Data modyfikacji:

Makijaż permanentny w ciąży - dozwolony czy nie?

Autor: Ulanka

Makijaż permanentny jest wygodną alternatywą dla zwykłego make-upu, gdyż nie trzeba malować się codziennie. Gabinety kosmetyczne zapewniają swoje klientki, że jest to zabieg całkowicie bezpieczny. Czy w takim razie można wykonywać go w ciąży?

 

makijaż permanentny

 

Makijaż permanentny to forma płytkiego tatuażu, który można wykonać na ustach, oczach czy brwiach (to tzw. microblading). Przed zabiegiem stosuje się miejscowe znieczulenie w formie maści lub kremu. Mimo że istnieją opinie, jakoby ciąża i karmienie piersią nie były przeciwwskazaniem do zrobienia trwałego makijażu, większość specjalistów jest zupełnie innego zdania. Dlaczego kobieta w ciąży nie powinna robić sobie makijażu permanentnego? Powodów jest kilka. 

 

Większa podatność na infekcje

Makijaż permanentny to zabieg, który wykonuje się nie na powierzchni skóry, lecz pod skórą. Wprawdzie nie narusza się głębokich warstw, ale mimo to jest to zabieg inwazyjny, który może narazić Cię na infekcje - a tego w ciąży powinnaś szczególnie unikać.

 


Reakcje alergiczne po barwniku

Same barwniki wprowadzane pod skórę również mogą być niebezpieczne dla płodu. Wprawdzie istnieją na rynku barwniki, które są hypoalergiczne i nie zawierają metali ciężkich, ale dowiedzione jest ich bezpieczeństwo tylko dla kobiety. Nie wiadomo, jaki wpływ mogą mieć na dziecko. Dlatego nie warto ryzykować i narażać płód na niepożądane reakcje lub zmiany w jego rozwoju.

 


Środki przyjmowane po zabiegu

Po wykonaniu trwałego makijażu zaleca się przyjmowanie środków przeciwwirusowych, które mają zapobiec pojawieniu się opryszczki. Dla świeżo wykonanego makijażu permanentnego środki te są korzystne, ale niektóre z nich mogą być niebezpieczne dla dziecka.

 

 

Barwnik kontra hormony

Oprócz niewątpliwych zagrożeń zdrowotnych, istnieje spore ryzyko, że efekt zabiegu wykonanego w ciąży będzie bardzo odbiegał od oczekiwań. Na forach internetowych sporo mam żali się, że barwnik rozlał się pod skórą lub się nie przyjął. Jest to zasługa „szalejących” w ciąży hormonów, które mogą spowodować bardzo nieestetyczny efekt.

 


Stres

Choć makijaż permanentny jest generalnie bezpieczny, a przy znieczuleniu może być bezbolesny, nie jest to zwykła, codzienna czynność. Może wywołać niepotrzebny stres - szczególnie jeśli jesteś wrażliwa na tego typu zabiegi. 

Większość specjalistów makijażu permanentnego odmawia wykonania tego zabiegu ciężarnej kobiecie, nieco większa tolerancja dotyczy mam  karmiących piersią. Na szczęście jest wiele innych dozwolonych zabiegów upiększających, a także relaksujących: przedłużanie rzęs, manicure lub pedicure, masaż prenatalny, nieinwazyjne zabiegi na twarz i ciało.

 

Czytaj również:

Kwasy, hybryda w ciąży? Które zabiegi są bezpieczne [wywiad z kosmetologiem]

Farbowanie włosów w ciąży


Autor

Ulanka

Lubi pisać, obserwować ludzi, kocha dzieci, lubi czytać i buszować po sklepach.

