Podróż samolotem w ciąży

Latanie samolotem stało się formą podróżowania niemal równorzędną z jazdą pociągiem czy samochodem. Latamy na wakacje, do znajomych, do rodziny, czy w ramach wyjazdów służbowych. Ale czy latanie samolotem w ciąży jest bezpieczne? Czy ciężarna może zdecydować się na ten środek transportu czy raczej powinna wybrać inny? Może, o ile jej ciąża przebiega prawidłowo, lekarz nie widzi przeciwwskazań, a ona sama zastosuje się do kilku ważnych zasad i zapisów z regulaminu linii lotniczych. Jesteście ciekawe o jakie zasady chodzi?

 

Samolot, ciąża, samolot w ciąży

 

Latanie samolotem w ciąży

Tak jak nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań do podróżowania w ciąży samochodem czy autobusem, tak z podróżą samolotem w ciąży sprawa się nieco komplikuje. Przy prawidłowej, nie zagrożonej ciąży, większość specjalistów twierdzi, że latanie jest bezpieczne zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla nienarodzonego dziecka. A więc teoretycznie przeciwwskazań nie ma. Musimy tylko wiedzieć o kilku ograniczeniach, z którymi na pewno spotkamy się wybierając ten środek transportu. Ważna będzie również opinia lekarza, oraz znajomość podstawowych zasadach podróżowania samolotem w ciąży. Ale po kolei.

 

1. Ważny termin porodu - powyżej 36. tygodnia nie polecisz!

Przede wszystkim ograniczeniem jest sam termin porodu, ponieważ w zaawansowanej ciąży mogą nie chcieć wpuścić nas na pokład. Jeśli kobieta jest w okolicach 36. tygodnia ciąży (32. tygodnia w przypadku ciąży mnogiej), to lot samolotem absolutnie odpada! Żaden z przewoźników nie wpuści jej na pokład samolotu. (W niektórych liniach lotniczych nawet wcześniej). Również jeśli jesteśmy gdzieś w okolicy tego terminu, powinnyśmy się poważnie zastanowić czy w ogóle warto lecieć, czy ryzyko nie jest zbyt duże. Poza tym, jeszcze trzeba wrócić, a zatem termin powrotu również powinnyśmy brać pod uwagę w planowaniu podróży. Co prawda obywatelstwo innego kraju lub perspektywa darmowych biletów lotniczych mogą zdawać się kuszące, ale na poważnie ;-) ... Czy naprawdę chcemy znaleźć się w takiej sytuacji? Wątpię.

 

Ten 36. tydzień ciąży to nie fanaberie linii lotniczych. Po pierwsze nigdy nie mamy pewności, jak nasz organizm zareaguje na lot samolotem. Po drugie podróż na siedząco, z podkurczonymi nogami, z ograniczoną możliwością poruszania się. Dodajmy do tego zmiany ciśnienia - to wszystko stanowi spore zagrożenie i ryzyko przedwczesnego porodu, do którego mogłoby dojść na pokładzie samolotu.

 

Jeśli nie jesteś pewna, czy w Twojej sytuacji możesz polecieć samolotem, sprawdź wymagania linii lotniczej (regulamin), którą planujesz wybrać, ale przede wszystkim porozmawiaj ze swoim lekarzem prowadzącym, który powinien rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości.

 

2. Potrzebne zaświadczenie od lekarza

Po drugie ciąża musi przebiegać prawidłowo i nie być zagrożona. Pamiętajmy, że kobieta w widocznej ciąży będzie musiała okazać jeszcze przy odprawie zaświadczenie lekarskie, które potwierdzi zaawansowanie ciąży oraz to, że nie ma przeciwwskazań do podróżowania samolotem. Zazwyczaj linie lotnicze wymagają takiego zaświadczenia od 28. tygodnia ciąży i każda ma swój druk dostępny na stronie internetowej. Sama karta ciąży może w tym przypadku nie być wystarczająca. Najlepiej jeśli takie zaświadczenie zostanie wydane na maksymalnie kilka dni przed porodem i, jeśli będziemy korzystały z zagranicznego przewoźnika, było w języku angielskim lub przetłumaczone na taki.

 

Przed planowana podróżą samolotem niezależnie od tygodnia ciąży i widoczności brzucha, dobrze wybrać się do lekarza prowadzącego, aby poznać jego opinię i wykluczyć ewentualne jakiekolwiek ryzyko. Na wizycie porozmawiajcie o tym co zabrać ze sobą w podróż, jakie leki (np. na chorobę lokomocyjną, rozkurczowe, przeciwzakrzepowe) możesz przyjmować. Wcześniej sprawdź lokalizację szpitali położniczych w miejscu docelowym, oczywiście na wszelki wypadek oraz sprawdź w NFZ zasady opieki medycznej w danym kraju i to czy będzie ona bezpłatna.

