkodzić zarówno matce, jak i dziecku. Nie są już one traktowane jako dziwne zachcianki ciążowe, ale zaburzenie łaknienia, nazywane fachowo: pica (łaknienie spaczone) i dotyczy na szczęście tylko kilku procent kobiet ciężarnych.

 

Zdjęcie: Fotolia all right reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Wrzesień 19, 2016
Akurat ser z dżemem to nie jest nic strasznego, dzieci kuzynki tak jedzą
Ocena:
Kwiecień 18, 2016
Pizza z kapusta kiszona:)))
Ocena:
Styczeń 30, 2016
O tak!

Bigos z bitą śmietaną!
Ocena:
Styczeń 21, 2016
u mnie ostatnio był budyń czekoladowy z kabanosem :)
Ocena:
Kwiecień 25, 2015
Ja już mam to za sobą i z tego się cieszę :) miałam też dziwne zachcianki typu: kanapka z kiełbasą i keczupem popijane słodkim kakao i na końcu jabłko albo kanapkę z salcesonem pokropiony octem zajadane mleczną czekoladą. Jakbym to teraz zjadła bym chyba zwymiotowała :D Pozdrawiam wszystkie mamy :)
Ocena:
Marzec 31, 2015
Ja juz na szczescie po ciazy, ale pierwsze 4 miesiace to byl horror. Cały czas miałam chęć na kwaśne rzeczy, a wtedy ma być chłopak bo dziewczyna na słodkie i sprawdziło się: ) a co do zachcianek to łazanki przegryzane bułką słodką: D
Ocena:
Styczeń 8, 2015
Jestem w pierwszej ciąży. Mdłości towarzyszą mi od rana do nocy a co do zachcianek to litrami wypijam sok z ogórków konserwowych. Jedyna rzecz po której czuję się szczęśliwa :)
Ocena:
Wrzesień 23, 2014
wow, na niektóre pomysły bym nie wpadła ;) Choć faktycznie, w ciąży różnie bywa i na dziwne rzeczy można mieć ochotę :)