Ciąża po 30- stce

Zajście w ciąże po 35. roku życia może okazać się trudniejsze niż po 25., co nie znaczy, że zupełnie niemożliwe. Wiele słyszy się o ryzyku, jakie istnieje w związku z późnym wiekiem matki, a także o mniejszej płodności, która jest naturalnym następstwem starzenia się organizmu.

Co dziecko robi w brzuchu mamy?

Mimo, że być może nie czujesz jeszcze jego ruchów, to Twój szkrab nie próżnuje. Maleństwo fika, bawi się pępowiną i robi śmieszne miny. Aktywnie spędza czas, aż do chwili gdy Twoja macica robi się dla niego zbyt ciasna. Pod koniec ciąży maluch jest znacznie bardziej oszczędny w ruchach ...

Ból kręgosłupa w ciąży

Ból kręgosłupa to jedna z najczęstszych niedogodności okresu ciąży. Na ogół pojawia się pod koniec II trymestru i dotyka aż 80% ciężarnych kobiet. Potrafi skutecznie utrudnić życie, a czasem bywa naprawdę nie do zniesienia.

Masaż krocza i ćwiczenia mięśni Kegla

W większości polskich szpitali w dalszym ciągu rutynowo stosuje się nacięcie krocza. Tymczasem w celu uniknięcia jego samoistnego pęknięcia lub nacięcia podczas porodu, zaleca się regularne masowanie tych delikatnych miejsc.

Zmiana ułożenia dziecka

Czy już wiesz jak ułożony jest Twój maluszek? Leży plecami do Twojego brzucha, czy może brzuszkiem do góry? Czy ma główkę na dole, czy uparcie nie chce się przekręcić i w dole Twojego brzucha znajduje się jego pupcia?

Aromaterapia w ciąży

Stosowane w aromaterapii olejki eteryczne mogą mieć korzystny wpływ na ciało i umysł. Część z nich ma działanie odprężające lub usypiające·inne energetyzujące.

Podróż samolotem w ciąży

Coraz częściej podróżujemy samolotem. Latamy na urop, w odwiedziny do rodziny czy do pracy. Prawidłowa ciąża nie jest przeciwwskazaniem do lotu, ale należy przestrzegać kilku zasad.

Wieloraczki

Dawniej ciąża mnoga była rzadkością. Dziś wieloraczki rodzą się coraz częściej, a widok bliźniaków lub trojaczków nie wzbudza już takich emocji, jak kiedyś. Choć ciąża wielopłodowa jest fenomenem natury, to coraz popularniejsze terapie hormonalne sprawiły, że wiele mam doświadcza tego cudu.

Sen w ciąży - Sposoby na zaburzenia snu w ciąży

Problemy ze snem często występują już na samym początku ciąży. Stoją za tym stres i niepokój wywołane ciążą, a także zachodzące w organizmie przyszłej mamy zmiany hormonalne oraz fizjologiczne.

Mdłości w ciąży – jak sobie radzić z porannymi mdłościami

U wielu kobiet poranne mdłości są jednym z pierwszych objawów ciąży. Choć potrafią mocno uprzykrzyć życie, to w większości przypadków nie stanowią dla dziecka niebezpieczeństwa. Wręcz przeciwnie, od pewnego czasu uważa się, że są dla delikatnego płodu prawdziwym dobrodziejstwem.