Data modyfikacji:

Pielęgnacja paznokci w ciąży – fakty i mity

Autor: Katarzyna Moryc

Nie od dziś wiadomo, że paznokcie nie są jedynie po to, by ładnie wyglądały i dodawały dłoniom uroku. Po co więc je masz? Po to, by chronić wrażliwe koniuszki palców i zwiększyć Twoją zdolność do chwytania drobnych przedmiotów. Dlatego warto je nagrodzić i porządnie o nie zadbać. O ile, normalnie nie stanowi to większego problemu, tak w czasie ciąży nie wszystko jest już takie oczywiste. Zobacz jakie opinie krążą wokół tematu pielęgnacji paznokci w ciąży. Które z nich są prawdą, a w co nie warto wierzyć?

 

Kobieta w ciąży malująca paznokcie

 

Chwytanie i ochrona palców to jedno, ale paznokcie wiele mówią o stanie Twojego zdrowia. Dobrze jest zatem o nie odpowiednio zadbać, zwłaszcza, że w czasie ciąży, paznokcie rosną szybciej, a to za sprawą nadmiaru estrogenów, który wpływa na intensywniejszą pracę macierzy paznokci. Co wolno robić, a czego unikać? Poznaj najpowszechniejsze fakty i mity dotyczące pielęgnacji paznokci, gdy spodziewasz się dziecka.

 

1. Mit - Manicure i pedicure w ciąży są zakazane

Nie ma jednoznacznych badan, które potwierdziłyby szkodliwy wpływ zabiegów typu manicure, czy pedicure na przebieg ciąży. Jednak, istnieją substancje chemiczne, występujące w niektórych preparatach do pielęgnacji paznokci (między innymi w lakierach i zmywaczach), które mogą zaszkodzić.

 

2. Prawda - W ciąży nie powinno się wycinać skórek

Chodzi o to, że takie wycinanie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem uszkodzenia naskórka, a to z kolei, zwiększa możliwość powstania zakażenia. Jednak to, że w ciąży nie powinno się wycinać skórek nie oznacza, że nie możesz nic z nimi zrobić. Znacznie bezpieczniejsze jest ich odsuwanie za pomocą specjalnych patyczków. A najlepiej, poproś o pomoc fachowca.

 


3. Prawda - Lakiery zawierające m.in. toluen są szkodliwe

Niektóre preparaty do paznokci posiadają w swoim składzie substancje takie jak toluen, alkohol izopropylowy, czy formaldehydy i ftalany, oraz aceton. Niektórzy lekarze alarmują, że używanie produktów z tymi substancjami może zwiększać ryzyko poronienia, choć dotyczy to głównie kobiet, które paznokcie zdobią, czyli manicurzystek. Jeszcze inni twierdzą, że takich kosmetyków w ogóle nie powinno się stosować w czasie ciąży, ponieważ mogą doprowadzić do wad rozwojowych i wrodzonych u dzieci. Jednak, nie powołują się przy tym na konkretne wyniki badań.

Inna sprawa, że preparaty takie, jak  choćby zmywacz do paznokci, nieprzyjemnie pachnie i może wywołać napad mdłości, a nawet zawroty głowy.

 


4. Mit - Podobnie, jak farbowanie włosów, paznokcie żelowe, hybrydowe lub akrylowe są w ciąży zakazane

Stężenie szkodliwych (bądź potencjalnie szkodliwych) substancji w produktach do stylizacji paznokci jest stosunkowo niewielkie. Przykładowo, jeśli chodzi o aceton, jego opary mogą zaszkodzić, gdy jego stężenie jest bardzo wysokie. Jest wtedy wchłaniany do krwi przez płuca. Na szczęście, podczas zabiegów typu manicure, czy pedicure jego stężenie jest o wiele mniejsze.

Niektóre kobiety martwią się koniecznością stosowania lamp UV stosowaną do utwardzania przy wykonywaniu manicure hybrydowego. Niepotrzebnie. Taka lampa to nie solarium, nie nagrzewa całego ciała i nie wytwarza żadnych szkodliwych dla dziecka, ani matki, promieni.

W przypadku paznokci akrylowych, problemem może być przykry zapach, który może dodatkowo drażnić śluzówki, nawet u osób niebędących w ciąży. Zatem, jeśli drażnią się zapachy i masz mdłości, na czas ciąży zrezygnuj z akryli, na przykład, na rzecz paznokci żelowych. Albo podczas zabiegu używaj specjalnej maseczki, która zablokuje nieprzyjemny zapach.  



5. Prawda - Idąc do szpitala, na przykład przed porodem, powinno się mieć niepomalowane paznokcie

Wiele szpitali wręcz nakazuje kobietom zmycie paznokci przed porodem. Dlaczego? O ile wystylizowane paznokcie nie przeszkadzają bezpośrednio w czasie porodu, problem stanowi konieczność wykonania zabiegów chirurgicznych, choćby cesarskiego cięcia. A jak wiadomo, takiej konieczności nigdy nie można wykluczyć.

Chodzi o to, że personel szpitala musi mieć możliwość wczesnego wykrycia powikłań, które w pierwszej kolejności widać właśnie na paznokciach. Obserwuje się ich kolor (czy nie sinieją lub nie bledną). Ale „czyste” paznokcie potrzebne są także do założenia na palce pulsoksymetru, żeby monitorować stan pacjentki. Aby działał on prawidłowo, płytka paznokcia musi być naturalna i niepokryta żadnymi chemikaliami.  

 

 


Pielęgnacja paznokci w ciąży - o czym warto pamiętać?