Komentarze
22-07-2020
Ocena:
Microblending to konkretna metoda makijażu brwi, poprzez rysowanie, cienkich kreseczek. Ale ogólnie makijaż permanentny brwi można wykonywać też innymi metodami np: pudrową.
czym smarować brzuch w ciąży

Czym smarować brzuch w ciąży? Poradnik 

2024-03-15
To normalne, że w trakcie ciąży kobietom zależy nie tylko na zdrowym rozwoju dziecka, ale również na utrzymaniu elastyczności skóry i zapobieganiu rozstępom na brzuchu. Wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry brzucha może być kluczowy w osiągnięciu tego celu. Sprawdź, czym smarować brzuch w ciąży i jak dbać o siebie w tym szczególnym czasie. 
olejek na rozstęy w ciąży

Olejek na rozstępy w ciąży: ranking najlepszych produktów

2023-08-17
Rozstępy to problem, który dotyka wielu przyszłych mam. Przyczyna ich powstawania jest oczywista – rosnący z tygodnia na tydzień brzuch, który powoduje rozciąganie fibroblastów. Oprócz tego istotną rolę odgrywają czynniki hormonalne i predyspozycje genetyczne. Na szczęście możesz ochronić się przed charakterystycznymi liniami lub zminimalizować ich widoczność. Pomoże ci w tym dobry olejek na rozstępy w ciąży. Jaki jest najlepszy? Sprawdź ranking polecanych kosmetyków.
Krem na rozstępy w ciąży

Krem na rozstępy w ciąży – jaki wybrać?

2023-08-03
Ciąża to wyjątkowy czas, w którym ciało kobiety przechodzi dziesiątki zmian. Niejedna przyszła mama, oprócz radości z oczekiwania dziecka odczuwa także niepokój. Czy po ciąży jej ciało będzie wyglądać atrakcyjnie? Co, jeśli pojawią się rozstępy po ciąży? Dziś przyglądamy się bliżej tematowi ciążowych blizn oraz temu, w jaki sposób im zapobiegać. Polecamy także najlepsze kremy przeciw rozstępom dla ciężarnych!
masaż krocza przed porodem

Czy warto wykonać masaż krocza przed porodem?

2023-06-04
Jeśli zastanawiasz się czy masaż krocza przed porodem to dobry pomysł lub jak wykonać masaż krocza przed porodem - koniecznie przeczytaj nasz najnowszy artykuł, w którym odpowiemy na te oraz wiele innych pytań. Zapraszamy do lektury!
przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży

Jakie są przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży?

2023-05-29
Na uciążliwe nudności skarży się od 50% do nawet 90% przyszłych mam. Wbrew powszechnej opinii przypadłość ta występuje nie tylko rano – popołudniowe czy wieczorne mdłości w ciąży również są normą. Najczęściej wynikają one ze zmian hormonalnych, choć mogą być też objawem refluksu albo zaburzeń pracy tarczycy. Dlatego właśnie – jeśli przypadłość nie ustępuje po pierwszym trymestrze, przyszła mama powinna skonsultować ją z lekarzem prowadzącym ciążę.
Ból żeber w ciąży

Ból żeber w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia

2023-05-27
Ból żeber w ciąży to jedna z dolegliwości, na które przyszłe mamy skarżą się najczęściej. Jest on zjawiskiem całkowicie naturalnym, a przy tym – trudnym do uniknięcia. Podpowiadamy, co powoduje bolesność w okolicach żeber w ciąży oraz jak skutecznie sobie z nią radzić.
obfite krwawienia na początku ciąży

Obfite krwawienia na początku ciąży: co oznaczają? Czy należy się martwić?

2023-03-19
Obfite krwawienia na początku ciąży zawsze budzą silny lęk u przyszłej matki. Nie zawsze oznaczają one jednak, że dochodzi do poronienia – mogą być również oznaką pękniętego naczynia krwionośnego w pochwie albo obecności krwiaka podkosmówkowego. Niezbyt nasilone krwawienie we wczesnej ciąży może też wynikać z zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy albo delikatnej urazu szyjki macicy, powstałego w czasie badania lekarskiego albo stosunku seksualnego.