Data publikacji:

Trzęsienie życia, czyli jak dziecko zmienia świat

Autor: Tata Szymona

Jakiś czas temu odwiedziła nas znajoma ze swoją ośmiomiesięczną córeczką Alicją. Patrząc na malutką Alę z uśmiechem wróciłem trochę do przeszłości, do czasów sprzed pięciu lat, kiedy sami byliśmy świeżo upieczonymi rodzicami. Nie wiedzieliśmy zupełnie nic o tym, jak wychować dziecko, za to przeżyliśmy prawdziwe "trzęsienie życia". Jak to było pięć lat temu?

 

narodziny dziecka ojciec z noworodkiem zmiany po narodzinach

 

Mamy power!

Dziecko to endorfiny. Szczęście. To codzienny uśmiech na twarzy rodziców. Dla nas obojga, Szymon był dzieciakiem, który "dawał czadu" nocą. Normą było zarywanie snu. A mimo to jednak dawaliśmy radę. Właśnie dzięki temu "powerowi". Na szczęście endorfiny są przecież uwalniane w nieskończonych niemal ilościach, gdy kilkudniowy dzieciaczek zasypia na rękach i słychać jego spokojny oddech, prawda ;)?

A z drugiej strony... Wymiękaliśmy. Niczym kostka masła na rozgrzanej patelni. Bo pojawienie się dziecka to również zmęczenie. Ból mięśni od noszenia na rękach i uspokajania "płaczka", ból oczu od niedospania, ból głowy od... całej reszty. W czasie ciąży nasze maleństwo dostawało wszystko, co potrzebne, tutaj, po wyjściu na ten (podobno...) lepszy świat musiało zdać się na opiekę dwójki dorosłych, którzy nie umieli nic i dopiero się uczyli. Do teraz dziwię się na przykład, że nie było u nas ani razu interwencji nasłanej przez sąsiadów policji - bo Szymek kąpiel traktował jak torturę.

 

Górska droga, raz w górę, raz w dół!

No właśnie. Wychowanie dziecka to nigdy nie jest tylko "zastrzyk endorfin" czy wyłącznie "płacz, pot i łzy" ;). To sinusoida. Gdy pojawia się dziecko, to przez nasze życie przechodzi prawdziwe trzęsienie. Nic już nie jest tak, jak było dotychczas. A potem wsiadamy do samochodu zwanego wychowaniem i zaczyna się jazda pełnym gazem górską drogą. Czasem z górki, kiedy maluch już śpi i daje odsapnąć. Czasem z mozołem pod górkę, kiedy dziecko daje w kość i my nie mamy już siły. Podręcznikowa sinusoida. W górę i w dół, a gdzieś na tej szalonej linii byliśmy my. Pełni endorfin, gdy jechaliśmy w dół, odpoczywając w czasie drzemki dziecka i równie pełni kortyzolu, gdy sami mieliśmy ochotę płakać nad płaczącym dzieckiem.

 

 

Zmiana priorytetów

Kolejną zmianą, jaka zachodzi przy trzęsieniu życia, zwanym rodzicielstwem jest zmiana priorytetów. Nasze dziecko stało się dla nas – i cały czas jest – najważniejsze. Wszystkie decyzje, zaczynając od „zwykłego” mydła do kąpieli po wybór samochodu – podejmowaliśmy uwzględniając w pierwszej kolejności jego potrzeby i możliwości. I to chyba jest naturalne, każdy rodzic stara się, by to właśnie jego dziecku było jak najlepiej.

Najlepiej, to również najbezpieczniej. Zaskoczyła mnie zmiana, którą sam w sobie zauważyłem, gdy Szymek był już trochę starszy – gdy zaczął się samodzielnie poruszać. Nagle zrozumiałem, że nasze mieszkanie stało się śmiertelną pułapką, pełną niebezpiecznych miejsc. I nie przesadzam. Fascynujące jest, jak rodzice małych dzieci na rodzinnym spotkaniu, w restauracji, czy chociażby we własnym domu po prostu widzą więcej. Mam tutaj na myśli odruchowe stawianie filiżanki z gorącą herbatą o wiele dalej od krawędzi stołu, czy zagradzanie drogi małym łapkom do sztućców. A rozmowa? Coś w tym jest bo, z jednej strony dorośli rozmawiają ze sobą, z drugiej i tak cały czas monitorują, co robi dziecko, czy nie schodzi z dywanika, czy nie sięga po coś niebezpiecznego.

Cóż, chyba właśnie tak to wygląda. Pamiętam, jak sam tłumaczyłem kwestię zostania ojcem jednemu z moich znajomych. Dyskusja skończyła się  stwierdzeniem, że tego nie da się tak po prostu wytłumaczyć. To trzeba przeżyć samemu i zrozumieć. Wtedy dopiero można odczuć, że czasem może i człowiek ma serdecznie „dość”, gdy po raz któryś trzeba w nocy wstać do płaczącego malucha, a rano do pracy, ale... Potem maluch kładzie się na naszej piersi, zasypia i... znów endorfiny robią swoje ;). Bo czy da się wytłumaczyć akwariowej rybce, że za ściankami ze szkła są morza i oceany? Nie, ona sama musi to zobaczyć, i zrozumieć, że jej szczęście w akwarium było o wiele, wiele mniejsze.

