Cesarskie cięcie

Cięcie cesarskie może być zabiegiem ratującym życie matki i dziecka, ale często zapomina się o tym, że jest to poważna operacja brzuszna. Poród poprzez cięcie cesarskie czterokrotnie zwiększa ryzyko śmierci jej i może znacząco wpłynąć na stan zdrowia jej i nienarodzonych dzieci w trakcie kolejnych ciąż. W Polsce w 2006 roku odsetek cięć wyniósł 28,8%.

 

ciaza_zdjecie_brzuch_mama-550

 

Cesarskie cięcie - Separacja matki i dziecka

Do cesarskiego cięcia może dojść po rozpoczęciu akcji porodowej lub przed jej zainicjowaniem (gdy zagrożenie zdrowia matki lub dziecka nie pozwala czekać na poród naturalny). Wówczas szczytowe poziomy oksytocyny, endorfin, katecholamin i prolaktyny są mocno zredukowane lub w ogóle nie występują. Co więcej matki i dzieci zaraz po porodzie są odseparowywane od siebie na kilka godzin, więc pierwsze karmienie jest zwykle opóźnione. Oboje też są pod wpływem leków podawanych podczas zabiegu (znieczulenia zewnątrzoponowego, podpajęczynówkowego lub ogólnego) oraz pod wpływem pooperacyjnie podawanych leków przeciwbólowych.

 

Karmienie piersią po porodzie

Okazuje się, że cesarka może wiązać się z pewnymi komplikacjami w karmieniu naturalnym. W badaniach uwagę skupiono na hormonach związanych z karmieniem piersią: prolaktyną i oksytocyną. Na drugi dzień po porodzie porównywano kobiety, które urodziły siłami natury z kobietami, które przeszły nieplanowaną operację cesarskiego cięcia. W grupie po cięciu poziom prolaktyny nie wzrastał tak, jak powinien w wyniku przystawiania dziecka do piersi, a pulsacyjne wydzielanie oksytocyny było mocno zredukowane lub w ogóle nieobecne. Stwierdzono, że pierwsze przystawianie dziecka po porodzie operacyjnym odbywało się średnio po 240 minutach, a po porodzie naturalnym po 75 minutach od narodzenia. Dane te wskazują, że wcześnie rozpoczęte karmienie piersią oraz fizyczna bliskość powoduje nie tylko większą liczbę interakcji pomiędzy matką i dzieckiem, ale także hormonalne zmiany u matki.

 

Te badania prezentują w jaki sposób optymalne doświadczenie porodu wpływa na długofalowo rozpatrywane zdrowie matki i dziecka. Na przykład skuteczne karmienie piersią przynosi korzyści takie jak: mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi i osteoporozę u matki oraz mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę bądź otyłość w długiej perspektywie czasowej u dziecka. Wzmocniona samoocena po naturalnym porodzie jest solidną bazą do startu w macierzyństwo.

 

Najlepszy zdrowy rozsądek i własny instynkt

Związek pomiędzy wydarzeniami okołoporodowymi a zdrowiem rozpatrywanym w długiej perspektywie czasowej wymaga dalszych badań. Niewątpliwie najlepszym wyborem przyszłych mam będzie zaufanie własnym instynktom i wybór takiego modelu opieki szpitalnej, który zwiększy szanse na niezakłócony poród.

 

Przeczytaj również:

Jak pielęgnować ranę po cesarskim cięciu? >>>

Plastry silikonowe - najlepszy sposób na bliznę po cesarce >>>

 

rodzić po ludzku

Źródło: Fundacja Rodzić po Ludzku

 

Zdjęcie: Fotolia by © Angel Simon

Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu