Czas na cesarskie cięcie

Często przyszłe mamy absolutnie nie spodziewają się cesarskiego cięcia. Ciąża przebiega prawidłowo i nie ma żadnych przeciwwskazań do naturalnego porodu. Tymczasem po kilku, a nawet kilkunastu godzinach akcji porodowej lekarze podejmują decyzję - cesarka. Warto więc przygotować się na taką ewentualność.

 cesarskie cięcie

 

Nie takie straszne cesarskie cięcie

Obecnie około 25% ciąż kończy się cięciem. W prywatnych klinikach liczba ta wzrasta nawet do 80%.  Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze samo cesarskie cięcie jest znacznie bezpieczniejsze niż jeszcze kilka lat temu. Praktycznie nie stosuje się już tak do niedawna popularnego cięcia podłużnego, a znieczulenie ogólne ma zastosowanie tylko w pojedynczych przypadkach. Dzisiejsza anestezjologia oferuje nam znieczulenie zewnątrzoponowe i podpajęczynówkowe. Po drugie w związku z tym, że zabieg jest znacznie bezpieczniejszy rozszerzono wskazania medyczne do zabiegu.Po trzecie znaczna część zabiegów wykonywana jest 'na życzenie' pacjentki. Jednakże należy pamiętać, że jest to zabieg operacyjny i niesie on za sobą możliwość powikłań. Dlatego cesarskie cięcie powinno być wykonywane ze wskazań medycznych.

 

 

Wskazania do cesarskiego cięcia

 • dużego stopnia krótkowzroczność;
 • wady budowy miednicy;
 • osłabienie ścianki macicy wynikające z wcześniejszych zabiegów chirurgicznych;
 • guzy macicy;
 • słaba akcja skurczowa macicy;
 • brak odpowiedniego rozwarcia;
 • zatrucie ciążowe;
 • niektóre schorzenia ogólnoustrojowe matki;
 • konflikt serologiczny;
 • cukrzyca matki;
 • wypadnięcie pępowiny;
 • odklejenie łożyska;
 • zagrażająca zamartwica wewnątrzmaciczna płodu;
 • nieprawidłowe ułożenie płodu;
 • bardzo duże dziecko.

Wielokrotnie bywa tak, że po kilku, czy nawet kilkunastu godzinach porodu fizjologicznego, w którym nie było wcześniejszych wskazań do cesarskiego cięcia zapada decyzja o podjęciu takiego kroku. Jest to wynikiem niewystarczającego rozwarcia, zaniku akcji serca płodu, nieprawidłowego ułożenia dziecka itd. Oczywiście wielu z tych sytuacji absolutnie nie da się wcześniej przewidzieć. Porozmawiaj ze swoim lekarzem. Opowiedz o swoich obawach. Zbadaj serce i budowę macicy, aby wcześniej zauważyć ewentualne nieprawidłowości. Razem z lekarzem podejmijcie wspólna decyzję o tym jaki poród będzie dla Ciebie i Twojego dziecka najlepszy.

 

Cesarskie cięcie - etap 1

Przed zabiegiem przez co najmniej sześć godzin przyszła mama nie powinna ani jeść, ani pić. Najlepiej już dzień wcześniej nie jeść kolacji. Kobieta powinna być wypróżniona. Dlatego często przed przystąpieniem do cesarki wykonuje się lewatywę.

 

Cesarskie cięcie - etap 2

W pierwszej kolejności zostaje podana kroplówka z płynem wieloelektrolitowym lub glukozą. Zwiększa ona objętość krwi. Następnie w znieczuleniu miejscowym do pęcherza moczowego zakładany jest cewnik. Wiele kobiet boi się samego znieczulenia zewnątrzoponowego podawanego w okolice kręgosłupa lędźwiowego. Bez obaw. Aplikacji towarzyszy uczucie chłodu i znieczulone zostają nerwy czuciowe od pasa w dół. Jeśli istnieje taka konieczność podawane jest znieczulenie ogólne. Wtedy kobieta przesypia całą operację.

