Higiena krocza po porodzie

Połóg to okres cofania się zmian powstałych w czasie ciąży oraz w wyniku porodu. Niezależnie od tego czy podczas porodu zostałaś poddana nacięciu krocza czy nie, w trakcie tych 6. tygodni połogu niezwykle ważna będzie prawidłowa pielęgnacja okolic intymnych.połóg - krocze po porodzie

 

Pielęgnacja krocza po porodzie

 • chroń i jak najczęściej wietrz krocze po porodzie (wietrzenie znacznie przyśpiesza jego gojenie). Szczególnie jeśli podczas porodu zostałaś poddana nacięciu krocza;
 • przemywaj krocze przy każdej zmianie wkładki lub podkładu (możesz użyć wody z szarym mydłem, delikatnego płynu antybakteryjnego używanego w trakcie ciąży lub leku przeciwzapalnego np. Tantum Rosa);
 • podmywaj krocze zawsze w kierunku od wzgórka łonowego do odbytu;
 • podmywaj się po każdej wizycie w toalecie;
 • dokładnie osuszaj krocze po porodzie (najlepiej ręcznikiem papierowym);
 • często zmieniaj wkładki poporodowe;
 • myj ręce przed i po każdej wymianie wkładki;
 • przez cały połóg kąp się pod prysznicem;
 • po porodzie dużo odpoczywaj;
 • noś oddychającą, bawełnianą bieliznę;
 • dbaj o regularne wypróżnienia, pij dużo wody i jedz produkty bogate w błonnik;
 • jeśli wcześniej nie było takiej konieczności (nie wystąpiły żadne niepokojące objawy), udaj się do ginekologa na wizytę kontrolną po 6. tygodniach od porodu.

Krocze po porodzie - niepokojące objawy

Koniecznie skontaktuj się z lekarzem gdy wystąpią u Ciebie niepokojące objawy, takie jak: silny ból w dole brzucha, zaczerwienie lub opuchnięcie krocza. Wszelkie nieprawidłowości w gojeniu się rany mogą świadczyć o krwiaku krocza. Niepokojące są także zmiany wyglądu oraz zapachu odchodów popołogowych, obfite krwawienie z dróg rodnych lub podwyższona temperatura w połogu.

Zmęczenie, opieka nad noworodkiem, stres i dolegliwości fizyczne sprawiają, że połóg nie należy do najprzyjemniejszych chwil w życiu. Mimo to postaraj się jak najlepiej zadbać o siebie. Odpocznij, wyśpij się, zrób maseczkę lub pójdź do fryzjera. Poproś o pomoc najbliższych. Pamiętaj, że szczęśliwa kobieta łatwiej przechodzi okres połogu i z uśmiechem na ustach wchodzi w macierzyństwo.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Monkey Business All right reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Styczeń 29, 2015
Nastepnym razem przy takich infekcjach na pewno juz wiem własnie o co mam pytac w aptece. Skoro Wam pomoglo to mnie na pewno tez.
Ocena:
Styczeń 29, 2015
do bosonogiej - ja bym sugerowała zmianę na ten dla kobiet w ciąży, chyba że faktycznie jesteś przywiązana do swojego i jeśli do tej pory ci odpowiada ...to możesz zostać przy swoim. w końcu to ten sam producent. Ważne żeby dbać o higienę , robić badania profilaktyczne, zdrowo się odżywiać. Trzymam kciuki za ciebie i dzidziusia.
Ocena:
Grudzień 31, 2014
A czy w czasie ciąży lepiej jednak zmienić na ten pregna czy można zostać przy zwykłym? Ja sobie bardzo go chwalę, ale może skoro w organizmie w ciąży zachodzą takie zmiany, to i płyn powinnam zmienić?
Ocena:
Grudzień 25, 2014
ja jeszcze jestem w ciąży i używam lacibios pregna i jestem z niego bardzo zadowolona a po porodzie zastosuje to co ty Kasiu. Mam jeszcze dwa tygodnie i już się denerwuję.
Ocena:
Listopad 12, 2014
okres połogu jest faktycznie uciążliwy, trzeba naprawdę mocno dbać o higienę osobistą, żeby nie doprowadzić do żadnej infekcji. Ja początkowo używałam tantum rosa, a później lacibios femina, po którym nie miałam podrażnień ani uczulenia. Bardzo ważną rzeczą jest przewiewna bielizna osobista i zastosowanie prysznica a nie wanny.
Ocena:
Listopad 11, 2014
Sama wiem o co chodzi dziewczyny i z czym macie problem. Ja teraz dosyć długo walczyłam z opryszczką narządów płaciowych. I teraz zaczełam stosować zel Hexatiab. Wiec jesli i Wy macie takie problemy to warto w odpowiedni sposob sobie z tym poradzic. Zawsze sie sprawdzał.