Miesiączka po porodzie

9. miesięcy ciąży miało niewątpliwie swoje zalety. Jedną z nich był brak miesiączki. Niestety, czy to się nam podoba czy nie, po porodzie wracamy do comiesięcznych krwawień. Na szczęście nie zawsze jest to szybki powrót. Kiedy miesiączka wróci akurat u nas, nie wiadomo. Duży wpływ ma na to karmienie piersią, ale też samo ciało danej kobiety. Jeśli chcesz wiedzieć kiedy statystycznie możesz się jej spodziewać, czytaj dalej.

 

U każdej kobiety miesiączka po porodzie wraca w innym czasie. Od czego to zależy?

 

Kiedy możesz spodziewać się krwawienia?

Zaraz po porodzie macica się obkurcza i oczyszcza z tkanek. Kobieta wydala z siebie ogromne ilości odchodów poporodowych. To zupełnie naturalna i nieodłączna część połogu, która zaczyna się jeszcze w szpitalu. To krwawienie trwa bardzo intensywnie przez pierwsze 1-3 dni, aby następnie przejść w mniej obfite brązowo-różowe krwawienie. Po około 2 tygodniach od porodu zostaje już tylko żółtawa wydzielina, powoli przechodząca w wodniste upławy. Całość odchodów połogowych kończy się ok. 6 tygodnia połogu.

 

I w tym momencie u niektórych kobiet (około 6-8 tygodni po porodzie) występuje jednorazowe (ale jeszcze nie miesięczne) krwawienie. Związane jest ono nadal z oczyszczaniem się macicy, nie z jajeczkowaniem. Właściwa miesiączka pojawia się dopiero kilka tygodni po porodzie, a czasem nawet kilkanaście miesięcy później. Jej powrót uzależniony jest głównie od sposobu karmienia dziecka. Brak miesiączki związany jest z podwyższonym poziomem prolaktyny u kobiet karmiących piersią. Opóźnia ona pojawienie się jajeczkowania, a to z kolei zazwyczaj powoduje brak miesiączki (ale zdarzają się też sytuację, w których mimo braku owulacji miesiączka już wystąpiła).

 

 

Miesiączka po porodzie u kobiet karmiących piersią

Statystycznie u kobiet karmiących piersią brak miesiączki jest znacznie dłuższy niż u matek podających dziecku mleko modyfikowane. Kobiety karmiące własnym pokarmem zaczynają miesiączkować po zakończeniu karmienia lub w chwili gdy dziecko już nie jest przystawiane do piersi tak często. Tyle teorii. W praktyce dużo zależy od konkretnej kobiety, gdyż każdy organizm jest inny i inaczej reaguje. Ogólnie przyjmuje się, że pośród mam intensywnie karmiących ok. 40% dostanie miesiączkę w 6-12 miesiącu, a ok. 50% w między 12, a 24. miesiącem życia malucha. Pozostałe 10% to mamy, u których mimo intensywnego karmienia piersią miesiączka wróciła w 2-3 miesiącu po porodzie oraz te, które karmiąc raz dziennie nie miały krwawienia nawet ponad 2,5 roku.

 

A jak jest z tymi, które piersią nie karmią?

U kobiet nie karmiących piersią miesiączka po porodzie pojawia się szybko. Zazwyczaj wraca zaraz po okresie połogu, czyli po 6-8 tygodniach liczonych od chwili narodzin dziecka.

Jak wyglądają pierwsze krwawienia?

Pierwsze miesiączki mogą być nieco bardziej obfite ale za to przeważnie są również mniej bolesne. Pojawienie się miesiączki nie ma wpływu na ilość i jakoś kobiecego pokarmu. Najważniejsze by pamiętać o tym, iż brak miesiączki po porodzie nie oznacza, że nie można zajść w ciążę. Nagłe i obfite krwawienie z dróg rodnych, osłabienie organizmu, podwyższona temperatura, ból brzucha oraz inne niepokojące dolegliwości pojawiające się w pierwszym miesiącu po porodzie należy skonsultować z lekarzem ginekologiem.

 

Zdjęcie: Pixabay.com CC0

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Lipiec 18, 2016
Ja zaliczam się do tej grupy 10% kobiet. Urodziam przez cesarkę, karmiłam piersią, a mimo to okres dostałam po około 2 miesiącach od porodu ;)
Ocena:
Lipiec 17, 2016
witam moja córka ma ponad 3 mc .
nie karmie już piersi tylko mlekiem , a lekarz zapisał mi tabletki atnikopcyjnie
a nie został jeszcze okresu ? nie wiem czy mogę zajść w ciozy jak nie został okresu i czy można wysporzyc
Ocena:
Grudzień 10, 2015
witam moja córeczka skonczyla rok ja jeszcze ja karmie i dostalam okres w pazdzierniku i do tej pory nie mam co to moze byc
Ocena:
Maj 27, 2015
Witam. Mam pytanie urodzilam 3 lutego dziecko I 12 kwietnia dostala pierwszy okres a nastepy mial byc 12 maja dlaczego nie dostalam dodam ze karmie piersia a ciaza odpada