Termin porodu

Gdy tylko dowiesz się, że jesteś w ciąży zapewne będziesz chciała znać datę spodziewanego porodu. Łatwo samemu wyznaczyć ten dzień posługując się zasadą Naegelego.

 

termin-porodu-550x350

 

W latach 80-tych XIX wieku niemiecki położnik - Naegele ustalił, iż ciąża trwa przeciętnie 9 miesięcy, czyli 280 dni, a swoje obliczenia oparł na podstawie terminu ostatniej miesiączki.

 

Jak wyznaczyć termin porodu?

Aby wyznaczyć termin porodu skorzystaj z poniższej tabelki. W zielonym rzędzie znajdź datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Cyfra znajdująca się dokładnie pod nią będzie przybliżonym terminem porodu.

 

Jak obliczyć datę porodu

Przykładowo jeśli ostatnią menstruację miałaś 10 kwietnia to umowny termin porodu przypada na 15 stycznia następnego roku.

Ponieważ trudno jest określić dokładny moment w którym Twoja komórka jajowa połączyła się z plemnikiem partnera. W związku z tym ustalenie terminu porodu jest kwestią umowną. Obliczenia opieramy na terminie ostatniej miesiączki. W rzeczywistości wynik (wiek ciążowy) różni się od faktycznego wieku płodu o około 14 dni. Zatem pierwsze dwa tygodnie wieku ciążowego to czas ostatniej miesiączki, dojrzewania komórki jajowej, a następnie zapłodnienia.

Oczywiście nie każda kobieta ma 28 dniowe cykle i owulacje w tym samym dniu.· Dlatego tylko 5 % dzieci przychodzi na świat w umownym terminie. Zazwyczaj maluszek rodzi się kilka dni wcześniej lub później od wyznaczonego termnu porodu.

Jeżeli chcesz obliczyć termin porodu szybko i wygodnie skorzystaj z naszego kalkulatora terminu porodu.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Karen Roach

Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu