Gaz rozweselający jako znieczulenie

Każda kobieta marzy o „lekkim” porodzie, niestety rzeczywistość nierzadko odbiega od naszych wyobrażeń. Najczęściej poród trwa wiele godzin, wypełnionych skurczami i coraz większym zmęczeniem. Pojawia się też ból porodowy. Nic więc dziwnego, że wciąż trwają poszukiwania środka, który nie spowalniałby akcji porodowej, był bezpieczny dla dziecka i przynosił ulgę rodzącej. Takim środkiem może być gaz rozweselający.

 

gaz-rozweselajacy-550x350

 

Jak zmniejszyć ból porodowy?

Oczywiście najlepiej w walce z bólem porodowym sprawdzi się znieczulenie zewnątrzoponowe. Ma ono zdecydowanie najlepsze statystyki i może w niektórych przypadkach całkowicie uśmierzyć odczuwalność skurczy i związany z nimi ból. ZZO nie jest jednak obojętne dla przebiegu akcji porodowej. W dobie powrotu do naturalnych porodów, kiedy kobiety chcą urodzić z jak najmniejszą interwencją ze strony lekarzy, wiele kobiet decyduje się z niego nie korzystać, dla nich zastosowanie gazu rozweselającego na porodówkach może być pomysłem trafionym.

 

Własności Entonox-u

Entonox to medyczna nazwa mieszaniny gazów, w skład której wchodzi tlen i podtlenek azotu. Zwyczajowa nazwa „gaz rozweselający” wzięła się stąd, że mieszanka ta oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy i wywołuje uczucie zrelaksowania, rozluźnienia. Oczywiście nie uśmierza bólu całkowicie (szczególnie pod koniec porodu), ale w pierwszej fazie porodu pozwala na polepszenie nastroju rodzącej. Jego zaletą jest także to, że nie działa rozkurczowo na macicę (więc nie zaburza akcji porodowej) i jest bezpieczny dla dziecka, a także matki. Nie można go przedawkować, a jedynym skutkiem ubocznym mogą być zawroty głowy lub nudności, wówczas trzeba z niego zrezygnować.

 

Uśmierzanie bólu porodowego gazem rozweselającym w praktyce

Ogromną zaletą gazu rozweselającego jest łatwość jego stosowania. Butla z gazem znajduje się przy łóżku rodzącej, a gdy pojawią się bóle, pacjentka przez maseczkę lub ustnik sama dozuje sobie ilość preparatu. Jego podawanie nie wymaga obecności anestezjologa, jest też tańszy. Kobiety, które go stosowały przy pierwszym porodzie, chwalą sobie takie wsparcie w ciągu długich godzin oczekiwania na koniec porodu, ale też zaznaczają, że środek nie niweluje bólu, łagodzi go tylko, pozwala lepiej znieść. Kobiety, które mają za sobą poród w znieczuleniu i w kolejnym porodzie skorzystały z Entonoxu, uważają, że jednak znieczulenie jest znacznie skuteczniejsze.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © igoraul

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Sierpień 18, 2017
no i teraz sama nie wiem. Kobitki gaz czy znieczulenie? Co radzicie?
Ocena:
Styczeń 12, 2017
ponoć w UK często stosują, czytałam o tym
Ocena:
Październik 18, 2016
Ogolnie gaz nie uśmierza bólu tylko sprawia że o nim nie myślisz. To wprawia czlowieka w stan jak po wypiciu paru piwek, he he. Jest sie wyluzowanym majacym wszystko w d.... :)
Ocena:
Luty 18, 2015
chętnie bym spróbowała, zzo jakoś mnie przeraża. Ktoś miał?