Walczymy z rozstępami po ciąży

Zachodząc w ciążę przygotowujesz się na wiele zmian w swoim ciele. Jedną z tych negatywnych są rozstępy. Brzydkie odstraszające bruzdy na brzuchu, udach, piersiach? Oczywiście nie należy panikować. Ciało po ciąży wcale nie musi wyglądać jak „pobojowisko”. Jak zatem skutecznie walczyć z rozstępami?

Co zrobić gdy pojawi się krwiak krocza?

Po porodzie naturalnym w okolicy krocza może pojawić się zasinienie lub krwiak. To gromadząca się pod skórą krew, powstała w wyniku nadmiernego ucisku główki dziecka na okoliczne tkanki.

"Mój pierwszy raz", czyli seks po porodzie

Niedawno urodziłaś dziecko. Twój partner chciałby wrócić do współżycia, ale nie Ty jesteś pewna czy nie jest na to za wcześnie? Otóż seks po porodzie najlepiej rozpocząć po zakończeniu połogu. Może jednak zdarzyć się tak, że będziesz potrzebowała trochę więcej czasu.

Wszystko o odchodach połogowych

Zaraz po porodzie następuje okres połogu. Towarzyszą mu, między innymi, odchody połogowe powstające na skutek oczyszczania się macicy z krwi, śluzu i resztek błon płodowych. Nie można ich lekceważyć, bowiem to właśnie odchody połogowe są niezastąpionym źródłem informacji o stanie zdrowia młodej mamy zaraz po narodzinach dziecka.

Jak dbać o higienę krocza w połogu?

Połóg to okres cofania się zmian powstałych w czasie ciąży oraz w wyniku porodu. Niezależnie od tego czy zostałaś poddana nacięciu krocza czy nie, podczas tych 6. tygodni niezwykle ważna jest prawidłowa pielęgnacja okolic intymnych.

Podwyższona temperatura w połogu

W okresie połogu temperatura ciała nie powinna odbiegać od normy. Jedynie w pierwszych godzinach po porodzie, w wyniku nadmiernego zmęczenia i odwodnienia organizmu, temperatura ciała może być nieznacznie podwyższona.

Baby blues, depresja poporodowa - jak pomóc mamie

Baby blues i depresja poporodowa polegają na niezdolności do podjęcia obowiązków przez młode mamy, wynikających z faktu ich macierzyństwa. Gdy oprócz nadal intensywnych przemian hormonalnych, pojawiają się dodatkowe problemy i zmartwienia, młoda matka popada w zupełnie odmienny stan.

Odpocznij po porodzie!

Czy zdajesz sobie sprawę, jak ważny jest odpoczynek po porodzie? Tradycja chińska każe młodym matkom odpoczywać 30 dni, podczas których reszta domowników bierze na siebie wszystkie czynności domowe. W Indiach, kobiety mogą zbierać siły aż przez 40 dni.

Jak naprawdę wygląda kobiece ciało po ciąży?

Niektóre kobiety, obawiają się zajścia w ciąże z dość prozaicznego powodu: nie mogą znieść myśli dotyczącej tego, jak zmieni się ich ciało. Mają, bowiem przed sobą wizję „rozepchanego brzucha”, rozstępów i sporej nadwagi, z którą nic nie da się zrobić.

Pielęgnacja rany po cesarskim cięciu

Dawniej blizna po cesarskim cięciu przebiegała od pępka, aż do spojenia łonowego. Obecnie cięcia pionowe wykonuje się tylko w wyjątkowych przypadkach, a ślad po powszechnie wykonywanym cięciu poziomym jest niemalże niewidoczny.