 

Jeśli mimo wszystko lekko obawiasz się nieplanowanego porodu podczas wyjazdu, niektóre linie lotnicze polecają wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia podróżnego na wypadek przedwczesnego porodu za granicą.

 

3. Sprawdź regulamin linii lotniczych

Trzeba mieć też na uwadze, że każda linia lotnicza ma swoje przepisy odnośnie ciąży i przelotów kobiet ciężarnych. W związku z tym zanim wybierzesz danego przewoźnika, sprawdź, czy nie będą potrzebne dodatkowe dokumenty i zaświadczenia lekarskie, i do którego tygodnia ciąży możesz z nimi podróżować. Niektóre linie lotnicze mają udogodnienia dla ciężarnych jak np. szybszą odprawę, specjalne miejsce w samolocie z dużą ilością przestrzeni na nogi.

 

Na przykład Ryanair pozwala na lot kobietom do 36. tygodnia ciąży, z resztą jak większość linii lotniczych. Ale już w popularnej linii tanich lotów Wizzair - polecimy tylko do 34. tygodnia ciąży (każda z tych linii zezwala na lot do 32. tygodnia ciąży bliźniaczej).

 

Największe udogodnienia dla ciężarnych oferuje Air France. W zasadzie zachęca do podróżowania w ciąży. Nie dość, że nie wymagają zaświadczenia lekarskiego (jedynie zalecają konsultację przed podróżą), to jeszcze proponują kobietom w stanie błogosławionym asystę w postaci:

 • usługi dostarczenia bagażu pod wybrany adres,
 • zamówienia kierowcy, który przyjedzie po ciężarną na lotnisko,
 • pomagają w doborze najbardziej komfortowego miejsca w samolocie,
 • mają specjalne menu dla ciężarnych.

Jeśli chodzi o termin lotu. Odradzają podróże samolotem w ostatnim miesiącu ciąży oraz do 7 dni po porodzie. Więcej szczegółów znajdziecie tu.

 

4. Zbadaj lokalne przepisy kraju, do którego się wybierasz

O tym rzadko kto wspomina, ale przed planowaną podróżą warto zadbać o jeszcze jedną kwestię. W niektórych krajach obowiązują ograniczenia, a nawet w skrajnych przypadkach zakaz wjazdu kobiet w ciąży niebędących obywatelkami danego kraju. Linie lotnicze nie biorą odpowiedzialności za przepisy lokalne. Wszelkie wątpliwości w tym zakresie wyjaśnimy w lokalnym konsulacie lub ambasadzie.
 

 

Kiedy lot samolotem w ciąży będzie najbezpieczniejszy?

Najlepiej na podróż samolotem wybierać II trymestr ciąży, a konkretnie okres między 14. a 27. tygodniem. To czas gdy większość narządów maleństwa jest już wykształcona, zmiany ciśnienia podczas startu i lądowania nie stanowią takiego zagrożenia, a Ty nie cierpisz z powodu ciążowych dolegliwości.

 

Latanie samolotem nie jest wskazane na początku ciąży (podczas pierwszego trymestru) ze względu na ryzyko poronień i uszkodzeń płodu, do których może dojść pod wpływem urządzeń na pokładzie, które wykorzystują promienie rentgenowskie. Nie poleca się także latać kobietom w trzecim trymestrze ciąży, o tym częściowo wyżej. W tym okresie nogi puchną szybciej, a plecy bolą bardziej niż zwykle. Lot samolotem tylko te dolegliwości pogłębi. Mocno ryzykowne są też zachodzące na pokładzie wszelkie zmiany ciśnienia.

 

Nie poleca się lotu samolotem w przypadku:

 • ciąży mnogiej,
 • chorób układu krążenia,
 • problemów z łożyskiem,
 • gdy w przeszłości nastąpiło poronienie.

 

Zapytacie jakie są powody takich ograniczeń? Chodzi o to, żeby nie stwarzać ryzyka porodu w przestworzach. Brzmi to jak przepis na fantastyczną opowieść przy świątecznych obiadach, przyznaję, ale jestem przekonana, że zarówno Ty, jak i załoga samolotu wolelibyście uniknąć takiej sytuacji.

