Data modyfikacji:

Masaż w ciąży [wywiad]

Autor: Katarzyna Łapacz - Rehabilitant

Przez 9. miesięcy ciąży nasz organizm dotyka ogromna ilość zmian. Nasza psychika, nasze ciało, dotychczasowe życie - wszystko ewoluuje. Nic dziwnego, że możemy czuć się nadmiernie zmęczone, zestresowane i napięte, możemy cierpieć z powodu bólu kręgosłupa w ciąży, bólu mięśni czy obrzęków.

 

masaż w ciąży masaż brzucha kobiety w ciąży

 

Delikatny masaż prenatalny połączony z elementami terapii mięśniowo – powięziowej może pomóc w złagodzeniu nieprzyjemnych dolegliwości ciążowych. Jak wybrać terapeutę, by był on bezpieczny dla mamy i maleństwa, jak wygląda masaż dla przyszłej mamy i o czym należy pamiętać poddając się zabiegowi? O zaletach masażu w ciąży rozmawiamy z rehabilitantką i fizjoterapeutką Katarzyną Łapacz.

O zaletach masażu i mocy dotyku nie trzeba nikogo przekonywać. W masażu ciężarnych stosuje się głównie techniki głaskania, delikatnego rozcierania i łagodnego ugniatania. Często masaż obejmuje całe ciało - terapeuta rozpoczyna od stóp, przez całe nogi, brzuch, pośladki i plecy, a kończy na karku. Szczególnie należy uważać na masaż powłok brzusznych. Ruch powinien być delikatny i płynny, skierowany w kierunku pachowych lub pachwinowych węzłów chłonnych. Masaż brzuszka ma zapewnić oswojenie się dziecka  z dotykiem. Należy wystrzegać się zbyt mocnych technik - silnego ugniatania, wstrząsania czy wibracji a także oklepywania.

Terapeuta powinien też unikać intensywnego masowania odcinka lędźwiowego oraz kości krzyżowej. Dlaczego? Na poziomie pierwszych trzech kręgów w odcinku lędźwiowym odchodzą od kręgosłupa nerwy unerwiające macicę. Nadmierne ich drażnienie może spowodować powstanie skurczy a nawet rozpoczęcie akcji porodowej. Należy również unikać masowania szyi w okolicach dużych naczyń krwionośnych - może to spowodować spadek ciśnienia krwi. Nie masuje się też zbyt intensywnie brzucha - to również może spowodować powstanie skurczy.

 

 

KŁ: Ja również dziękuję

 

Z Katarzyną Łapacz rozmawiała Patrycja Słupska

 

Zdjęcie: Fotolia by © Monkey Business


Autor

Katarzyna Łapacz - Rehabilitant

Jestem rehabilitantką zajmującą się kobietami w II i III trymestrze ciąży (terapia mięśniowo powięziowa) oraz w okresie okołoporodowym. Prowadzę firmę Reh.Mama, działającą na terenie Warszawy. Niedawno wraz z mężem otworzyliśmy również  sklep internetowy, w którym znaleźć można m.in. specjalnie przygotowane wyprawki dla mam do porodu.


Autor

Patrycja Wrotek

Prywatnie mama trzech przesłodkich dziewczynek Hani, Oli i Wiktorii, które zajmują jej wszystkie wolne i te mniej wolne chwile. Zwolenniczka noszenia w chuście, wychowywania dzieci w bliskości z rodzicami i kochania ich takimi, jakimi są. Nieustannie poszukuje dobrych odpowiedzi i "sposobu na dziecko".

