Makijaż permanentny w ciąży - dozwolony czy nie?

Makijaż permanentny coraz bardziej zyskuje na popularności - jest wygodną alternatywą dla zwykłego make-upu, gdyż nie trzeba malować się codziennie, a dobrze zrobiony może dać naprawdę ładny efekt. Gabinety kosmetyczne zapewniają swoje klientki, że jest to zabieg całkowicie bezpieczny. Czy w takim razie można wykonywać go w ciąży?

 

Makijaż permanentny ciąża

 

Okres ciąży to wyjątkowy stan dla kobiety, zarówno jeśli chodzi o jej wygląd, samopoczucie, zdrowie i aktywność fizyczną. Najlepiej, aby ciąża przebiegała bez problemowo i nie było potrzeby częstych wizyt u ginekologa. Pojawienie się chorób, zbyt duży stres, złe odżywianie, czy niezdrowy tryb życia nie jest dla przyszłej mamie wskazany. Jednak każda kobieta, również w ciąży chce wyglądać atrakcyjnie i pięknie. Wobec tego czy makijaż permanentny to dobre rozwiązanie? Makijaż permanentny to forma płytkiego tatuażu, który można wykonać na ustach, oczach czy brwiach (to tzw. microblading). Przed zabiegiem stosuje się miejscowe znieczulenie w formie maści lub kremu. Mimo że istnieją opinie, jakoby ciąża i karmienie piersią nie były przeciwwskazaniem do zrobienia trwałego makijażu, większość specjalistów jest zupełnie innego zdania. Dlaczego kobieta w ciąży nie powinna robić sobie makijażu permanentnego? Powodów jest kilka. 

 

Większa podatność na infekcje

Makijaż permanentny to zabieg, który wykonuje się nie na powierzchni skóry, lecz pod skórą. Wprawdzie nie narusza się głębokich warstw, ale mimo to jest to zabieg inwazyjny, który może narazić Cię na infekcje - a tego w ciąży powinnaś szczególnie unikać.

 

Środki przyjmowane po zabiegu

Po wykonaniu trwałego makijażu zaleca się przyjmowanie środków przeciwwirusowych, które mają zapobiec pojawieniu się opryszczki. Dla świeżo wykonanego makijażu permanentnego środki te są korzystne, ale niektóre z nich mogą być niebezpieczne dla dziecka.

 

Reakcje alergiczne po barwniku

Same barwniki wprowadzane pod skórę również mogą być niebezpieczne dla płodu. Wprawdzie istnieją na rynku barwniki, które są hypoalergiczne i nie zawierają metali ciężkich, ale dowiedzione jest ich bezpieczeństwo tylko dla kobiety. Nie wiadomo, jaki wpływ mogą mieć na dziecko. Dlatego nie warto ryzykować i narażać płód na niepożądane reakcje lub zmiany w jego rozwoju.

 

Barwnik vs hormony

Oprócz niewątpliwych zagrożeń zdrowotnych, istnieje spore ryzyko, że efekt zabiegu wykonanego w ciąży będzie bardzo odbiegał od Twoich oczekiwań. Na forach internetowych sporo mam żali się, że barwnik rozlał się pod skórą lub się nie przyjął. Jest to zasługa „szalejących” w ciąży hormonów, które mogą spowodować bardzo nieestetyczny efekt.

 

Stres

Choć makijaż permanentny jest generalnie bezpieczny, a przy znieczuleniu może być bezbolesny, nie jest to zwykła, codzienna czynność. Może wywołać u Ciebie niepotrzebny stres - szczególnie jeśli jesteś wrażliwa na tego typu zabiegi. 

 

Każda profesjonalna kosmetyczka, której zależy na zdrowiu swoich klientek, odmówi wykonania tego zabiegu ciężarnej kobiecie i tej która potem karmi piersią. My też radzimy: wstrzymaj się z makijażem permanentnym do czasu, aż nie będzie żadnych przeciwwskazań do wykonania go. W międzyczasie możesz upiększyć się na wiele innych sposobów: przedłużając rzęsy, robiąc piękny manicure lub pedicure.

 

 

Zdjęcie: Pexels.com

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Lipiec 25, 2017
Dlatego u mnie zdecydowanie kosmetyki mineralne i podład czy puder także z Annabelle Minerals - najlepszy wybór