Data publikacji:

(Nie) dobre rady innych

Autor: Magdalena Szewczyk

Właśnie dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży? Gratulujemy! To świetna wiadomość. Jednak przestrzegamy, że za chwilę nastąpi istna inwazja ze wszystkich stron! Chodzi oczywiście o dobre rady. Zarówno Twoi rodzice, dziadkowie, ciocie, wujkowie, ale także „bardziej” doświadczone mamy będą Ci teraz udzielać mnóstwa porad. Oj, będą. Czy wszystkie otrzymane rady, powinnyśmy brać sobie do serca?

 

porady dla kobiet w ciąży

 

Ciąża to czas pytań i odpowiedzi

Ciąża to piękny czas dla kobiety. Jeżeli rozwija się prawidłowo, to nie ma większej radości nie tylko dla Ciebie, ale i Twoich bliskich. W głowie pojawiają się różne pytania i wątpliwości. Co jeść w ciąży, czego należy unikać, jak sobie poradzić po urodzeniu dziecka i w ogóle jak z tym nowonarodzonym maleństwem się obchodzić? Rozpoczynają się rozmowy ze wszystkimi po kolei, kto tylko się nawinie, o dzieciach. Nagle uświadamiasz sobie, że każdy radzi Ci coś zupełnie innego, a Ty im więcej rozmawiasz, tym mniej wiesz, za to jesteś coraz bardziej zagubiona.

 

Gdzie szukać dobrych rad?

Najlepiej Twoje wątpliwości i obawy zrozumieją znajomi, którzy niedawno przeszli przez to samo. Warto u nich szukać wsparcia. Są na świeżo z przeczytanymi poradnikami, okresem ciąży, narodzinami dziecka, przebiegiem połogu i pierwszymi miesiącami spędzonymi we trójkę. Jednak nie warto zapominać, że każda z nas jest inna i ciąża nigdy nie będzie taka sama.

 

 

Uwaga na mamy i babcie!

Mamy i babcie wesprą Cię dobrym słowem i otoczą opieką w trakcie całej ciąży. Aczkolwiek, kiedy pojawi się maleństwo na świecie Twoi bliscy dosłownie oszaleją na jego punkcie i będą chcieli uchylić mu co najmniej nieba. A Ty? Zejdziesz na dalszy plan. Brutalne ale prawdziwe. Będziesz non stop pouczana i instruowana, co powinnaś w danej chwili zrobić, co małemu szkodzi, a co nie, co powinnaś jeść, a czego unikać, itd., itd. Przeważnie okazuje się, że prawie wszystko robisz źle.


Przykłady? Jest ich mnóstwo. Chociażby dziecko płacze. Wiesz, że jest najedzone, przewinięte i nic mu nie dolega, bo np. brzuszek miękki. Wpada ktoś bliski, mama lub znajoma i nakazuje co powinnaś zrobić w takiej sytuacji. Bo przecież dziecko nie może płakać bez powodu! Nie daj się! To Ty jesteś mamą i to Twoje dziecko. Tylko Ty wiesz, co jest dla Twojego dziecka najlepsze, bo najlepiej je znasz. W takich sytuacjach spokojnie wytłumacz osobie Cię pouczającej, że wiesz co robisz.

 

Wieczna krytyka, czyli jak zaszczuć "świeżą mamę"

Jest jeszcze jedna bardzo ważna rzecz. Zazwyczaj porady mają wydźwięk negatywny. Dlaczego? Tego nie wie nikt. Uwielbiamy się wzajemnie źle nastawiać, bo na pewno będzie gorzej niż jest. Często pewnie słyszysz: „wyśpij się, bo jak maleństwo się urodzi, już się nie wyśpisz” albo „przyzwyczajaj się, bo jak zacznie ząbkować wtedy rozpocznie się Armagedon”. Po czasie, z własnych doświadczeń okazuje się, że znakomita część usłyszanych porad sprawdziła się, ale czy naprawdę wszystkich rad powinnaś słuchać?

 

Zdaj się na siebie!

Przede wszystkim najważniejsze jest zaufać sobie. Wsłuchiwać się w swój organizm i intuicję, tak w czasie ciąży, jak i po porodzie. Jeśli masz potrzebę porozmawiania z kimś, poczytania poradników – rób to! Jednak nie popadaj w paranoję, że nie dasz sobie rady. W końcu nie byłoby już ludzkości, gdyby się nie dało ;).


I na koniec nie martw się. Już niedługo może się okazać, że to Ty zaczniesz radzić innym. Pamiętaj, że nasza perspektywa jest zawsze tylko nasza.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Hannes Eichinger


Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.