Komentarze
07-05-2020
Ocena:
Mi masaże bardzo pomogły, korzystałam tez z usług spa będąc w ciąży, ale nie miałam żadnych przeciwwskazań od lekarza i byłam w spa, które ma ofertę dobrana dla przyszłych mam (Hotel Lubicz w Ustce) korzystałam głównie z masażu łydek oraz stop i plecow, bardzo mi to pomagało rozluźnić się i zrelaksować, polecam wszystkim :)
02-08-2017
Ocena:
Gdy ja byłam w ciąży, regularnie uczęszczałam na masaże do krakowskiego gabinetu medycyny estetycznej, SCM estetic. Dzięki nim, pozbywałam się napięcia i bólu (rąk, nóg, a także barku i bioder).
czym smarować brzuch w ciąży

Czym smarować brzuch w ciąży? Poradnik 

2024-03-15
To normalne, że w trakcie ciąży kobietom zależy nie tylko na zdrowym rozwoju dziecka, ale również na utrzymaniu elastyczności skóry i zapobieganiu rozstępom na brzuchu. Wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry brzucha może być kluczowy w osiągnięciu tego celu. Sprawdź, czym smarować brzuch w ciąży i jak dbać o siebie w tym szczególnym czasie. 
olejek na rozstęy w ciąży

Olejek na rozstępy w ciąży: ranking najlepszych produktów

2023-08-17
Rozstępy to problem, który dotyka wielu przyszłych mam. Przyczyna ich powstawania jest oczywista – rosnący z tygodnia na tydzień brzuch, który powoduje rozciąganie fibroblastów. Oprócz tego istotną rolę odgrywają czynniki hormonalne i predyspozycje genetyczne. Na szczęście możesz ochronić się przed charakterystycznymi liniami lub zminimalizować ich widoczność. Pomoże ci w tym dobry olejek na rozstępy w ciąży. Jaki jest najlepszy? Sprawdź ranking polecanych kosmetyków.
Krem na rozstępy w ciąży

Krem na rozstępy w ciąży – jaki wybrać?

2023-08-03
Ciąża to wyjątkowy czas, w którym ciało kobiety przechodzi dziesiątki zmian. Niejedna przyszła mama, oprócz radości z oczekiwania dziecka odczuwa także niepokój. Czy po ciąży jej ciało będzie wyglądać atrakcyjnie? Co, jeśli pojawią się rozstępy po ciąży? Dziś przyglądamy się bliżej tematowi ciążowych blizn oraz temu, w jaki sposób im zapobiegać. Polecamy także najlepsze kremy przeciw rozstępom dla ciężarnych!
masaż krocza przed porodem

Czy warto wykonać masaż krocza przed porodem?

2023-06-04
Jeśli zastanawiasz się czy masaż krocza przed porodem to dobry pomysł lub jak wykonać masaż krocza przed porodem - koniecznie przeczytaj nasz najnowszy artykuł, w którym odpowiemy na te oraz wiele innych pytań. Zapraszamy do lektury!
przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży

Jakie są przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży?

2023-05-29
Na uciążliwe nudności skarży się od 50% do nawet 90% przyszłych mam. Wbrew powszechnej opinii przypadłość ta występuje nie tylko rano – popołudniowe czy wieczorne mdłości w ciąży również są normą. Najczęściej wynikają one ze zmian hormonalnych, choć mogą być też objawem refluksu albo zaburzeń pracy tarczycy. Dlatego właśnie – jeśli przypadłość nie ustępuje po pierwszym trymestrze, przyszła mama powinna skonsultować ją z lekarzem prowadzącym ciążę.
Ból żeber w ciąży

Ból żeber w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia

2023-05-27
Ból żeber w ciąży to jedna z dolegliwości, na które przyszłe mamy skarżą się najczęściej. Jest on zjawiskiem całkowicie naturalnym, a przy tym – trudnym do uniknięcia. Podpowiadamy, co powoduje bolesność w okolicach żeber w ciąży oraz jak skutecznie sobie z nią radzić.
obfite krwawienia na początku ciąży

Obfite krwawienia na początku ciąży: co oznaczają? Czy należy się martwić?

2023-03-19
Obfite krwawienia na początku ciąży zawsze budzą silny lęk u przyszłej matki. Nie zawsze oznaczają one jednak, że dochodzi do poronienia – mogą być również oznaką pękniętego naczynia krwionośnego w pochwie albo obecności krwiaka podkosmówkowego. Niezbyt nasilone krwawienie we wczesnej ciąży może też wynikać z zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy albo delikatnej urazu szyjki macicy, powstałego w czasie badania lekarskiego albo stosunku seksualnego.