 

Zdjęcie: fotolia.pl


Autor

Tata Szymona

Prywatnie mąż, a od 2009 r. również ojciec. Urodził się w sierpniu 1982-ego. Żyje i pracuje dzieląc różne pasje. Z wykształcenia i zawodu pedagog i grafik, z zamiłowania pisarz-amator.

Wolne chwile spędza pisząc prozę na nieodłącznej komórce. Gdy nie pisze, czyta polską fantastykę, słucha muzyki albo spędza czas z synkiem na placu zabaw. Prowadzi również bloga: www.tataszymona.blogujacy.pl

Komentarze
14-02-2021
Ocena:
Tak to jest jak człowiek decyduje się na rodzinę ,latanie za kimś.
16-11-2018
Ocena:
trzesienie ziemi" to dobre okreslenie, od tej pory nic nie jest tak jak było wcześniej - i jest to wspaniałe :)
czym smarować brzuch w ciąży

Czym smarować brzuch w ciąży? Poradnik 

2024-03-15
To normalne, że w trakcie ciąży kobietom zależy nie tylko na zdrowym rozwoju dziecka, ale również na utrzymaniu elastyczności skóry i zapobieganiu rozstępom na brzuchu. Wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry brzucha może być kluczowy w osiągnięciu tego celu. Sprawdź, czym smarować brzuch w ciąży i jak dbać o siebie w tym szczególnym czasie. 
olejek na rozstęy w ciąży

Olejek na rozstępy w ciąży: ranking najlepszych produktów

2023-08-17
Rozstępy to problem, który dotyka wielu przyszłych mam. Przyczyna ich powstawania jest oczywista – rosnący z tygodnia na tydzień brzuch, który powoduje rozciąganie fibroblastów. Oprócz tego istotną rolę odgrywają czynniki hormonalne i predyspozycje genetyczne. Na szczęście możesz ochronić się przed charakterystycznymi liniami lub zminimalizować ich widoczność. Pomoże ci w tym dobry olejek na rozstępy w ciąży. Jaki jest najlepszy? Sprawdź ranking polecanych kosmetyków.
Krem na rozstępy w ciąży

Krem na rozstępy w ciąży – jaki wybrać?

2023-08-03
Ciąża to wyjątkowy czas, w którym ciało kobiety przechodzi dziesiątki zmian. Niejedna przyszła mama, oprócz radości z oczekiwania dziecka odczuwa także niepokój. Czy po ciąży jej ciało będzie wyglądać atrakcyjnie? Co, jeśli pojawią się rozstępy po ciąży? Dziś przyglądamy się bliżej tematowi ciążowych blizn oraz temu, w jaki sposób im zapobiegać. Polecamy także najlepsze kremy przeciw rozstępom dla ciężarnych!
masaż krocza przed porodem

Czy warto wykonać masaż krocza przed porodem?

2023-06-04
Jeśli zastanawiasz się czy masaż krocza przed porodem to dobry pomysł lub jak wykonać masaż krocza przed porodem - koniecznie przeczytaj nasz najnowszy artykuł, w którym odpowiemy na te oraz wiele innych pytań. Zapraszamy do lektury!
przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży

Jakie są przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży?

2023-05-29
Na uciążliwe nudności skarży się od 50% do nawet 90% przyszłych mam. Wbrew powszechnej opinii przypadłość ta występuje nie tylko rano – popołudniowe czy wieczorne mdłości w ciąży również są normą. Najczęściej wynikają one ze zmian hormonalnych, choć mogą być też objawem refluksu albo zaburzeń pracy tarczycy. Dlatego właśnie – jeśli przypadłość nie ustępuje po pierwszym trymestrze, przyszła mama powinna skonsultować ją z lekarzem prowadzącym ciążę.
Ból żeber w ciąży

Ból żeber w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia

2023-05-27
Ból żeber w ciąży to jedna z dolegliwości, na które przyszłe mamy skarżą się najczęściej. Jest on zjawiskiem całkowicie naturalnym, a przy tym – trudnym do uniknięcia. Podpowiadamy, co powoduje bolesność w okolicach żeber w ciąży oraz jak skutecznie sobie z nią radzić.
obfite krwawienia na początku ciąży

Obfite krwawienia na początku ciąży: co oznaczają? Czy należy się martwić?

2023-03-19
Obfite krwawienia na początku ciąży zawsze budzą silny lęk u przyszłej matki. Nie zawsze oznaczają one jednak, że dochodzi do poronienia – mogą być również oznaką pękniętego naczynia krwionośnego w pochwie albo obecności krwiaka podkosmówkowego. Niezbyt nasilone krwawienie we wczesnej ciąży może też wynikać z zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy albo delikatnej urazu szyjki macicy, powstałego w czasie badania lekarskiego albo stosunku seksualnego.