Doula - wsparcie przy porodzie

Choć na świecie doule towarzyszą kobietom od lat w Polsce pojawiły się niedawno. Pomagają w trakcie porodu, pokazują jak opiekować się noworodkiem, tłumaczą, wspierają, otaczają opieką. Po prostu są, a ich obecność jest nieoceniona.

 

doula

 

Baby boom dał się we znaki. Lekarze położnicy mają pod swoją opieką wiele rodzących. Kto inny opiekuje się kobietą przed porodem, kto inny gdy poród się rozpocznie, a jeszcze inny już na oddziale poporodowym. I mimo, że w Polskich szpitalach opieka jest coraz lepsza niestety zazwyczaj pomijany jest psychologiczny aspekt porodu. Tymczasem kobieta potrzebuje wsparcia i opieki zaufanej osoby. W sytuacji gdy mama, albo partner rodzącej nie radzą sobie ze stresem i emocjami towarzyszącym narodzinom niezastąpiona okazuję się doula.

 

Rola douli

W profesjonalny sposób wspiera kobietę podczas ciąży, porodu oraz w czasie połogu. Udziela wskazówek, troszczy się o potrzeby rodzącej, chroni naturalny przebieg porodu. W trudnej sytuacji potrzyma za rękę, otrze pot, zwilży spierzchnięte usta, doda otuchy i pochwali. Przestraszonemu tacie też pomoże. Podpowie, wytłumaczy, pomoże poradzić sobie z lękiem, stresem i poczuciem bezradności.

 

Co daje obecność douli

  • skraca czas porodu;
  • zmniejsza ryzyko powikłań i cesarskiego cięcia;
  • pomaga radzić sobie z bólem;
  • usprawnia współpracę pomiędzy rodzącą, personelem medycznym i tatą dziecka.

Według naukowców wskutek jej działań zmniejsza się poziom wydzielania hormonów stresu odpowiedzialnych za spowolnienie akcji porodowej.

 

Czym różni się doula od położnej

Podczas całej ciąży i porodu to położna sprawuje medyczną opiekę nad pacjentką. Wykonuje badania, podejmuje decyzje i ponosi odpowiedzialność za stan zdrowia kobiety. Natomiast do douli należy zapewnienie emocjonalnego wsparcia i komfortu rodzącej. Pomaga zmagać się z bólem, masuje, pomaga przeć, oddychać oraz przede wszystkim chwali i dodaje otuchy. Ponadto dba o komfort matki także po porodzie. Troszczy się o jej samopoczucie, pomaga stawiać pierwsze kroki w nowej jakże ważnej roli, roli mamy. Pokazuje jak przystawiać dziecko do piersi, jak kąpać i pielęgnować maluszka.

Kilkanaście lat temu nie do pomyślenia było, aby ktoś towarzyszył kobiecie podczas porodu. Na szczęście czasy się zmieniają i dziś poród rodzinny jest czymś normalnym. Coraz więcej kobiet rodzi w towarzystwie bliskich osób. Warto zatem rozważyć poród z doulą. Jej pomoc może okazać się nieoceniona, bo kto zrozumie kobietę lepiej niż druga kobieta?

 

Zdjęcie: Fotolia by © LanaK All right reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.