Co dziecko robi w brzuchu mamy?

Mimo, że być może nie czujesz jeszcze jego ruchów, siedzący w Twoim brzuchu skarb zdecydowanie nie próżnuje. Maleństwo fika koziołki, obraca się, bawi pępowiną i robi śmieszne miny. Poznaje siebie i otoczenie przez dotyk. Rusza rękami i nogami. Słowem spędza czas bardzo aktywnie. I będzie tak, aż do chwili gdy Twoja macica zrobi się dla niego zbyt ciasna, czyli do ostatnich miesięcy ciąży. Mniejsza aktywność będzie wtedy okazją do magazynowania energii przed ogromnym wysiłkiem - zbliżającym się porodem. Jak dziecko spędza czas w brzuchu mamy i na którym etapie ciąży jest najbardziej aktywne?


Para sprawdza co dziecko robi w brzuchu mamy

 

Kiedy czuć ruchy dziecka

Co prawda Ty pierwsze ruchy dziecka poczujesz dopiero między 18. a 22. tygodniem ciąży (zależnie od tego jak je odczuwasz i czy wcześniej rodziłaś), ale maluch zaczyna się ruszać znacznie wcześniej. Ruchy płodu w pierwszych tygodniach ciąży są bardzo delikatnie dlatego nie zawsze umiemy je wyczuć i właściwie zinterpretować. Przyjmują formę ledwie zauważalnego falowania, ale już w drugim miesiącu robią się zdecydowanie bardziej dosłowne - dziecko potrafi się garbić i prostować, zrobić koci grzbiet, zakręcić salto. Przyjmuje się, że te ruchy zaczynają się w okolicy 7. - 8. tygodnia od poczęcia. Ale po kolei ... Najpierw zagnieżdżenie i pierwsza podróż.

 

Maleńka, niewidoczna gołym okiem, zapłodniona komórka jajowa udaje się w pierwszą podróż do wnętrza macicy. Droga ta nie jest ani łatwa, ani krótka. Mniej więcej po siedmiu dniach od jajeczkowania zygota ma milimetr długości, a za sobą wyczerpującą wycieczkę. Może to jeszcze nie jest dziecko, a podróż nie do końca można uznać za pierwsze ruchy ale od tej chwili Twój zagnieżdżony w macicy skarb z dnia na dzień będzie coraz bardziej aktywny.

 

Jak wyglądają pierwsze ruchy płodu?

Zaraz po etapie falowania i delikatnych drgań (zarejestrowali je japońscy naukowcy w 37. dniu po zapłodnieniu), ale o pierwszych ruchach mówimy u 7-8 tygodniowego zarodka. Pierwszy trymestr ciąży to przede wszystkim ciągłe garbienie się i prostowanie. Dziecko ciągle się bawi - uparcie uderza w ścianki worka owodniowego, fika koziołki oraz reaguje podskokiem na każdy głośny dźwięk. Bez końca mógłby szaleć, robić salta oraz bawić się pępowiną. Aktywny maluch ćwiczy także swoje stawy i mięśnie. Uparcie wykonuje harmonijne ruchy rączkami i nogami. Dzięki temu jego kręgosłup nie traci elastyczności, a połączenia nerwowe dobrze się rozwijają.

 

Więcej zabawy czyli czas na zmysły

Pierwszym zmysłem, który rozwija się u malucha jest zmysł dotyku. Dzieje się to równolegle z pierwszymi ruchami dziecka, czyli w 7. - 8. tygodniu od poczęcia. Początkowo wrażliwe są jedynie usta, ale wkrótce dołączają do nich także policzki i czoło. Dziecięce dłonie zaczynają reagować na dotyk już około 11. tygodnia. Wówczas szkrab z ciekawością dotyka swojej buzi i odkrywa ciało. Dla zabicia nudy smyk łapie za pępowinę, zaciska rączki w piąstki i wkłada do ust paluszki.

 

W pierwszym trymestrze dziecko zaczyna rozpoznawać zapachy. Nie robi tego tak samo jak dorośli ale ... Kiedy zjesz coś o intensywnym smaku i aromacie np. czosnek, curry, imbir czy słodycz, ten dotrze do dziecka za pośrednictwem Twojej krwi. Przedostanie się także do płynu owodniowego, który maluch połyka od 12. tygodnia życia płodowego, choć tą drogą będzie je rozpoznawał dopiero w 19. tygodniu. Wówczas, w dziecięcym nosku pobudzone zostaną receptory węchu, a smak i zapach czosnku będzie towarzyszył maleństwu mniej więcej przez dobę.