  • Wybieraj kosmetyki bez szkodliwych substancji (jak toluen, alkohol izopropylowy, formaldehydy, ftalany).
  • Jeśli możesz, unikaj zmywaczy zawierających aceton.
  • Odsuwaj skórki, zamiast je wycinać.
  • Lakier na paznokcie nakładaj zawsze w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, najlepiej takiego, który ma możliwość szerokiego otwarcia okna lub drzwi.
  • Jeśli doskwierają Ci mdłości, na czas malowania paznokci lub usuwania z nich lakieru, możesz zakładać na twarz maseczkę, żeby nie wdychać przykrych zapachów.
  • Usuń lakier z paznokci przed terminem porodu, lub przynajmniej zorientuj się, czy w wybranym przez Ciebie szpitalu obowiązują zasady dotyczące paznokci.

 

Widzisz? W czasie ciąży wcale nie musisz rezygnować z pielęgnacji i stylizacji paznokci. Ważne jednak, byś zachowała maksimum bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku. Czas na szaleństwa i bardziej odważne stylizacje paznokci jeszcze powróci. :)

 

A może masz swoje własne patenty na ciążowe "mani pedi"? 

 

Zdjęcie: fotolia.com by Monika Olszewska


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
16-07-2018
Ocena:
Moja kosmetyczka do usunięcia lakieru używa frezarki. Czy jest ona bezpieczna w ciąży.
31-08-2017
Ocena:
Ja opiekę nad moimi paznokciami powierzyłam manikiurzystce z SCM estetic, w Krakowie. Samodzielna pielęgnacja może przysparzać wielu problemów, więc lepiej skorzystać z usług kogoś, kto się na niej zna :-).
20-04-2017
Ocena:
Dokładnie, spokojnie możesz robić Hybryde. Nic nie zaszkodzi ani tobie ani maleństwu
12-04-2017
Ocena:
Uff, już się przestraszyłam, że będę musiąła zrezygnować z moich ukochanych hybryd. Na szczęście wszytsko jest ok
czym smarować brzuch w ciąży

Czym smarować brzuch w ciąży? Poradnik 

2024-03-15
To normalne, że w trakcie ciąży kobietom zależy nie tylko na zdrowym rozwoju dziecka, ale również na utrzymaniu elastyczności skóry i zapobieganiu rozstępom na brzuchu. Wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry brzucha może być kluczowy w osiągnięciu tego celu. Sprawdź, czym smarować brzuch w ciąży i jak dbać o siebie w tym szczególnym czasie. 
olejek na rozstęy w ciąży

Olejek na rozstępy w ciąży: ranking najlepszych produktów

2023-08-17
Rozstępy to problem, który dotyka wielu przyszłych mam. Przyczyna ich powstawania jest oczywista – rosnący z tygodnia na tydzień brzuch, który powoduje rozciąganie fibroblastów. Oprócz tego istotną rolę odgrywają czynniki hormonalne i predyspozycje genetyczne. Na szczęście możesz ochronić się przed charakterystycznymi liniami lub zminimalizować ich widoczność. Pomoże ci w tym dobry olejek na rozstępy w ciąży. Jaki jest najlepszy? Sprawdź ranking polecanych kosmetyków.
Krem na rozstępy w ciąży

Krem na rozstępy w ciąży – jaki wybrać?

2023-08-03
Ciąża to wyjątkowy czas, w którym ciało kobiety przechodzi dziesiątki zmian. Niejedna przyszła mama, oprócz radości z oczekiwania dziecka odczuwa także niepokój. Czy po ciąży jej ciało będzie wyglądać atrakcyjnie? Co, jeśli pojawią się rozstępy po ciąży? Dziś przyglądamy się bliżej tematowi ciążowych blizn oraz temu, w jaki sposób im zapobiegać. Polecamy także najlepsze kremy przeciw rozstępom dla ciężarnych!
masaż krocza przed porodem

Czy warto wykonać masaż krocza przed porodem?

2023-06-04
Jeśli zastanawiasz się czy masaż krocza przed porodem to dobry pomysł lub jak wykonać masaż krocza przed porodem - koniecznie przeczytaj nasz najnowszy artykuł, w którym odpowiemy na te oraz wiele innych pytań. Zapraszamy do lektury!
przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży

Jakie są przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży?

2023-05-29
Na uciążliwe nudności skarży się od 50% do nawet 90% przyszłych mam. Wbrew powszechnej opinii przypadłość ta występuje nie tylko rano – popołudniowe czy wieczorne mdłości w ciąży również są normą. Najczęściej wynikają one ze zmian hormonalnych, choć mogą być też objawem refluksu albo zaburzeń pracy tarczycy. Dlatego właśnie – jeśli przypadłość nie ustępuje po pierwszym trymestrze, przyszła mama powinna skonsultować ją z lekarzem prowadzącym ciążę.
Ból żeber w ciąży

Ból żeber w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia

2023-05-27
Ból żeber w ciąży to jedna z dolegliwości, na które przyszłe mamy skarżą się najczęściej. Jest on zjawiskiem całkowicie naturalnym, a przy tym – trudnym do uniknięcia. Podpowiadamy, co powoduje bolesność w okolicach żeber w ciąży oraz jak skutecznie sobie z nią radzić.
obfite krwawienia na początku ciąży

Obfite krwawienia na początku ciąży: co oznaczają? Czy należy się martwić?

2023-03-19
Obfite krwawienia na początku ciąży zawsze budzą silny lęk u przyszłej matki. Nie zawsze oznaczają one jednak, że dochodzi do poronienia – mogą być również oznaką pękniętego naczynia krwionośnego w pochwie albo obecności krwiaka podkosmówkowego. Niezbyt nasilone krwawienie we wczesnej ciąży może też wynikać z zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy albo delikatnej urazu szyjki macicy, powstałego w czasie badania lekarskiego albo stosunku seksualnego.