Walczymy z rozstępami po ciąży

Zachodząc w ciążę przygotowujesz się na wiele zmian w swoim ciele. Jedną z tych negatywnych są rozstępy. Brzydkie odstraszające bruzdy na brzuchu, udach, piersiach? Oczywiście nie należy panikować. Ciało po ciąży wcale nie musi wyglądać jak „pobojowisko”. Jak zatem skutecznie walczyć z rozstępami?

Co zrobić gdy pojawi się krwiak krocza?

Po porodzie naturalnym w okolicy krocza może pojawić się zasinienie lub krwiak. To gromadząca się pod skórą krew, powstała w wyniku nadmiernego ucisku główki dziecka na okoliczne tkanki.

"Kolejny" pierwszy raz, czyli seks po porodzie

Najpierw ciąża, potem poród, a teraz dodatkowe obowiązki w związku nowym członkiem rodziny. To sporo zmian w krótkim czasie. Zmian, które dotyczą bezpośrednio Ciebie i Twojego ciała. A także, Twojego związku. Kiedy połóg dobiega końca, teoretycznie końca dobiega także czas przymusowej abstynencji seksualnej. Jednak prawda jest taka, że kobiety często obawiają się seksu po porodzie. Dlaczego i jak sobie z tym radzić?

Wszystko o odchodach połogowych

Zaraz po porodzie następuje okres połogu. Towarzyszą mu, między innymi, odchody połogowe powstające na skutek oczyszczania się macicy z krwi, śluzu i resztek błon płodowych. Nie można ich lekceważyć, bowiem to właśnie odchody połogowe są niezastąpionym źródłem informacji o stanie zdrowia młodej mamy zaraz po narodzinach dziecka.

Jak dbać o higienę krocza w połogu?

Brawo! Najtrudniejsze za Tobą! Po trudach ciąży i porodu nadszedł czas na połóg. To okres cofania się zmian powstałych w czasie ciąży oraz w wyniku urodzenia dziecka. Niezależnie od tego, czy podczas porodu zostałaś poddana nacięciu krocza, czy nie, w trakcie tych 6 tygodni niezwykle ważna będzie prawidłowa pielęgnacja okolic intymnych. Zobacz, o czym powinnaś pamiętać.

Podwyższona temperatura w połogu

W okresie połogu temperatura ciała nie powinna odbiegać od normy. Jedynie w pierwszych godzinach po porodzie, w wyniku nadmiernego zmęczenia i odwodnienia organizmu, temperatura ciała może być nieznacznie podwyższona.

Baby blues, depresja poporodowa - jak pomóc mamie

Baby blues i depresja poporodowa polegają na niezdolności do podjęcia obowiązków przez młode mamy, wynikających z faktu ich macierzyństwa. Gdy oprócz nadal intensywnych przemian hormonalnych, pojawiają się dodatkowe problemy i zmartwienia, młoda matka popada w zupełnie odmienny stan.

Odpocznij po porodzie!

Ciąża za Tobą, trudy porodu także. Teraz czas na zupełnie nowe wyzwania. W końcu, na świecie pojawił się nowy człowiek, który jest od Ciebie całkowicie zależny. Początki mogą Ci się wydawać trudne, w końcu, musisz dostosować się do nowej rzeczywistości, nauczyć jak radzić sobie z nowymi obowiązkami i jak w tym całym szaleństwie nie zatracić siebie. Tylko, jak to zrobić, kiedy czujesz ogromne zmęczenie po końcówce ciąży, a już zdecydowanie po porodzie?

Jak naprawdę wygląda kobiece ciało po ciąży?

Niektóre kobiety, obawiają się zajścia w ciąże z dość prozaicznego powodu: nie mogą znieść myśli dotyczącej tego, jak zmieni się ich ciało. Mają, bowiem przed sobą wizję „rozepchanego brzucha”, rozstępów i sporej nadwagi, z którą nic nie da się zrobić.

Pielęgnacja rany po cesarskim cięciu

Kiedyś, blizna po cesarskim cięciu przebiegała od pępka, aż do spojenia łonowego. Na szczęście, obecnie cięcia pionowe wykonuje się tylko w wyjątkowych przypadkach, a ślad po powszechnie wykonywanym cięciu poziomym jest niemalże niewidoczny. Aby blizna jak najmniej rzucała się w oczy, warto wiedzieć jak pielęgnować ranę po cesarskim cięciu.