Końcówka ciąży - o czym należy pamiętać w 9 miesiącu ciąży?

Ostatnie tygodnie przed porodem to szczególny czas ciąży. Wszelkie dolegliwości dają o sobie znać ze zdwojoną siłą, Ty sama stresujesz się, że poród zacznie się lada chwila, a przy tym wszystkim musisz pamiętać o badaniach i monitorowaniu stanu dziecka. Co będzie ważne na kilka tygodni przed rozwiązaniem i czy jesteśmy jakoś w stanie przybliżyć jego datę?

 

Kobieta w zaawansowanej ciąży ze zdjęciami usg

 

Mój termin porodu

W Twojej karcie ciąży widnieje przewidywana data porodu, ale o ile nie będzie to poród przez cesarskie cięcie, prawdopodobieństwo, że urodzisz tego dnia jest niewielkie. Tak naprawdę gdy mówimy o dziecku urodzonym w terminie porodu, myślimy o rozwiązaniu pomiędzy 38. a 42. tygodniem ciąży. Rozstrzał dość spory, przyznacie same. A jeśli trafi Ci się poród w 42. tygodniu to tak naprawdę będziesz na stand-by’u przez okrągły miesiąc. Codziennie zastanawiając się czy to już, czy to dziś czy jeszcze nie i skąd będę wiedziała, że zaczyna się poród. Średni czas trwania ciąży to 40 tygodni, licząc od dnia ostatniej miesiączki. Jednak w wyznaczonym terminie – rodzi się zaledwie 3-5 proc. dzieci. Mniej więcej połowa przychodzi na świat przed terminem, a reszta – po nim. A zatem sąd masz wiedzieć kiedy urodzisz?

 

Niektóre mamy w ostatnich tygodniach ciąży nieustannie spodziewają się rozpoczęcia porodu. Nic w tym dziwnego, nasze samopoczucie (a także różne dolegliwości) mogą się zmieniać jak w kalejdoskopie.

 

Kiedy dziecko jest gotowe na poród

Dzieci osiągają dojrzałość, a co za tym idzie gotowość do przyjścia na świat, dość różnie. Niektóre są całkowicie gotowe na poród już w 37. tygodniu ciąży, z innymi będziemy musiały poczekać znacznie dłużej. Jeśli Twoje dziecko urodzi się w 37. tygodniu dziecko, będzie miało ok. 47 cm wzrostu i 3000 g wagi. Co prawda będzie malutkie, ale nie musisz się martwić, że to za wcześnie (nie są to wcześniaki i zazwyczaj nie mają cech wcześniactwa). W tym okresie jego wszystkie narządy zostały już wykształcone, a płuca, które rozwijają się najpóźniej, są już gotowe do samodzielnego oddychania. Jeśli dziecko postanowi pozostać w łonie matki dłużej (to ono decyduje o terminie porodu), zyskuje masę i dodatkowe centymetry, a niektórzy twierdzą, że dodatkowo korzysta z naszych przeciwciał

 

Pamiętaj, o badaniu KTG!

W ostatnich tygodniach ciąży powinnaś dostać od swojego lekarza skierowanie na badanie KTG, czyli kardiotokografii. Polega ono na rejestracji czynności serca dziecka i skurczów macicy. Jest bezbolesne i trwa około 30 minut. Badanie można wykonywać wielokrotnie, szczególnie tuż przed porodem. Dzięki badaniu KTG lekarz może stwierdzić, czy do organizmu dziecka dociera wystarczająca ilość tlenu (zwłaszcza podczas skurczów porodowych). Jeśli łożysko jest wydolne - skurcz nie spowoduje zaburzeń w dopływie tlenu. Jeśli jednak jest inaczej, łatwo o niedotlenienie. KTG pozwala zarejestrować nawet najdrobniejsze zmiany w pracy serca, a w razie jakiegokolwiek zagrożenia, umożliwia lekarzom podjęcie decyzji o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia.

