Co dziecko robi w brzuchu mamy?

Mimo, że być może nie czujesz jeszcze jego ruchów, to Twój szkrab nie próżnuje. Maleństwo fika, bawi się pępowiną i robi śmieszne miny. Aktywnie spędza czas, aż do chwili gdy Twoja macica robi się dla niego zbyt ciasna. Pod koniec ciąży maluch jest znacznie bardziej oszczędny w ruchach i magazynuje energię na zbliżający się poród. Przed nim przecież nie lada wyzwanie, przyjście na świat.

 

dziecko_w_brzuchu

 

Maleńka, niewidoczna gołym okiem, zapłodniona komórka jajowa udaje się w swoją pierwszą podróż do wnętrza macicy. Droga ta nie jest ani łatwa, ani krótka. Mniej więcej po siedmiu dniach od jajeczkowania zygota ma milimetr długości, a za sobą wyczerpującą wycieczkę. Od tej chwili Twój zagnieżdżony w macicy skarb z dnia na dzień jest coraz bardziej aktywny.

 

Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr ciąży pracowity smyk ciągle garbi się i prostuje. Uparcie uderza w ścianki worka owodniowego oraz reaguje podskokiem na każdy głośny dźwięk. Bez końca mógłby szaleć, robić salta oraz fikać koziołki. Aktywny maluch ćwiczy także swoje stawy i mięśnie. Uparcie wykonuje harmonijne ruchy rączkami i nogami. Dzięki temu jego kręgosłup nie traci elastyczności, a połączenia nerwowe dobrze się rozwijają.

Pierwszym zmysłem, który rozwija się u malucha jest dotyk. Początkowo wrażliwe są jedynie usta, a wkrótce dołączają do nich także policzki i czoło. Dziecięce dłonie zaczynają reagować na dotyk już około 11. tygodnia. Wówczas szkrab z ciekawością dotyka swojej buzi i odkrywa ciało.

Dla zabicia nudy smyk łapie za pępowinę, zaciska rączki w piąstki i wkłada do ust paluszki.

Ruchliwy maluch już w pierwszym trymestrze rozpoznaje zapachy. Kiedy zjesz coś o intensywnym smaku i aromacie np. czosnek, ten dotrze do dziecka za pośrednictwem Twojej krwi, a także przedostanie się do płynu owodniowego. Wówczas, w dziecięcym nosku pobudzone zostaną receptory węchu, a smak i zapach czosnku będzie towarzyszył maleństwu mniej więcej przez dobę.

 

Drugi trymestr ciąży

W drugim trymestrze ciąży mieszkający w brzuchu smyk słyszy rozmaite dźwięki: bicie Twojego serca, bulgotanie w Twoim układzie pokarmowym i pulsowanie krwi. Docierają do niego także odgłosy z zewnątrz. Gdy dziecko usłyszy głośny dźwięk, rytm jego serca przyspiesza. Przy łagodnych tonach uspokaja się i zwalnia.

Czy wiesz, że obserwowane za pomocą ultrasonografu dzieci słysząc znajome odgłosy były aktywne i ‘rozrabiały’. Wyraźnie uspokajały się, a wręcz ‘zamierały', gdy z przyłożonych do brzucha mamy słuchawek płynęły obce im dźwięki.

Drugi trymestr ciąży to czas, w którym dziecko nie tylko reaguje na dźwięki, ale i na światło. Mimo że jego oczy do 27 tygodnia pozostaną zamknięte, to skierowany na brzuch mamy słup światła wzbudza jego duże zainteresowanie.

W drugim trymestrze ciąży maleństwo ma już swoje ulubione smaki. Gdy wody płodowe szczególnie mu zasmakują, pije je tak łapczywie, że dostaje czkawki! Mniam, mniam.

Trzeci trymestr ciąży

Trzeci trymestr to czas w którym dziecko dużo ćwiczy. Maluch jest najbardziej aktywny między 24. a 28. tygodniem ciąży. Później ma coraz mniej miejsca i jego ruchy stają się ograniczone. Nie fika już tak intensywnie jak dotychczas. A beztroską zabawę zastępuje doskonaleniem niezbędnych mu po urodzeniu umiejętności. I tak, ćwicząc klatkę piersiową przygotowuje się do oddychania, a wkładając paluchy do buzi rozwija odruch ssania.

W trzecim trymestrze ciąży maluch otwiera oczy. Fantastycznie, można mrugać powiekami! Pływający w ciemnościach szkrab nie jest przyzwyczajony do jasności. Gdy docierające do wnętrza brzucha światło jest zbyt intensywne dziecko zakrywa oczy rączkami i odwraca główkę.

Maleństwo mieszkające w macicy większość czasu spędza na zabawie. Skacze, fika i buszuje, a jego ulubionymi zabawkami są pępowina, ścianki worka owodniowego oraz własne rączki. Poprzez zabawę rozwija swoje ciało i zdobywa umiejętności, które pozwolą mu już niebawem opuścić bezpieczne łono mamy i stawić czoła otaczającemu je światu zewnętrznemu.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Jyn All rights reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Sierpień 19, 2015
hej, ostatnio natrafiłam na fajne filmiki na youtube na jednym płod ziewa, na innych ssie palec albo gryzie pępowinę:):) śmeisznie to wygląda:) poniżej wklejam linki ::):)
https://www.youtube.com/watch?v=xJ4KceODL2o (tu jak rusza językiem)
https://www.youtube.com/watch?v=XzEpdijVL7E (tu akcja z pępowiną)
https://www.youtube.com/watch?v=W71PWtjEvBI (a tu sobie gryzie palec od stopy)