 

Pamiętaj o tych zasadach podróży samolotem w ciąży:

Jeśli nie jesteś w sytuacji, która jest kategorycznym przeciwwskazaniem do odbycia podróży samolotem, pamiętaj o kilku zasadach:

 • Nie decyduj się na lot dłuższy niż 3-4 godziny jednorazowo. Jeśli musisz korzystać z przesiadki, rozdziel podróż na 2 dni, z noclegiem przed przesiadką,
 • Omijaj egzotyczne kierunki, ze względu na występujące tam choroby,
 • Ubierz się na tyle luźno, na ile to możliwe,
 • Często zmieniaj pozycje – siedzenie kilka godzin w jednej pozycji niemal na pewno odbije się na Twoim samopoczuciu. Żeby nie odczuwać dyskomfortu, zmieniaj pozycje, w których siedzisz, poruszaj nogami, stopami
 • W czasie spokojnego lotu, jeśli to możliwe wstań co 30 min i pospaceruj,
 • Zapnij pas bezpieczeństwa we właściwy sposób – czyli pod brzuchem, tak, by go nie uciskał. Jeśli będziesz mieć problem, poproś o pomoc stewardessę,
 • Pij dużo płynów – powietrze w samolocie jest bardziej suche, niż w normalnych warunkach,
 • Na czas podróży samolotem załóż pończochy uciskowe,
 • Usiądź blisko przejścia – będzie to dla Ciebie spore ułatwienie w razie częstych wizyt w toalecie,
 • Siadaj na tak zwanym skrzydle - w tej części samolotu trzęsie najmniej,
 • Koniecznie zapoznaj się z regulaminem linii lotniczych i ich wymaganiami dotyczącymi podróżowania ciężarnych!
 
 


Linie lotnicze Easyjet
 • Do 27 tygodnia ciąży można podróżować bez zaświadczenia lekarskiego.
 • Pomiędzy 28, a 35 tygodniem ciąży wymagane jest wystawione najpóźniej 5 dni przed lotem zaświadczenie lekarskie zezwalające na podróż samolotem.
 • Kobiety po 35 tygodniu ciąży nie mogą odbyć podróży samolotem.


Linie lotnice Ryanair
 • W przypadku zdrowej i pojedynczej ciąży do 28 tygodnia można latać bez zaświadczenia lekarskiego.
 • Po 28 tygodniu wymagane jest wystawione maksymalnie 14 dni przed podróżą zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do odbycia lotu.
 • W przypadku prawidłowej ciąży mnogiej podróż samolotem zabroniona jest po 32 tygodniu ciąży.
 • W przypadku ciąży pojedynczej bez komplikacji podróż samolotem jest zabroniona po 36 tygodniu ciąży.


Linie lotnicze Wizzair
 • Kobiety powyżej 28 tygodnia ciąży muszą przedstawić zaświadczenie o braku przeciwwskazań do lotu.
 • Zabronione jest podróżowanie po 34 tygodniu ciąży.

 

Zdjęcie: Fotolia.pl 

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Styczeń 17, 2018
Idiotyzm Roku: 'Ten 36. tydzień ciąży to nie fanaberie linii lotniczych. Po pierwsze nigdy nie mamy pewności, jak nasz organizm zareaguje na lot samolotem. Po drugie podróż na siedząco, z podkurczonymi nogami, z ograniczoną możliwością poruszania się. Dodajmy do tego zmiany ciśnienia - to wszystko stanowi spore zagrożenie i ryzyko przedwczesnego porodu, do którego mogłoby dojść na pokładzie samolotu.' Kochana Patrycjo - doucz się. Lot samolotem może przypadkowo zbiec sie w czasie z twoim porodem (7% w 38 tyg), ale nie ma siły żeby go wywołał.
Ocena:
Styczeń 17, 2018
Stek Bzdur, z zwłaszcza 'Jeśli kobieta jest w okolicach 36. tygodnia ciąży (32. tygodnia w przypadku ciąży mnogiej), to lot samolotem absolutnie odpada! Żaden z przewoźników nie wpuści jej na pokład samolotu.'. Latanie pomiędzy 36-40 tygodnim w zdrowej ciąży pojedynczej nie niesie za sobą ŻADNEGO ryzyka, a zwłaszcza nie wywoła przedwczesnego porodu. Loty np. Europejskie do 3h są tak samo bezpieczne przez cały okres ciąży. Jeżeli masz ochotę lecieć wybierz KLM lub Air France.
Ocena:
Październik 15, 2017
Dzien dobry, czy moge leciec samolotem jesli lot mam za tydzien a dzis tj. 15.10 2017 jestem na poczatku 6 miesiaca ciazy?
Ocena:
Październik 21, 2016
Czy w ciąży można latać samolotem? Jeśli tylko macie siły i zdrowie, naszym zdaniem nawet trzeba! ;) Na naszym blogu opisaliśmy nasze doświadczenia, zapraszamy: www.readyforboarding.pl/wskazowki-praktyczne/jak-kiedy-i-czym-najlepiej-podrozowac-w-ciazy.html