 

Lekarz orzekł, że wkrótce zacznie się poród

Lekarz po badaniu wewnętrznym może powiedzieć, że wkrótce zacznie się poród. Ale to „wkrótce” wcale nie oznacza, że musisz natychmiast wpadać w panikę bo zaraz będziesz rodzić. Od 9. miesiąca ciąży lekarz będzie sprawdzał czy nastąpiły pewne oznaki wskazujące, że Twoje ciało szykuje się do porodu, a w tym czy nastąpiło:

 • obniżenie dna miednicy,
 • ustalenie części przodującej płodu,
 • skrócenie lub rozwarcie szyjki macicy,
 • czy szyjka jest miękka i przesuwa się ku przodowi.

 

„Wkrótce” może tu oznaczać godzinę, trzy tygodnie a nawet dłuższy okres. Wszystko zależy od kobiety. Skracanie i rozwieranie szyjki macicy, czy ustalenie części przodującej płodu może następować stopniowo przez kilka tygodni, ale może też przebiec w ciągu jednej nocy. Musisz czekać na bardziej oczywiste objawy porodu.

 

Na wszelki wypadek na kilka tygodniu przed terminem porodu spakuj torbę do szpitala, ale nawet jeśli lekarz orzekł, że to już blisko poczekaj jeszcze z telefonem do męża.

 

Czy to już?

Kiedy maluszek będzie gotowy do przyjścia na świat, w Twoim organizmie zostaną uruchomione procesy hormonalne rozpoczynające poród. Nawet jeśli planujesz poród przeprowadzony metodą cesarskiego cięcia, warto poczekać z nim do tego momentu. Co dokładnie dzieje się w twoim organizmie pod koniec ciąży?

 • Twoje dziecko zmienia ułożenie ciała - ma mu to zapewnić łatwiejsze wyjście z macicy. Spowoduje to tzw. obniżenie się brzucha (jest ono zauważalne). Ty poczujesz większe parcie na pęcherz (możesz czuć częstszą potrzebę oddawania moczu) i dolegliwości takie jak ból dolnej części pleców czy zaparcia.
 • Na kilka tygodni przed porodem zapewne pojawią się skurcze przepowiadające. To jeszcze nie są bóle porodowe, ale trening Twojej macicy do wielkiego dnia. Przed samy porodem skurcze zmienią charakter. Porodowe są regularne, nasilają się wraz z rozwojem akcji porodowej, a ich częstotliwość rośnie im bliżej do rozwiązania. Więcej o skurczach przeczytasz tu. Możesz być też roztrzęsiona, czuć uderzenia krwi do głowy i kołatania serca.
 • Oprócz skurczów porodowych sygnałem zwiastującym rychłe rozwiązanie jest odejście czopu śluzowego zamykającego ujście szyjki macicy oraz wód płodowych. Czop śluzowy jest gęsty i śliski, może być też zabarwiony krwią. Jeśli wody płodowe są zielonkawe, koniecznie powiadom o tym lekarza, poród musi odbyć się natychmiast.
 • Bezpośrednio przed porodem pojawiają się oznaki zbliżającego się porodu.
 • Jeśli poczujesz nagłą potrzebę przygotowania gniazda (odmalowywania mieszkania, sprzątania, prania firanek itd) zachowaj zdrowy rozsądek. Zleć to innym osobom, a sama kumuluj energię na wielki dzień.

Niezależnie od wystąpienia objawów już teraz zacznij czytać informacje dotyczące przebiegu porodu oraz opieki nad noworodkiem.

 

Minął 40 tydzień ciąży, czy to jest ciąża przenoszona?

Niekoniecznie. Sam fakt, że ciąża trwa dłużej niż 40 tygodni, nie musi oznaczać, że z dzieckiem dzieje się coś złego i należy szybko wywoływać poród. Badania wykazują, że w około 70 % przypadków rozpoznanie przenoszenia ciąży było błędne. Przyczyną jest zazwyczaj źle określona data poczęcia – głównie z powodu nieregularnego miesiączkowania, lub braku pewności kobiety co do dnia ostatniej miesiączki.

