Zmiana ułożenia dziecka

Czy już wiesz jak ułożony jest Twój maluszek? Leży plecami do Twojego brzucha, czy może brzuszkiem do góry? Czy ma główkę na dole, czy uparcie nie chce się przekręcić i w dole Twojego brzucha znajduje się jego pupcia?

 

zmiana-ulozenia-dziecka-550x350

 
Większość dzieci szykując się do przyjścia na świat zmienia swoje położenie i układa się główką w dół. Jednak zdarza się z różnych przyczyn maluszek przyjmuje inną pozycję.

 

Twoje maleństwo może przyjąć położenie:

  • potylicowe
  • miednicowe
  • poprzeczne
Jeśli jest ułożone potylicowo, czyli główką w dół może być skierowane plecami do Twojego brzucha bądź brzuszkiem do brzucha. Zapewne jest też skręcone w lewo lub prawo w odniesieniu do Twojego kręgosłupa.

 

Gdy okaże się, że ułożenie dziecka nie jest do końca prawidłowe i nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań możesz zastosować ćwiczenia, które być może zachęcą maluszka do zmiany położenia.

 

Warto wiedzieć...

Regularnie i cierpliwie zachęcaj maluszka do zmiany położenia.
Mów do niego łagodnym, ciepłym głosem, gładź brzuszek i stosuj odpowiednie ćwiczenia.

 

Ćwicz kilka razy dziennie. Pamiętaj, że systematyczność to podstawa, a jeśli masz jakieś wątpliwości omów je z lekarzem lub położną.

Uklęknij podpierając się na zgiętych w łokciach rękach. Oprzyj głowę na dłoniach, a nogi rozstaw na szerokość tułowia. Spokojnie oddychając delikatnie kołysz biodrami minimum przez 15 minut.

Połóż się na plecach, a głowę połóż na jasieczku. Zegnij nogi i oprzyj stopy o podłogę. Ręce połóż wzdłuż tułowia. Powoli unoś i opuszczaj biodra. Przerwij gdy się zmęczysz.
 

Połóż się na plecach. Pod biodra włóż poduszkę, aby znalazły się wyżej od głowy. Ugnij nogi w kolanach i oprzyj stopy o podłogę. Masuj brzuch przez około kwadrans w kierunku w który dziecku łatwiej będzie się obrócić (zapytaj lekarza jak ułożony jest maluch).
 

Połóż się na tym boku w którym czujesz kopniaki. Pod głowę podłóż poduszkę, a nogi ugnij w kolanach. Delikatnie głaszcz brzuch od dziecięcego kręgosłupa w kierunku rączek. Pomożesz dziecku zrobić fikołka do przodu.


Pamiętaj też, by nie wstawać od razu po skończeniu ćwiczeń. Ułóż się na boku, odpocznij, oddychając spokojnie.


Zdjęcie: Fotolia fot. by © Sven Bähren

Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.