Poznaj płeć dziecka zanim się narodzi! Skuteczne metody

Część przyszłych rodziców chce, żeby płeć ich dziecka pozostała dla nich zagadką aż do momentu rozwiązania. Jednak zdecydowana większość osób spodziewających się dziecka pragnie dowiedzieć się wcześniej, czy będzie to chłopiec, czy dziewczynka. Zazwyczaj dowiadują się o tym z badania USG, ale nie zawsze jest to metoda 100%. Jak poznać płeć dziecka przed porodem? Poznaj metody, które to umożliwiają.

 

Chłopiec czy dziewczynka, jak rozpoznać płeć dziecka

 

Kiedy widać płeć dziecka?

Jeśli jesteście jednymi z tych rodziców, którzy wprost nie mogą się doczekać wiadomości czy będzie to chłopiec czy dziewczynka, mamy dla Was dobrą nowinę. Współczesne metody pozwalają ustalić płeć dziecka już w 6 tygodniu ciąży, czyli w zasadzie chwilę po tym jak dowiedzieliście się o ciąży. Nie dają one co prawda 100% pewności co do wyniku, ale miło jest wiedzieć

 

Chłopiec czy dziewczynka - metody naszych babć

Istnieje przesąd, według którego dziewczynka zabiera przyszłej mamie urodę, zaś chłopiec tej urody dodaje. Takich domowych sposobów na ustalenie płci dziecka jest więcej. Na przykład gdy przyszła mama ma ochotę na słodycze, prawdopodobnie spodziewa się dziewczynki. Wybieranie kwaśnych i ostrych potraw zwiastuje narodziny chłopca. Dziewczynki można się też spodziewać w przypadku mdłości, zmiennych nastrojów czy sypiania przez kobietę na prawym boku. Chłopca - gdy matka jest ociężała i niezdarna, skarży się na bóle głowy, włosy na nogach rosną jej szybciej, a ręce są suche.

 

Współcześnie jednak dostępne są znacznie pewniejsze metody pozwalające poznać płeć dziecka jeszcze przed jego przyjściem na świat. Bądź co bądź taka uroda to przecież rzecz względna… Jak możesz poznać płeć swojego maluszka?

 

Płeć dziecka widać w badaniu USG

Najpopularniejsza obecnie metoda na sprawdzanie płci dziecka, czyli badanie USG daje około 90% pewności co do trafności diagnozy. 10% to dużo i mało, tym bardziej że dziecko czasami nie chce się odpowiednio ustawić i długo trzyma nas w niepewności. Teoretycznie płeć w USG można ustalić z dużym prawdopodobieństwem  już w okolicy 16 tygodnia ciąży. Od 16. tygodnia właśnie narządy płciowe zewnętrzne u dziecka są już dobrze widoczne na monitorze USG. Jedyny warunek – ale musimy wybrać doświadczonego lekarza. Często, z różnych względów, wiadomość taką dostajemy dopiero w okolicach 20. tygodnia ciąży. Plusem tej formy jest fakt, że jest to metoda całkowicie nieinwazyjna - USG nie jest groźne ani dla matki, ani dla dziecka, a USG wykonywane jest rutynowo u każdej ciężarnej.

 

Dlaczego lekarze czasami mylą się w ocenie płci dziecka? Dziś pomyłki zdarzają się stosunkowo rzadko. Ryzyko błędu jest tym większe, im wcześniejsza ciąża i im bardziej starsza aparatura do wykonania USG.

 

Jeszcze wcześniej sprawdzimy robiąc test paskowy

Taki test przypomina test ciążowy, opiera się bowiem na analizie moczu (pobieramy rano jak przy teście ciążowym). Jeśli na pasku pojawi się kolor niebieski, możesz spodziewać się chłopca, kolor zielony (lub różowy) natomiast oznacza dziewczynkę. Działanie testu opiera się na wykrywaniu specyficznych męskich hormonów w porannym moczu kobiety. Ich obecność wskazuje na chłopca. Jeśli nie ma ich w moczu, oznaczać to, że spodziewamy się dziewczynki. Niewątpliwym plusem tej metody jest fakt, że można wykonać test samodzielnie w domu, a płeć poznamy znacznie wcześniej niż w badaniu USG. Płeć można poznać już od 6-10. tygodnia ciąży, w zależności od producenta testu. Należy jednak liczyć się z dodatkowymi kosztami - taki test kosztuje bowiem około 100-150 zł. Nie jest to także metoda 100% pewna.

 

 

Metoda 100% na sprawdzenie płci dziecka

Amniocenteza

Ta metoda należy do bardziej ryzykownych. Amniocenteza polega na pobraniu płynu owodniowego, w którym rozwija się dziecko. Następnie płyn ten poddawany jest badaniom laboratoryjnym. Metoda ta (możliwa to wykonania od 15. tygodnia ciąży) daje stuprocentową pewność wyniku, jednak grozi utratą ciąży. Co prawda ryzyko jest niewielkie ale czy warto ryzykować? Poronienia będące skutkiem amniocentezy zdarzają się w 1 proc. przypadków, dlatego też tej metody nie stosuje się wyłącznie po to, by ustalić płeć dziecka - jest to dodatkowa informacja wynikająca z tego badania. Amniocentezę wykonuje się, gdy istnieją podejrzenia co do chorób i wad rozwojowych płodu.

 

Analiza DNA płodu

Analiza DNA płodu, podobnie jak amniocenteza, przeprowadzana jest tylko w celu wykrycia ewentualnych wad rozwojowych dziecka. Ten bezpieczniejszy odpowiednik amniocentezy przeprowadza się jednak bardzo rzadko, gdyż podejmują się tego tylko specjalistyczne laboratoria.

 

 A wy - chciałybyście poznać płeć swojego dziecka najszybciej, jak się da, czy wolicie, żeby do samego końca pozostało to niespodzianką? Czekamy na wasze opinie!

 

Zdjęcie: Fotolia.pl All rights reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Listopad 10, 2017
I tylko tyle? na początku miałam ochotę na słodkie teraz na kwaśne wasze
wskazówki nic mi nie podpowiedziały