 

Co dziecko robi w brzuchu w kolejnych trymestrach ciąży?

Drugi trymestr ciąży jest zdecydowanie bardziej aktywny nie tylko ruchowo. Mieszkający w brzuchu smyk już w 16. tygodniu życia płodowego słyszy rozmaite dźwięki: bicie Twojego serca, bulgotanie w Twoim układzie pokarmowym i pulsowanie krwi. Docierają do niego także odgłosy z zewnątrz. Gdy dziecko usłyszy głośny dźwięk, rytm jego serca przyspiesza, przy łagodnych tonach uspokaja się i zwalnia.

 

Czy wiesz, że obserwowane za pomocą ultrasonografu dzieci słysząc znajome odgłosy były aktywne i ‘rozrabiały’. Wyraźnie uspokajały się, a wręcz ‘zamierały', gdy z przyłożonych do brzucha mamy słuchawek płynęły obce im dźwięki.

 

Oprócz rozpoznawania dźwięków z zewnątrz, dziecko zaczyna także dostrzegać światło. Co prawda jego oczy do 27. tygodnia pozostaną zamknięte, to jeśli skierujemy na brzuch mamy słup światła, wzbudzi to jego duże zainteresowanie.

 

W 21. tygodniu ciąży (19. tydzień życia płodowego) maleństwo zaczyna odróżniać smaki płynu owodniowego, ponieważ ma już sprawne kubki smakowe. Zaczyna nawet mieć preferencje smakowe. Gdy coś szczególnie mu posmakuje zaczyna tak łapczywie łykać płyn owodniowy, że często dostaje czkawki. To zdecydowanie niesamowite doświadczenie i jeden z wyjątkowych momentów dla przyszłej mamy. Zjawisko to można także zaobserwować podczas badania ultrasonograficznego lub badania KTG.

 

Dziecko w brzuchu zapamiętuje zapachy! Pamięta na przykład zapach mamy, który potrafi znakomicie odróżniać po narodzinach. To właśnie dlatego tak bezpiecznie czuje się w jej ramionach.

 

W trzecim trymestrze ciąży maluch otwiera oczy. Fantastycznie, można mrugać powiekami! Pływający w ciemnościach szkrab nie jest przyzwyczajony do jasności. Gdy docierające do wnętrza brzucha światło jest zbyt intensywne dziecko zakrywa oczy rączkami i odwraca główkę.

 

 

Od czego zależy intensywność "kopania" i ruchliwość dziecka?

  • Maluch jest jak człowiek, raz ma lepsze, raz gorsze dni. Raz będzie spokojniejszy, raz bardziej aktywny. Dużo też zależy od jego charakteru. Tak tak, pewne jego cechy kształtują się już w okresie płodowym. Ogólnie przyjmuje się, że dzieci są najbardziej aktywne między 24. a 28. tygodniem ciąży kiedy to już dużo umieją, ale są jeszcze na tyle małe, że mogą brykać do woli. Później miejsca robi się tak mało, że jego ruchy stają się ograniczone. Nie fika już tak intensywnie jak dotychczas, a beztroską zabawę zastępuje doskonaleniem niezbędnych mu po urodzeniu umiejętności. I tak, ćwicząc klatkę piersiową przygotowuje się do oddychania, a wkładając paluchy do buzi rozwija odruch ssania.
  • Zwróć uwagę, że jego aktywność silnie związana jest z tym, co akurat w danej chwili robisz. Uspokaja go kołysanie. Gdy jesteś cały dzień na nogach, chodzisz, ćwiczysz, często zmieniasz pozycję, Twoje dziecko będzie najprawdopodobniej smacznie spało i możesz nie zauważyć większej aktywności. Ale spróbuj tylko usiąść, odpocząć na chwilę lub się położyć (wiele dzieci niestety zachowuje ten schemat także po urodzeniu). Czyż nie jest tak, że dziecko najbardziej rozrabia gdy po całym aktywnym dniu kładziesz się zmęczona do łóżka?
  • Możesz także zauważyć, że pomiędzy 28. a 32. tygodniem ciąży ruchy, czy lepiej aktywność dziecka staje się bardziej zorganizowana i stała, z wyraźnymi okresami odpoczynku i wzmożonej ruchliwości. W tym okresie dobrze jest zacząć notować ruchy dziecka.

