Mała czarna w ciąży

Kobiety w ciąży często słyszą od lekarzy, położnych, czy znajomych, że powinny ograniczyć spożycie kofeiny. Tymczasem rezygnacja z filiżanki kawy bywa naprawdę trudna. W związku z tym pojawia się pytanie, czy rzeczywiście konieczne jest jej całkowite odstawienie w czasie ciąży?

 

Czy kawa w ciąży jest szkodliwa?

 

Temat jest dość kontrowersyjny, a odpowiedź na to pytanie, mimo prowadzenia wielu badań, wciąż nie jest jednoznaczna. Pewne badania wykazały nieco wyższe ryzyko poronienia u kobiet spożywających dziennie więcej niż 300 mg kofeiny (200 ml bardzo bardzo mocnej kawy). Inne udowodniły, iż dzieci kobiet spożywających ponad 500 mg kofeiny dziennie miały wyższe tętno i przyspieszony oddech. Mówi się także, że spożycie kofeiny może wpływać na niską wagę porodową, oraz zwiększać ryzyko przedterminowego porodu. Trzeba jednakże wziąć pod uwagę, że w badaniach wykorzystano znacznie większą dawkę kofeiny niż wypijamy przeciętnie w ciągu dnia. Zatem czy kawa w ciąży szkodzi?

 

Kawa w ciąży

Większość ekspertów przyznaje, że zróżnicowane i rozsądne spożycie kofeiny w ciąży jest bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka (o ile kobieta jest zdrowa, a ciąża przebiega prawidłowo). Jednakże ograniczając jej spożycie ciężarna powinna poczuć się lepiej. Bowiem kawa w ciąży zaostrza wiele typowych dolegliwości np. znienawidzone poranne mdłości.


Kofeina traktowana jako stymulant, może także powodować bezsenność, nerwowość oraz bóle głowy. Często jest przyczyną zgagi, gdyż zwiększa wydzielanie kwasów żołądkowych. Ma działanie moczopędne, a tym samym przyczynia się do odwonienia organizmu. Kofeina może również spowodować odwapnienie kości, a zawarty w niej fenol blokuje przyswajalność żelaza, pierwiastka, którego i tak brakuje wielu ciężarnym. Reasumując, jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnych porannych mdłości, zapobiec odwodnieniu i cieszyć się dobrym samopoczuciem będąc w ciąży ogranicz spożycie kofeiny do minimum. Głównym źródłem kofeiny jest oczywiście kawa i herbata, ale można ją również znaleźć gdzie indziej. W czekoladzie i niektórych napojach (włączając oranżady pomarańczowe oraz piwo korzenne), napojach energetycznych oraz pewnych lekach wydawanych bez recepty.

 

Zawartość kofeiny w popularnych napojach zimnych i gorących.

 

Jeśli jesteś zagorzałą wielbicielką kawy, herbaty bądź coli, a chcesz podczas ciąży odstawić te używki zrób to stopniowo. Nagłe odrzucenie kofeiny może spowodować bóle głowy, ospałość i znużenie.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Andrey Kiselev. All rights reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Czerwiec 8, 2017
Polecam kawe "cafea" mozna spokojnie popijac i jest smmaczna
Ocena:
Maj 22, 2017
Ta rosmanowa zbożówka jest rzeczywiście smaczna :) Piję ją sobie w trakcie dnia, ale na pobudzenie i tak muszę wypić jedną prawdziwą z młynka. U mnie to się sprawdza.
Ocena:
Maj 9, 2017
Przyznam, że mnie mama coffee bardzo zaskoczyła, bo myślałam, że będzie to taki smak jaki znam z podstawówki, gdzie poili nas regularnie zbożówką ;) A tu okazało się, że mam do czynienia z bardzo smaczną kawą zbożową :) Nie miałam problemu z zamianą kofeinowej na nią.
Ocena:
Kwiecień 28, 2017
Oj tam, ja wolę jednak sięgnąć po kawę zbożową, tym bardziej, że jest coś takiego jak mama coffee, więc smak ma taki jak prawdziwa kawa, a nie ma kofeiny wcale, więc nie ryzykuję, że wypiję jej za dużo.
Ocena:
Kwiecień 13, 2017
Wszystko zależy od ilości :) Szkodliwe jest przesadzanie z kawą. Ja jestem kawoszką i nie wyobrażałam sobie,że będę musiała zrezygnować w ciąży z małej czarnej. Ale w znalazłam w rossmannie mama coffee, która jest kawą zbożową i mi podpasowała. No i nie musiałam się ograniczać :)
Ocena:
Kwiecień 5, 2017
Olczik,a ta kawa o której piszesz ona jets dobra dla młodych mam, tak? bo taka bezkofeinowa chyba nie jets szkodliwa. Ja uwielbiam smak i zapach kawy, jestem w 2 miesiącu, czasami piję słabą rozpuszczalną z mlekiem, ale obawiam sie troche,a jak ta mama coffee ma podobny smak to chętnie bym sie przestawiła na coś zdrowszego :)
Ocena:
Marzec 14, 2017
No właśnie, nie da się jednoznacznie stwierdzić czy picie kawy w ciąży szkodzi maluchowi czy nie. Wypicie filiżanki od czasu do czasu pewnie nie zaszkodzi, ale problem pojawia się u kawoszy takich jak ja, którzy muszą wypić kilka filiżanek dziennie ;) Ostatnio trafiłam na mama coffee i co prawda jest to kawa zbożowa, ale smakuje prawie jak prawdziwa, tym bardziej, że ja zawsze piję kawę z mlekiem, więc nie ma praktycznie żadnej różnicy w smaku, a nie ma kofeiny :) Zamiast tego ma kwas foliowy.
Ocena:
Czerwiec 10, 2015
Przepraszam, sprostowanie do poprzedniego wpisu - oczywiście chodziło do 20 g - czyli około 4 łyżeczki , w dalszej części 5 g :), zabrakło kawy... stąd pomyłka :)
Ocena:
Czerwiec 10, 2015
Mnie wrecz lekarz zalecil filizanke kawy ze wzgledu na moje niskie cisnienie. Gdy dowiedziala sie,ze jestem w ciazy zrezygnowam z kawy w ogole. Chodzilam jak scieta, a praca wymagala nieustannego bycia alert. Lekarz powiedzial mi, ze do 200 gram dziennie kawy z mlekiem nie zaszkodzi. Ja i tak pije okolo 50 g dziennie. Pytalam jeszcze o inne sprawy, typu uzywanie kosmetykow, ktore w skladzie maja alkohol, farbowania wlosow. Nie ma przeciwskazan.
Ocena:
Maj 25, 2015
Zgadzam się z powyższym. Aby przebieg ciąży był w porządku, to trzeba robić wszystko, aby zadbać o dziecko To wcale nie jest trudne.
Ocena:
Styczeń 15, 2015
Jedyna bezpieczna w ciąży kawa jaką zalecił mi lekarz to bezkofeinówka. Znalazłam kiedyś na necie lavazzę w takiej wersji: http://www.delizia.pl/c-7/p-274/kawa-mielona-lavazza-dek-250g i byłam bardzo zadowolona, gdyż inaczej musiałabym zrezygnować całkowicie z kaweczki przez 9 miesięcy...