Nacięcie krocza

Epizjotomia jest zabiegiem stosowanym w trakcie porodu siłami natury. Nacięcie krocza ma uchronić kobietę przed jego samoistnym pęknięciem. Mimo, że tkanki w okolicach pochwy są bardzo rozciągliwe zdarza się, że nie wytrzymują porodu. Dlatego w niektórych przypadkach zapobiegawczo stosuję się episiotomię. Sam zabieg wzbudza wiele kontrowersji. Jedni uważają, że chroni on zarówno kobietę jak i dziecko przed komplikacjami, drudzy, że jest zbędnym okaleczaniem kobiety.


Nacięcie krocza jest przeprowadzane ze względu na polepszenie komfortu życia kobiety.

 

Co to jest nacięcie krocza

Nacięcie krocza jest najczęstszym zabiegiem położniczym przeprowadzanym rutynowo na wielu oddziałach położniczych. Jednak kobieta może też urodzić dziecko bez tej ingerencji dlatego coraz więcej jest zwolenników stosowania epizjotomii tylko wówczas gdy jest naprawdę niezbędna. Ten chirurgiczny zabieg wykonuje się na kroczu tuż przed urodzeniem główki dziecka, aby powiększyć średnicę kanału rodnego.

 

Wskazania do wykonania nacięcia krocza

 • zaawansowany wiek matki rodzącej pierwsze dziecko;
 • słabną tony serca dziecka;
 • dziecko jest w położeniu pośladkowym;
 • poród przedwczesny wówczas napięcie tkanek krocza na miękką główkę dziecka powinno zostać zmniejszone;
 • tkanka w obrębie pochwy i krocza nie jest wystarczająco elastyczna;
 • główka dziecka jest wyjątkowo duża;
 • blizny i zmiany po innych zabiegach.

 

Jak wykonuje się nacięcie krocza

Położna odbierająca poród po wyglądzie tkanki krocza rozpozna, czy wytrzyma ono poród. Gdy w drugiej fazie porodu podczas rodzenia główki tkanka krocza zaczyna się napinać, robi się blada i cienka wówczas konieczne jest jej nacięcie.

Nacięcie krocza wykonywane jest na szczycie skurczu, gdy główka napiera na nie i rozciąga. Tkanka jest wówczas niewrażliwa i kobieta nie odczuwa bólu. Jeśli ból się pojawi oznacza to, że zostało wykonane nieprawidłowo lub w złym momencie. Krocze zszywane jest zawsze w znieczuleniu miejscowym.

 

Higiena krocza

 • prawidłowa higiena zapobiegnie infekcjom krocza;
 • po każdym załatwianiu się spłucz· okolice krocza delikatnym antybakteryjnym i kojącym płynem;
 • podcieraj się bardzo delikatnie, najlepiej jednorazowymi ręcznikami. Zawsze rób to od przodu to tyłu, aby nie przenieść bakterii z odbytu;
 • często zmieniaj podkłady;
 • wietrz krocze;
 • zamiast kąpieli w wannie weź prysznic;
 • po umyciu dokładnie osusz krocze, gdyż wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi bakterii.

Powikłania po nacięciu krocza

Gdy pojawi się ostry ból krocza, a do tego gorączka koniecznie zgłoś się do lekarza. Jedną z przyczyn infekcji rany krocza jest najczęściej nieprawidłowa higiena. Odchody połogowe są doskonałą pożywką dla bakterii co może prowadzić do zakażenia rany.


Prawidłowy szew goi się 7-10 dni niemalże bezboleśnie. Jeśli nacięcie niezostanie prawidłowo zszyte pojawi się bolesność, a także grudki czy krwiaki. Aby przyspieszyć proces gojenia się można stosować do przemywania napary z rumianku lub kory dębu. Gdy krocze jest spuchnięte i pojawiły się krwiaki fantastycznie sprawdzają się okłady z Rivanolu lub Altacetu.

 

Jak uniknąć nacięcia krocza?

Zacznij wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla już na kilka miesięcy przed porodem. Kilka tygodni przed terminem masuj krocze. Ćwiczenia i regularne masaże wzmocnią krocze i przygotują je do wysiłku. W czasie porodu zaleca się ciepłe kompresy, masaż oraz niektóre pozycje np. stojącą lub kuczną. Metody te mogą zmniejszyć ryzyko pęknięć i konieczności wykonywania nacięcia krocza.

 

Nacięcie krocza w czasie porodu, czyli epizjotomia, budzi nieustannie wiele emocji.

 

Spór o nacinanie trwa. A tymczasem najważniejsze jest, aby nie popadać w rutynę. Fundacja Rodzić po Ludzku przeprowadziła badania z których wynika, że w Polsce epizjotomię wykonuje się u 90% kobiet. Wiele szpitali wykonuje ten zabieg rutynowo u wszystkich kobiet rodzących pierwsze dziecko.W innych krajach europejskich sytuacja różni się diametralnie. W Holandii około 10% naturalnych porodów kończy się nacięciem, w Wielkiej Brytanii 27%, a w Austrii 30%.

 

Należy pamiętać, że każda kobieta ma inną budowę. Nie można z góry zakładać wykonywania lub niewykonywania nacięcia. Przed podjęciem decyzji trzeba wziąć pod uwagę:

 • masę dziecka;
 • zaobserwowaną w trakcie porodu elastyczność tkanek;
 • czy podana została kroplówka z oksytocyną;
 • pozycję i prowadzenie porodu przez położną.

Nacięcie krocza powinno być stosowane ze względu na wskazania, a nie rutynowo.

 

 

Zdjęcie: Fotolia by © Leah-Anne Thompson All right reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Kwiecień 21, 2017
Gdybym nie była nacięta, to moje dziecko by nie przeżyło porodu.

Oczywiście długo próbowałam sama wyprzeć dziecko, ale niestety zawinięte pępowiną, które miało zablokowaną rączkę przy główce po prostu nie mogło wyjść. Masaże przed porodem totalnie odpadały, ponieważ ostatnie 3 mce ciąży walczyłam o każdy dzień, by jak najdłużej moje dziecko pozostało w brzuszku.

Po nacięciu mój Cud wyszedł w moment, od razu. Szybkie odwijanie z pępowiny przez lekarzy i moja radość, że moje dziecko daje oznaki życia.

To jest przykład na to, że są przypadki, że NIE MA INNEJ MOŻLIWOŚCI TRZEBA NACIĄĆ!
Ocena:
Styczeń 5, 2017
Paweł nie pisz głupot.
Najlepszy poród to taki przebiegający w pełni naturalnie czyli w pozycji pionowej.
Ocena:
Grudzień 17, 2016
Nacięcie krocza chroni kobietę przed uszkodzeniem przepony miednicy, które w wieku po/menopauzalnym może doprowadzić do wypadnięcie (opadnięcia) macicy.
Ocena:
Lipiec 31, 2015
Artykuł ciekawy, sama jestem tez tego zdania że nacięcie krocza nie jest takie bezinwazyjne, no chyba że dziecko jest zagrożone. Rana goi się lepiej lub gorzej wszystko zależy od organizmu. Rutynowe nacięcia są często skutkiem poważnymi komplikacjami zdrowotnymi i tego się obawiałam. Dlatego przy drugiej ciąży zakupiłam Aniball i gorąco polecam. Moje doświadczenie jest bardzo pozytywne. Urodziłam bez nacięcia, bez pomocy lekarza i bez szycia. http://www.aniball.pl/