Wiele przyszłych matek lepiej czuje ruchy dziecka w nocy oraz w ciągu dnia podczas odpoczynku lub chwili relaksu.

  • Aktywność płodu może także wzrastać po spożyciu posiłku, szczególnie słodkiej przekąski lub wypiciu szklanki soku. Prawdopodobnie jest to wynikiem wzrost poziomu cukru we krwi. Twoje podniecenie lub zdenerwowanie także wpływają na aktywizację ruchów dziecka.

 

Pamiętaj o kontroli ruchów dziecka

Przyszłe mamy często obawiają się czy ilość ruchów płodu jest wystarczająca. Co w sytuacji gdy cały dzień nie czujesz ruchów? Przede wszystkim nie martw się zbytnio. Ruchy płodu zależą od wielu czynników, a to że akurat w danym momencie ich nie czujesz wcale nie oznacza, że ich nie ma. Dużo zależy od etapu ciąży. Jeśli Twój lekarz prowadzący nic nie mówił to nie musisz notować ruchów aż do 28. tygodnia ciąży, później warto 2 razy dziennie (rano i wieczorem) zwracać uwagę na aktywność dziecka i notować obserwacje.

 

Jak obserwować ruchy dziecka:

  1. O określonej porze spójrz na zegarek i notuj. Licz każdy ruch - kopnięcie, drgnięcie, obrót.
  2. Po 10. ruchu skończ liczenie i sprawdź ile minut zajęła Ci obserwacja.
  3. Zwykle powinnaś otrzymać 10. ruchów w ciągu mniej więcej 10. minut.
  4. Jeśli minie godzina, a ty nie wyczujesz 10. ruchów, czas na obudzenie malucha i powtórne liczenie.

Jak pobudzić leniwego malucha? Na szczęście są metody. Najlepiej wypij sok, przegryź coś, zrób spacer lub pobujaj brzuchem. Następnie połóż się, rozluźnij i kontynuuj liczenie. Jeśli będziesz miała problemy z aktywowaniem dziecka przez 2. godziny, dobrze abyś porozmawiała o tym ze swoim lekarzem prowadzącym. Prawdopodobnie nie ma powodu do obaw, ale zawsze lepiej skonsultować.

 

Im bliżej do terminu porodu, tym kontrola ruchów dziecka jest ważniejsza!

 

Jak widzicie maluch mieszkający w macicy większość czasu spędza na zabawie. Skacze, fika i buszuje, a jego ulubionymi zabawkami są pępowina, ścianki worka owodniowego oraz własne rączki. Poprzez zabawę rozwija swoje ciało i zdobywa umiejętności, które pozwolą mu już niebawem opuścić bezpieczne łono mamy i stawić czoła otaczającemu je światu zewnętrznemu.

 

Ile mam, tyle historii? Powiedźcie jak to było z Waszymi maluchami. Czy były leniuszkami, czy kopały jak najęte? W którym momencie poczułyście pierwsze ruchy dziecka? Co je uspokajało a co aktywizowało?

 

Zdjęcie: Pixabay.com CC0

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Kwiecień 5, 2018
Ja jestem w 16 tygodniu i 5 dniu ciąży ,przez pare dni czuje wyraźnie jak mała kopie delikatnie . Jestem w szoku ze tak szybko to wyczułam ponieważ wiem ze od18 tyg jest to bardziej wiarygodne ..
Ocena:
Kwiecień 1, 2017
Ja pierwsze ruchy zaczęłam czuć w 16 t.c. od 14 czułam takie bąbelki, mrowienie :) Teraz jestem w 39 t.c. i nieźle Dzidzia daje mi popalić :) Jest to bardzo fajne uczucie :D Super przeżycie dla przyszłej mamy.
Ocena:
Sierpień 19, 2015
hej, ostatnio natrafiłam na fajne filmiki na youtube na jednym płod ziewa, na innych ssie palec albo gryzie pępowinę:):) śmeisznie to wygląda:) poniżej wklejam linki ::):)
https://www.youtube.com/watch?v=xJ4KceODL2o (tu jak rusza językiem)
https://www.youtube.com/watch?v=XzEpdijVL7E (tu akcja z pępowiną)
https://www.youtube.com/watch?v=W71PWtjEvBI (a tu sobie gryzie palec od stopy)