Komentarze
05-03-2017
Ocena:
Takie "dobre rady" często odejmują wiary w nasze zdolności a przecież każda mama robiła coś po raz pierwszy. .
09-01-2017
Ocena:
Najlepsze są rady osób nie mających własnych dzieci (w tym adoptowanych, przysposobionych itd) :)
28-07-2016
Ocena:
Dziecko alergik , ale babcia za wszelką cenę musiała smarować dziąsła małego sokiem z cytryny , gdy ząbek zaczął rosnąć. Oczywiście pod nieobecność mamy. Skończyło się wysypką i smarowanie buzi alantanem.
22-06-2015
Ocena:
Cóż u mnie rad nie było a wtrącanie się do dziecka jednej babci szybciutko ukruciłam... jej dobre rady typu " nie noś jej na rękach bo się przyzwyczai " okazaly się absurdem bo moje dziecko jak jest wybawione wynoszone i wyprzytulane jest spokojne to raz a dwa ona sama zbyt nie lubi byc na rekach dlugo 100x bardziej lubi lezec na brzuszku...mamy to są wasze dzieci i nie słuchajcie tych rad... ja juz mam spokoj i wam życze tego samego
31-10-2013
Ocena:
To prawda. Wszyscy maja dla mnie masę "dobrych rad" ;) Jednak jakoś bardzo się tym nie przejmuję. Faktycznie, najbardziej liczę się ze zdaniem mojej najlepszej przyjaciółki, która dopiero co urodziła. Daje mi bardzo dobre rady, podpowiada jakie kosmetyki kupować, które ćwiczenia na kręgosłup stosować. Jestem jej ogromnie wdzięczna!
czym smarować brzuch w ciąży

Czym smarować brzuch w ciąży? Poradnik 

2024-03-15
To normalne, że w trakcie ciąży kobietom zależy nie tylko na zdrowym rozwoju dziecka, ale również na utrzymaniu elastyczności skóry i zapobieganiu rozstępom na brzuchu. Wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry brzucha może być kluczowy w osiągnięciu tego celu. Sprawdź, czym smarować brzuch w ciąży i jak dbać o siebie w tym szczególnym czasie. 
olejek na rozstęy w ciąży

Olejek na rozstępy w ciąży: ranking najlepszych produktów

2023-08-17
Rozstępy to problem, który dotyka wielu przyszłych mam. Przyczyna ich powstawania jest oczywista – rosnący z tygodnia na tydzień brzuch, który powoduje rozciąganie fibroblastów. Oprócz tego istotną rolę odgrywają czynniki hormonalne i predyspozycje genetyczne. Na szczęście możesz ochronić się przed charakterystycznymi liniami lub zminimalizować ich widoczność. Pomoże ci w tym dobry olejek na rozstępy w ciąży. Jaki jest najlepszy? Sprawdź ranking polecanych kosmetyków.
Krem na rozstępy w ciąży

Krem na rozstępy w ciąży – jaki wybrać?

2023-08-03
Ciąża to wyjątkowy czas, w którym ciało kobiety przechodzi dziesiątki zmian. Niejedna przyszła mama, oprócz radości z oczekiwania dziecka odczuwa także niepokój. Czy po ciąży jej ciało będzie wyglądać atrakcyjnie? Co, jeśli pojawią się rozstępy po ciąży? Dziś przyglądamy się bliżej tematowi ciążowych blizn oraz temu, w jaki sposób im zapobiegać. Polecamy także najlepsze kremy przeciw rozstępom dla ciężarnych!
masaż krocza przed porodem

Czy warto wykonać masaż krocza przed porodem?

2023-06-04
Jeśli zastanawiasz się czy masaż krocza przed porodem to dobry pomysł lub jak wykonać masaż krocza przed porodem - koniecznie przeczytaj nasz najnowszy artykuł, w którym odpowiemy na te oraz wiele innych pytań. Zapraszamy do lektury!
przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży

Jakie są przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży?

2023-05-29
Na uciążliwe nudności skarży się od 50% do nawet 90% przyszłych mam. Wbrew powszechnej opinii przypadłość ta występuje nie tylko rano – popołudniowe czy wieczorne mdłości w ciąży również są normą. Najczęściej wynikają one ze zmian hormonalnych, choć mogą być też objawem refluksu albo zaburzeń pracy tarczycy. Dlatego właśnie – jeśli przypadłość nie ustępuje po pierwszym trymestrze, przyszła mama powinna skonsultować ją z lekarzem prowadzącym ciążę.
Ból żeber w ciąży

Ból żeber w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia

2023-05-27
Ból żeber w ciąży to jedna z dolegliwości, na które przyszłe mamy skarżą się najczęściej. Jest on zjawiskiem całkowicie naturalnym, a przy tym – trudnym do uniknięcia. Podpowiadamy, co powoduje bolesność w okolicach żeber w ciąży oraz jak skutecznie sobie z nią radzić.
obfite krwawienia na początku ciąży

Obfite krwawienia na początku ciąży: co oznaczają? Czy należy się martwić?

2023-03-19
Obfite krwawienia na początku ciąży zawsze budzą silny lęk u przyszłej matki. Nie zawsze oznaczają one jednak, że dochodzi do poronienia – mogą być również oznaką pękniętego naczynia krwionośnego w pochwie albo obecności krwiaka podkosmówkowego. Niezbyt nasilone krwawienie we wczesnej ciąży może też wynikać z zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy albo delikatnej urazu szyjki macicy, powstałego w czasie badania lekarskiego albo stosunku seksualnego.