Miesiączka po porodzie

9. miesięcy ciąży miało niewątpliwie swoje zalety. Jedną z nich był brak miesiączki. Niestety, czy to się nam podoba czy nie, po porodzie wracamy do comiesięcznych krwawień. Na szczęście nie zawsze jest to szybki powrót. Kiedy miesiączka wróci akurat u nas, nie wiadomo. Duży wpływ ma na to karmienie piersią, ale też samo ciało danej kobiety. Jeśli chcesz wiedzieć kiedy statystycznie możesz się jej spodziewać, czytaj dalej.

 

U każdej kobiety miesiączka po porodzie wraca w innym czasie. Od czego to zależy?

 

Kiedy możesz spodziewać się krwawienia?

Zaraz po porodzie macica się obkurcza i oczyszcza z tkanek. Kobieta wydala z siebie ogromne ilości odchodów poporodowych. To zupełnie naturalna i nieodłączna część połogu, która zaczyna się jeszcze w szpitalu. To krwawienie trwa bardzo intensywnie przez pierwsze 1-3 dni, aby następnie przejść w mniej obfite brązowo-różowe krwawienie. Po około 2 tygodniach od porodu zostaje już tylko żółtawa wydzielina, powoli przechodząca w wodniste upławy. Całość odchodów połogowych kończy się ok. 6 tygodnia połogu.

 

I w tym momencie u niektórych kobiet (około 6-8 tygodni po porodzie) występuje jednorazowe (ale jeszcze nie miesięczne) krwawienie. Związane jest ono nadal z oczyszczaniem się macicy, nie z jajeczkowaniem. Właściwa miesiączka pojawia się dopiero kilka tygodni po porodzie, a czasem nawet kilkanaście miesięcy później. Jej powrót uzależniony jest głównie od sposobu karmienia dziecka. Brak miesiączki związany jest z podwyższonym poziomem prolaktyny u kobiet karmiących piersią. Opóźnia ona pojawienie się jajeczkowania, a to z kolei zazwyczaj powoduje brak miesiączki (ale zdarzają się też sytuację, w których mimo braku owulacji miesiączka już wystąpiła).

 

Miesiączka po porodzie u kobiet karmiących piersią

Statystycznie u kobiet karmiących piersią brak miesiączki jest znacznie dłuższy niż u matek podających dziecku mleko modyfikowane. Kobiety karmiące własnym pokarmem zaczynają miesiączkować po zakończeniu karmienia lub w chwili gdy dziecko już nie jest przystawiane do piersi tak często. Tyle teorii. W praktyce dużo zależy od konkretnej kobiety, gdyż każdy organizm jest inny i inaczej reaguje. Ogólnie przyjmuje się, że pośród mam intensywnie karmiących ok. 40% dostanie miesiączkę w 6-12 miesiącu, a ok. 50% w między 12, a 24. miesiącem życia malucha. Pozostałe 10% to mamy, u których mimo intensywnego karmienia piersią miesiączka wróciła w 2-3 miesiącu po porodzie oraz te, które karmiąc raz dziennie nie miały krwawienia nawet ponad 2,5 roku.

 

A jak jest z tymi, które piersią nie karmią?

U kobiet nie karmiących piersią miesiączka po porodzie pojawia się szybko. Zazwyczaj wraca zaraz po okresie połogu, czyli po 6-8 tygodniach liczonych od chwili narodzin dziecka.'

 

 

Jak wyglądają pierwsze krwawienia?

Pierwsze miesiączki mogą być nieco bardziej obfite ale za to przeważnie są również mniej bolesne. Pojawienie się miesiączki nie ma wpływu na ilość i jakoś kobiecego pokarmu. Najważniejsze by pamiętać o tym, iż brak miesiączki po porodzie nie oznacza, że nie można zajść w ciążę. Nagłe i obfite krwawienie z dróg rodnych, osłabienie organizmu, podwyższona temperatura, ból brzucha oraz inne niepokojące dolegliwości pojawiające się w pierwszym miesiącu po porodzie należy skonsultować z lekarzem ginekologiem.

 