 

Ważny jednak będzie monitoring ciąży. W miarę jak ciąża dobiega końca, a już szczególnie po 40. tygodniu lekarz będzie uważnie sprawdzał stan zdrowia dziecka oraz jakość środowiska w macicy. Doskonałe dotychczas środowisko w macicy może się pogorszyć, starzejące się łożysko może nie dostarczać dziecku odpowiedniej ilości składników odżywczych i tlenu, z biegiem czasu zmniejsza się także produkcja płynu owodniowego. Ważna będzie także wielkość dziecka (czy nie jest za duże na poród siłami natury), oraz czynność jego serca. Na szczęście jest sporo badań stanu płodu, by sprawdzić czy wszystko jest w porządku. Jeśli coś wzbudzi jego niepokój lekarz zdecyduje o wywołaniu porodu lub zastosowaniu cesarskiego cięcia.

 

Monitoruj ruchy płodu: Liczenie przez ciężarną ruchów płodu może dać wskazówki dotyczące stanu dziecka. Zwykle 10 ruchów w ciągu jednej godziny oznacza, że wszystko jest w porządku. Jeśli nie odczuwasz odpowiedniej liczby ruchów, skontaktuj się z lekarzem prowadzącym.

 

Kiedy dzwonić do lekarza lub położnej?

Lekarz prawdopodobnie poinformował Cię kiedy powinnaś go powiadomić, że przypuszczasz że to już - czyli na przykład gdy skurcze występują co 7, 6 czy 5 minut. Nie czekaj aż odstęp między skurczami stanie się idealnie równy. Po prostu każda z nas jest inna i możesz zwyczajnie nie doczekać się idealnej regularności. Jeśli masz podejrzenia, zawsze lepiej zadzwonić. Nie czuj się winna, że wyrwiesz kogoś ze snu, nikt nie będzie miał o to pretensji! Najwyżej, okaże się że to fałszywy alarm. Powiem szczerze, że nie będziesz pierwszą osobą, która się pomyliła. Doświadczony lekarz czy położna po rozmowie z Tobą i na podstawie brzmienia Twojego głosu podczas skurczu będzie wiedział, czy właśnie zaczął się poród.

 

Dzwoń do lekarza, położnej lub udaj się do szpitala natychmiast jeśli:

 • nastąpią nasilające się skurcze a do terminu porodu zostało kilka tygodniu,
 • poród się nie zaczyna a odeszły Ci wody płodowe,
 • jeśli płyn owodniowy ma zielonkawo-brązowe zabarwienie,
 • jeśli plamisz intensywnie krwią,
 • czujesz, że doszło do wypadnięcia pępowiny.

 

Pozostaje mi tylko, życzyć Ci spokojnej końcówki ciąży i szczęśliwego rozwiązania :) Już niedługo weźmiesz do rąk swoje maleństwo, czyż to nie piękna perspektywa?

 

Zdjęcie: Fotolia.pl all rights reserved by Tomsickova

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Czerwiec 6, 2018
u mnie wszystko było dawno spakowane a na koniec jeszcze przyjaciólka dała mi spray z motherlove, zaczełam go stosować od razu po porodzie i dzieki niemu szybciej się zrenegerowałam i doszłam do siebie
Ocena:
Styczeń 2, 2018
Bardzo ciekawy artykuł!
Ocena:
Maj 10, 2017
ja teraz myslę tylko o dziecku, bo nie mogę doczekać się rozwiązania! Teraz zamawiam ubrania dla siebie i męża ubrania na goodlookin, bo jak spaceruje po galerii to tylko kupuje ubrania dla małej
Ocena:
Marzec 11, 2017
w sumie nie tylko na sam koniec ale od drugiego trymestru, warto pamiętać o witamiach, polskie towarzystwo ginekologiczne zaleca dha, jod, kwas foliowy, magnez i wit D