Ciąża jesienią - jaka jest?

Jesień, choć bywa piękna i kolorowa, większości z nas kojarzy się raczej z chłodem, pluchą i nieuchronnie nadciągającą zimą. Ale tak czy inaczej, ta pora roku przychodzi po lecie i nie mamy na to wpływu. A jaka jest ciąża jesienią? Na co powinnaś się przygotować?

 

ciąża jesienią

 

Ciąży towarzyszą nieraz zmiany nastroju, a jesienna chandra raczej nie pomaga. Pamiętaj jednak, że czeka Cię wielka rewolucja, a Ty masz ważniejsze sprawy na głowie niż przejmowanie się kiepską pogodą. Poza tym, jesienne spacery mogą być całkiem przyjemne.

 

Optymalna temperatura

Jeśli jesteś na początku ciąży, jesień nie powinna Ci się za bardzo dawać we znaki. Raczej nie musisz się martwić koniecznością zakupu cieplejszych ciążowych ubrań, a spacery mogą dać wytchnienie, choć chwilowe, od porannych (i nie tylko) mdłości.

A jeżeli swój skarb nosisz pod sercem już od kilku miesięcy, ochłodzenie temperatury możesz przyjąć z ulgą. Po letniej spiekocie jesienią oddycha się łatwiej i ogólnie, trudy ciąży nie są tak dokuczliwe.

 

Skaczące ciśnienie

Jak już zapewne wiesz, w stanie błogosławionym ciśnienie krwi zmienia się i często ulega dość silnym wahaniom. Jesienią pogoda bywa bardzo zmienna, co wiąże się również ze skaczącą na barometrze wskazówką. Pamiętaj, że zbyt wysokie ciśnienie w ciąży może być niebezpieczne dla dziecka i dla Ciebie, choć i niedociśnienie może dać Ci się we znaki. Dlatego tak ważne jest, by spodziewając się dziecka regularnie monitorować ciśnienie tętnicze, a w razie niepokoju, skonsultować się z lekarzem.

 

Co z tą wagą?

Nadszedł czas na ten bardziej drażliwy temat, czyli wagę. To, że w czasie ciąży twoja masa ciała się zwiększy jest zupełnie normalne. Nosisz w sobie w końcu nowe życie, które rośnie i swoje waży. Do tego dochodzą zwiększona ilość krwi, macica, łożysko, płyn owodniowy, rosnące piersi, czy zatrzymywana w organizmie woda. No i … zachcianki.

Zdarzyło Ci się słyszeć jak ktoś tłumaczy większy apetyt zbliżającą się zimą? W połączeniu z ciążowymi zachciankami, może to być problematyczna sprawa. Uważaj zatem, by folgując sobie nadmiernie, nie zdobyć zbędnych kilogramów, które po ciąży będziesz chciała zgubić.

 

Czas sprzyjający przeziębieniom

Zmieniająca się ciągle pogoda nie wpływa pozytywnie na Twoje zdrowie i bardzo łatwo wtedy o przeziębienie. A musisz pamiętać, że nie powinnaś wtedy sama sięgać po ogólnodostępne leki – sporo z nich jest w ciąży niedozwolona (np. popularne ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy. Najlepiej, jeśli udasz się do lekarza gdy pojawią się takie objawy jak kaszel, ból gardła, katar, podwyższona temperatura oraz ogólne poczucie rozbicia. Dowiesz się wówczas, które leki będą bezpieczne dla maleństwa, które w sobie nosisz i dla Ciebie.

Poza tym, korzystaj z dobrodziejstw natury – mleko z miodem, herbatka z lipy, inhalacje z soli kuchennej – to tylko niektóre składniki z domowej apteczki, po które śmiało możesz sięgać tak, jak robiły to nasze babcie i prababcie.

Nie zapominaj także o witaminach by uniknąć problemów ze zdrowiem. Gdy słońca coraz mniej, warto włączyć do diety witaminę D!

 

 

Sposoby na jesienną melancholię

A jak radzić sobie z psychiką? Jak nie popaść w jesienną depresję? Staraj się patrzeć na świat z pozytywnym nastawieniem. Co jeszcze może pomóc?

  • Otaczaj się jasnymi, ciepłymi barwami. Przebywaj w jasnych, dobrze oświetlonych miejscach.
  • Spaceruj, gdy tylko pogoda temu sprzyja. Łap każdy promień słońca.
  • Kup sobie jakiś ciuszek w jasnych, żywych kolorach zamiast kolejnej „bezpiecznej” porcji szarości.

 

Widzisz, jesień nie musi być taka zła. A poza tym, pamiętaj, że skoro już nadeszła, to coraz bliżej do Świąt! :)

 

 

A Wy, jak znosicie lub znosiłyście ciążę jesienną porą? Lubicie tę porę roku?

 
 
Zdjęcie: pexels.com
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.