Zdjęcie: Pixabay.com CC0

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Marzec 23, 2017
To zależy jakie są przerwy w karmieniu, jeżeli wasze maluchy (np w nocy)maja przerwę dłuższa niż 5-6 godzin to bardziej niż pewne, ze okres się pojawi ;)
Ocena:
Marzec 20, 2017
A ja urodziłam w lipcu 2016 i właśnie teraz dostałam mies . Karmilam piersią Ale od miesiąca już nie.
Ocena:
Marzec 18, 2017
Ja urodzilam 2listopada2016 i karmie piersia do tej pory nie mam miesiaczki. Pokarmu mam duzo ale nie mroze bo moj glodomorek je duzo i czesto ma 4 miesiace i wazy juz 9kg
Ocena:
Marzec 12, 2017
Ja urodzilam 9 stycznia.karmiła piersią 3 tyg.no dzisiaj dostalam miesiączkę
Ocena:
Marzec 12, 2017
Urodziłam synka 13 stycznia 2016. 13 marca tego roku będzie 14 miesięcy jak nie mam miesiączki. Karmie naturalnie i podaje dziecku stałe posiłki. Czy to jednak nie zbyt późno ze wciąż jej nie mam?
Ocena:
Marzec 12, 2017
witam, urodziłam Córeczkę 9 stycznia, karmiłam piersią do końca lutego. kiey mogę spodziewac się miesiączki? pozdrawiam i proszę o odp.
Ocena:
Marzec 10, 2017
Urodziłam 18 stycznia karmie piersią na noc MM nie mam jeszcze miesiączki. Mam nadzieję że szybko nie wróci
Ocena:
Marzec 9, 2017
Ja urodziłam w czerwcu po porodzie zdarzyło sie że we wrzesniu miałam co tydzien miesiaczke i do tej pory nic. Kp aale teraz już mniej poiewaz rozszerzamy diete a chciała bym już dostac ponieważ chciała bym z meze niedługo starac sie o kolejnego dzidziusia i mam obawy ze nie zajde poki nie dostane @
Ocena:
Marzec 8, 2017
Urodziłam 21.10.2016 i piersią karmię do tej pory... pierwsza miesiączka była końcem listopada, potem kolejno w grudniu i styczniu..idealnie co 31 dni ale od stycznia cisza... nie wiem czy powinnam się martwić :/
Ocena:
Marzec 3, 2017
Urodzilam 13 stycznia kamie butla a miesiaczki jak nie bylo tak nie ma
Ocena:
Luty 25, 2017
Jestem w drugim miesiącu po porodzie naturalnym i miesiączką wróciła
Ocena:
Luty 19, 2017
2 syn 2 cesarka W obu przypadkach poerwsza miesiączka po 8 tygodniach jak w zegarku a pozniej regularnie z jajeczkowaniem. Obaj karmieni piersią. A pokarmu mam tyle ze jeszcze 2 mogę wykarmic. W zamrażarce zapas chyba na miesiąc.
Ocena:
Luty 17, 2017
Mam 5miesieczna córkę (urodzona naturalnie we wrześniu), ktora karmie piersia i nadal nie mam miesieczki...
Ocena:
Luty 12, 2017
Urodzilam w sierpniu trojaczki i Doppelrolle Treaty zaczelam miesiaczkowac.(Karmie jeszcze piersia)
Ocena:
Luty 5, 2017
skończy dwa miesiące,karmię wyłącznie piersią a dziś chyba zaczyna mi się okres
Ocena:
Styczeń 23, 2017
Hej,urodziłam we wrześniu,naturalnie synusia 4,5 kg(łatwo nie było)karmię piersią i już miałam miesiączkę,identycznie jak przy pierwszym synku czyli równo po 4 miesiącach.Znaczy reguły brak,która?,kiedy? itp.Nie ma za czym tęsknić dziewczyny.Pozdrawiam.
Ocena:
Styczeń 13, 2017
Jestem 9 mc poporodzie. Karmię piersią na żądanie czyli średnio co 1,5h. Moesiaczke dostałam w 7mc od porodu. Tylko ze drugą dostałam 2,5 mc później i jak mam być szczerą to druga wygląda jak śladowe symptomy miesiączki. Ba wiem od czego to zależy.
Ocena:
Styczeń 8, 2017
Ja 9 miesięcy po porodzi i też miesiączki nie mam. Też karmie piersią ale nie tak często jak po porodzie.
Ocena:
Styczeń 8, 2017
Córeczka skończyła wczoraj 18 miesiąc, rodziłam naturalnie, a u mnie też ani widu ani słuchu hehe. Karmię ja na żądanie piersią przy czym przez pierwsze pół roku była na samej piersi☺ Trochę się niecierpliwię (choc nie ma za czym tęsknić ), bo chcialabym postarać się o rodzeństwo☺
Ocena:
Styczeń 7, 2017
Ja urodziłam w lipcu. Karmię wyłącznie piersią i również nie mam miesiączki
Ocena:
Grudzień 22, 2016
Witam
Urodziłam we wrześniu przez cc. Od 1,5 miesiąca nie karmie piersią. Nadal nie mam okresu. Kiedy można sie spodziewać?
Ocena:
Grudzień 3, 2016
To ja zaliczam sie do mam 50% ☺.
13 miesiac po porodzie a tu ani widu, ani slychu miesiaczki,mala karmiona na zadanie (butelki nie chce
Ocena:
Grudzień 1, 2016
Ja dostałam pierwszy okres po 18 miesiącach ; ) jeszcze karmię synka piersią :-)
Ocena:
Listopad 23, 2016
9 miesiecy karmiła piersią. Kolejnw dwa dostawał moje mleko odciagniete wczesniej z butelki. Dostalam miesiaczke 11 miesięcy po porodzie.
Ocena:
Listopad 23, 2016
Od dwóch miesięcy jest szczęśliwa mama karmie tylko piersią i okres wrócił
Ocena:
Listopad 17, 2016
Heh też należę do tych 10% karmię tylko piersią a pojutrze mija dwa miesiące od porodu a wczoraj zaczął mi się okres
Ocena:
Listopad 9, 2016
A ja jestem 4miesiace po porodzie, cesarka i nadal nie otrzymalam. Karmie dziecko tylko piersia.
Ocena:
Lipiec 18, 2016
Ja zaliczam się do tej grupy 10% kobiet. Urodziam przez cesarkę, karmiłam piersią, a mimo to okres dostałam po około 2 miesiącach od porodu ;)
Ocena:
Lipiec 17, 2016
witam moja córka ma ponad 3 mc .
nie karmie już piersi tylko mlekiem , a lekarz zapisał mi tabletki atnikopcyjnie
a nie został jeszcze okresu ? nie wiem czy mogę zajść w ciozy jak nie został okresu i czy można wysporzyc
Ocena:
Grudzień 10, 2015
witam moja córeczka skonczyla rok ja jeszcze ja karmie i dostalam okres w pazdzierniku i do tej pory nie mam co to moze byc
Ocena:
Maj 27, 2015
Witam. Mam pytanie urodzilam 3 lutego dziecko I 12 kwietnia dostala pierwszy okres a nastepy mial byc 12 maja dlaczego nie dostalam dodam ze karmie piersia a ciaza odpada