Wody płodowe - wielowodzie

Ilość wód płodowych zmienia się w trakcie trwania ciąży. Gdy ciąża rozwija się prawidłowo, to płynu owodniowego przybywa systematycznie, a jego objętość w trzecim trymestrze ciąży nie powinna przekroczyć dwóch litrów. Jeśli jest go więcej możemy mieć do czynienia z sytuacją niepożądaną - z wielowodziem.

 

ciąża - wielowodzie

 

O wielowodziu mówimy gdy ilość wód płodowych w macicy w trzecim trymestrze ciąży przekracza 2 litry lub gdy indeks AFI (indeks płynu owodniowego) jest równy lub powyżej 20. Ilość płynu owodniowego określana jest przez lekarza na podstawie badania USG. On również dokonuje jego oceny.

 

Objawy wielowodzia

W 60% przypadków przyczyna wielowodzia jest nieznana. W pozostałych 40% związane jest ono z chorobą matki lub dziecka. Często wielowodzie występuje u pań zmagających się z cukrzycą i chorobami nerek. Często dochodzi do niego w przypadku ciąż bliźniaczych i ciąż z konfliktem serologicznym. Jego przyczyną mogą być również wady rozwojowe dziecka uniemożliwiające mu połykanie płynu: wady twarzoczaszki, czy zarośnięcie przełyku lub wady ośrodkowego układu nerwowego występujące u płodu. 

Najczęściej o wielowodziu świadczy:

  • zbyt duży obwód brzucha w porównaniu z wiekiem ciążowym;
  • twarda i napięta macica;
  • nadmierna ruchomość płodu;
  • trudności w wysłuchaniu tętna płodu.

 

Skutki nadmiernej ilości wód płodowych

Na szczęście występowanie wielowodzia zazwyczaj nie zaszkodzi dziecku. Nadmiar wód płodowych wpływa jednak negatywnie na kondycję ciężarnej, komplikuje przebieg porodu, a także obkurczanie się macicy po porodzie. Zbyt duża ilość wód płodowych:

  • powodować uciążliwe bóle,
  • rozciąga mięśnie macicy i może powodować osłabienie jej skurczów, powodując tym samym przedłużenie pierwszej fazy porodu,
  • lub wręcz przeciwnie, może wywołać czynności skurczowe i być przyczyną przedwczesnego porodu,
  • sprzyja częstszym zmianom ułożenia maluszka w macicy przed porodem, co z kolei może skutkować ułożeniem miednicowym lub poprzecznym i wskazaniem do cesarskiego cięcia,
  • jest jedną z przyczyn odklejenia się łożyska i przedwczesnego porodu,
  • zwiększa również ryzyko nieprawidłowego obkurczania się macicy po porodzie, co z kolei może prowadzić do niebezpiecznych krwotoków. 

Uwaga na ostre wielowodzie!

Jeśli w ciągu kilku dni Twój brzuch znacznie się powiększył, a rozpieraniu towarzyszy ucisk i ból, niezwłocznie zgłoś się do lekarza. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że doszło u Ciebie do ostrego wielowodzia, które jest poważnym zagrożeniem dla dalszego przebiegu ciąży. Podczas badania USG lekarz określi ilość płynu owodniowego i podejmie odpowiednie kroki.

 

Mam zdiagnozowane wielowodzie i co dalej?

Leczenie wielowodzia jest zróżnicowane w zależności od ilości wód płodowych oraz szybkości, z jaką się zwiększają. Wielowodzie o umiarkowanym nasileniu nie wymaga natychmiastowej interwencji. Jeśli poziom wód płodowych nie podnosi się, stosuje się tylko leczenie zachowawcze. Przyszła mama musi przestawić się na spokojny tryb życia, odpoczynek i obserwację powiększającego się brzucha.

W skrajnych przypadkach można zastosować zabieg amnioredukcji, czyli nakłucia macicy przez powłoki brzuszne i powolnego puszczania płynu owodniowego. Lekarz może także zdecydować o wcześniejszym zakończeniu ciąży.

 

Zdjęcie: Fotolia by © mamastock All right reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Wrzesień 3, 2016
Wielowodzie - nadmierna ilo¶ж pіynu owodniowego w czasie ci±їy . Wielowodzie rozpoznaje siк, gdy ilo¶ж pіynu w III trymestrze ci±їy wynosi ponadml .