Data modyfikacji:

Zachcianki w ciąży - 10 najdziwniejszych

Autor: Punta Mika

Zachcianki w ciąży to temat, wokół którego krąży wiele legend. Jedni wierzą, że na podstawie tego, na co kobieta ma ochotę będąc w stanie błogosławionym, można rozpoznać płeć dziecka. Inni uważają, że jedzeniowe ciągoty to tylko medialna nagonka. Jak wygląda rzeczywistość?

 

zachcianki u kobiety w ciąży

 

Zachcianki w ciąży – prawda czy mit?

Gdy kobieta zachodzi w ciążę w jej ciele dokonują się ogromne zmiany, które obejmują także odczuwanie smaków i zapachów. To, co wcześniej uwielbiała nagle zaczyna ją odrzucać i odwrotnie – rzeczy, których nie lubiła mogą się nagle wydać pyszne. Dla niektórych kobiet słodycze w ciąży to podstawa menu, inne wolą kwaśne potrawy – często zmienia się to także w kolejnych trymestrach. Charakterystyczne jest także mieszanie smaków – nikt nie jest tak kreatywny w łączeniu kompletnie niepasujących do siebie produktów jak właśnie kobieta w ciąży. Na forach internetowych przyszłe mamy chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami.

 

Oto 10 najdziwniejszych zachcianek polskich ciężarnych:

1. Bigos z truskawkami ze śmietaną
2. Banan ze szczypiorkiem
3. Śledzie w occie z miodem
4. Ogórki kiszone z białą czekoladą
5. Lody waniliowe z frytkami
6. Bigos z jajkiem na twardo
7. Hamburger z nutellą
8. Kostki lodu
9. Jajko posmarowane czekoladą
10. Ser żółty z dżemem

Oczywiście ciążowe zachcianki, tak jak np. mdłości w I trymestrze, nie dotyczą wszystkich ciężarnych. U jednych ten czas przebiega bez żadnych zmian, inne kobiety mogą jeść przez 3 miesiące tylko… pasztet, a jeszcze inne mają apetyt na wszystko i to w najdziwniejszych połączeniach. Nie ma na to reguły.

 


Apetyt na kredę, gips albo glinę - nietypowe zachcianki w ciąży

Niektóre kobiety ciężarne mają także ochotę na produkty, które… nie są żywnością. Kreda, ziemia, kurz, wełna, proszek do prania, krem do rąk – choć trudno sobie to wyobrazić, będąc w stanie błogosławionym można marzyć o zajadaniu się wyżej wymienionymi produktami. Pod żadnym pozorem nie można sobie pozwolić na ich jedzenie – mogą one zaszkodzić zarówno matce, jak i dziecku. Nie są już one traktowane jako dziwne zachcianki ciążowe, ale zaburzenie łaknienia, nazywane fachowo: pica (łaknienie spaczone) i dotyczy na szczęście tylko kilku procent kobiet ciężarnych.

 

Zdjęcie: Fotolia all right reserved


Autor

Punta Mika

Nie zaczyna dnia bez filiżanki mocnej kawy i porannego przeglądu prasy. Żyje bardzo aktywnie i prowadzi kilka projektów na raz. Marzy, by doba miała 48 godzin. Jak każda kobieta lubi dbać o zdrowie i urodę, dlatego chętnie o tym pisze i dzieli się wiedzą z czytelniczkami Dzidziusiowa.

Komentarze
21-10-2020
Ocena:
ja dzisiaj jadłam słoiczki z daniami dla dzieci z Holle :DDD poszedł jeden mięsny i dwa ze spaghetti;))
25-03-2019
Ocena:
Czy jedzenie ogórków i bita smietana to moze byc ciążą
09-05-2018
Ocena:
Ja jestem w pierwszym trymestrze i łączę kiszoną kapustę z pieczarkami i bitą śmietaną
13-04-2018
Ocena:
Ziemniaki z pieca centralnego o 2 w nocy. Wrzuciłam, czekałam, wygrzebalam, zjadłam w całości i poszłam spać.
17-01-2018
Ocena:
U mnie wczoraj królowała wędzona makrela z budyniem pomarańczowym ;)
20-05-2017
Ocena:
Myślałem, że z moją narzeczoną jest coś nie tak. Spodziewamy się pierwszego dziecka. Wczoraj podczas wizyty u moich rodziców moczyła ogórki kiszone w cukrze i takim sposobem zjadła cały słoik. Natomiast dzisiaj rano wyjadała musztardę łyżeczką prosto ze słoika. Jeszcze tylko 5 miesięcy...
15-12-2016
Ocena:
Pierogi ruskie z majonezem
12-12-2016
Ocena:
Nie miałam nietypowych zachcianek, bo śledzie czy ogórki to norma. Di tego ciągle chciało mi się coś słodkiego. Ale wiadomo od tego zaczęłabym tyć, więc zdecydowałam, że zacznę pić świeże soki z owoców i tak zrobiłam, zamówiłam sobie wytłaczarkę z Ronica, bo ten sprzęt zachowuje wszytkie zdrowe składniki co było dobrze wpływało na mnie i dziecko. Oczywiście jadłam też surowe owoce. Dzięki zamianie słodyczy na soki udało mi się dużo nie przytyć po ciąży. Teraz również staram się trzymać tych dobrych przyzwyczajeń.
23-11-2016
Ocena:
Ogórki kiszone z ptasim mleczkiem rządzą !!
19-09-2016
Ocena:
Akurat ser z dżemem to nie jest nic strasznego, dzieci kuzynki tak jedzą
18-04-2016
Ocena:
Pizza z kapusta kiszona:)))
30-01-2016
Ocena:
O tak! Bigos z bitą śmietaną!
21-01-2016
Ocena:
u mnie ostatnio był budyń czekoladowy z kabanosem :)
25-04-2015
Ocena:
Ja już mam to za sobą i z tego się cieszę :) miałam też dziwne zachcianki typu: kanapka z kiełbasą i keczupem popijane słodkim kakao i na końcu jabłko albo kanapkę z salcesonem pokropiony octem zajadane mleczną czekoladą. Jakbym to teraz zjadła bym chyba zwymiotowała :D Pozdrawiam wszystkie mamy :)
31-03-2015
Ocena:
Ja juz na szczescie po ciazy, ale pierwsze 4 miesiace to byl horror. Cały czas miałam chęć na kwaśne rzeczy, a wtedy ma być chłopak bo dziewczyna na słodkie i sprawdziło się: ) a co do zachcianek to łazanki przegryzane bułką słodką: D
08-01-2015
Ocena:
Jestem w pierwszej ciąży. Mdłości towarzyszą mi od rana do nocy a co do zachcianek to litrami wypijam sok z ogórków konserwowych. Jedyna rzecz po której czuję się szczęśliwa :)
23-09-2014
Ocena:
wow, na niektóre pomysły bym nie wpadła ;) Choć faktycznie, w ciąży różnie bywa i na dziwne rzeczy można mieć ochotę :)
czym smarować brzuch w ciąży

Czym smarować brzuch w ciąży? Poradnik 

2024-03-15
To normalne, że w trakcie ciąży kobietom zależy nie tylko na zdrowym rozwoju dziecka, ale również na utrzymaniu elastyczności skóry i zapobieganiu rozstępom na brzuchu. Wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry brzucha może być kluczowy w osiągnięciu tego celu. Sprawdź, czym smarować brzuch w ciąży i jak dbać o siebie w tym szczególnym czasie. 
olejek na rozstęy w ciąży

Olejek na rozstępy w ciąży: ranking najlepszych produktów

2023-08-17
Rozstępy to problem, który dotyka wielu przyszłych mam. Przyczyna ich powstawania jest oczywista – rosnący z tygodnia na tydzień brzuch, który powoduje rozciąganie fibroblastów. Oprócz tego istotną rolę odgrywają czynniki hormonalne i predyspozycje genetyczne. Na szczęście możesz ochronić się przed charakterystycznymi liniami lub zminimalizować ich widoczność. Pomoże ci w tym dobry olejek na rozstępy w ciąży. Jaki jest najlepszy? Sprawdź ranking polecanych kosmetyków.
Krem na rozstępy w ciąży

Krem na rozstępy w ciąży – jaki wybrać?

2023-08-03
Ciąża to wyjątkowy czas, w którym ciało kobiety przechodzi dziesiątki zmian. Niejedna przyszła mama, oprócz radości z oczekiwania dziecka odczuwa także niepokój. Czy po ciąży jej ciało będzie wyglądać atrakcyjnie? Co, jeśli pojawią się rozstępy po ciąży? Dziś przyglądamy się bliżej tematowi ciążowych blizn oraz temu, w jaki sposób im zapobiegać. Polecamy także najlepsze kremy przeciw rozstępom dla ciężarnych!
masaż krocza przed porodem

Czy warto wykonać masaż krocza przed porodem?

2023-06-04
Jeśli zastanawiasz się czy masaż krocza przed porodem to dobry pomysł lub jak wykonać masaż krocza przed porodem - koniecznie przeczytaj nasz najnowszy artykuł, w którym odpowiemy na te oraz wiele innych pytań. Zapraszamy do lektury!
przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży

Jakie są przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży?

2023-05-29
Na uciążliwe nudności skarży się od 50% do nawet 90% przyszłych mam. Wbrew powszechnej opinii przypadłość ta występuje nie tylko rano – popołudniowe czy wieczorne mdłości w ciąży również są normą. Najczęściej wynikają one ze zmian hormonalnych, choć mogą być też objawem refluksu albo zaburzeń pracy tarczycy. Dlatego właśnie – jeśli przypadłość nie ustępuje po pierwszym trymestrze, przyszła mama powinna skonsultować ją z lekarzem prowadzącym ciążę.
Ból żeber w ciąży

Ból żeber w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia

2023-05-27
Ból żeber w ciąży to jedna z dolegliwości, na które przyszłe mamy skarżą się najczęściej. Jest on zjawiskiem całkowicie naturalnym, a przy tym – trudnym do uniknięcia. Podpowiadamy, co powoduje bolesność w okolicach żeber w ciąży oraz jak skutecznie sobie z nią radzić.
obfite krwawienia na początku ciąży

Obfite krwawienia na początku ciąży: co oznaczają? Czy należy się martwić?

2023-03-19
Obfite krwawienia na początku ciąży zawsze budzą silny lęk u przyszłej matki. Nie zawsze oznaczają one jednak, że dochodzi do poronienia – mogą być również oznaką pękniętego naczynia krwionośnego w pochwie albo obecności krwiaka podkosmówkowego. Niezbyt nasilone krwawienie we wczesnej ciąży może też wynikać z zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy albo delikatnej urazu szyjki macicy, powstałego w czasie badania lekarskiego albo stosunku seksualnego.