Cesarka - etap 3

Po znieczuleniu zaczyna się operacja. Na wysokości spojenia łonowego lekarz wykonuje poprzeczne cięcie o długości około 15 cm. Przecinana powłoki skórne, otrzewną i macicę. Następnie wyjmuje dziecko na zewnątrz i odcina pępowinę. Po wyjęciu łożyska w celu uniknięcia ewentualnych krwotoków łyżeczkuje macicę. Zaszywa macicę, otrzewną, tkankę podskórną i skórę.

 

Rodzaje cięć cesarskich 

Podczas operacji lekarz wykonuje dwa cięcia: jedno w skórze i ścianie brzucha a jedno w ścianie macicy. Niekoniecznie blizna widoczna po porodzie jest odzwierciedleniem ścięcia zrobionego w mięśniach macicy. W skórze brzucha stosuje się cięcie zwane "bikini", które biegnie w poprzek dolnej części brzucha tuż nad owłosieniem łonowym. W rzadkich przypadkach dochodzi do pionowego cięcia od granicy włosów łonowych po pępek. To cięcie wykonywane jest w momencie gdy lekarz potrzebuje dużej powierzchni manewrowej do wykonania zabiegu albo gdy liczy się czas i dziecko musi być wyciągnięte szybko.

 

cesarskie-ciecie-600

 

Powikłania po cesarskim cięciu

Ponieważ cesarka jest zabiegiem operacyjnym istnieje ryzyko wystąpienia:

 • zakażenia;
 • zgonu wewnątrzmacicznego płodu przy kolejnej ciąży;
 • łożyska przodującego.

Po cesarce mamy często skarżą się na nieestetycznie wyglądającą bliznę. Na szczęście są na to sposoby, my polecamy korzystanie z plastrów silikonowych, a przed zagojeniem się rany dokładną jej pielęgnację.

 

 

Zobacz wideo - jak wygląda cesarskie cięcie?

 

Zdjęcie: Fotolia by © Dmitriy Melnikov All rights reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Styczeń 15, 2016
Droga Karino, nie bój się! Ja miałam wskazanie medyczne do cc- duże dzieciątko, ale zaczęło się naturalnie i lekarze długo zastanawiali się, co robić (wmawiali mi, że ja sobie wmawiam poród, dali Relanium, żebym przestała sobie wmawiać...) Mojego lekarza tam nie było, a oni widząc wskazanie do cc na pojutrze chcieli mi chyba wybić z głowy, że po północy mają mi zrobić zabieg JUŻ. Po 4 godzinach naturalnego rodzenia w końcu wzięli mnie na stół operacyjny. Fakt, ból był, błąkałam się po korytarzu i czekałam na męża, który jechał 50 km do mnie. Ale dało się to przeżyć! Szczerze. Nie mówię, że to lekkie i przyjemne, ale coś a la większa miesiączka. Później z obawy o dziecko na szybko robiono mi cc- jak jest duże można je poszkodować każąc wychodzić "dołem". I też- bolało, owszem dzień po. Ale teraz po 8 miesiącach, kiedy przypadkiem trafiłam na tę stronkę, widzę, że mocno przesadzone są niektóre określenia. Może i zdarza się, że w 0,00001 % przypadków mają one miejsce. Ale na pewno nie ma co nastawiać się, że będzie źle. Później tego bólu się niemal nie pamięta. A mały zdrowy, słodki cud rośnie w oczach i poznaje świat po tej stronie brzuszka- jak moja córeczka od ośmiu miesięcy. Artykuł taki sobie, bo np. cukrzyca nie jest wskazaniem do cc (wiem z autopsji), konflikt serologiczny chyba też nie. Tak czy siak- powodzenia!!! To i to jest porodem, wiadomo, że strach będzie. Ale dasz radę! Życzę zdrówka Tobie o Maleństwu. :)
Ocena:
Listopad 10, 2015
Powiem tak ile mam tyle opinii, ja przeszłam cesarke i uważam ,że ta opinia o dłuższym dochodzeniu do siebie jest wyssana z palca, gdyby te cc było takie złe to czemu wszystkie lekarki robią sobie je na życzenie? po cc może rana ciągnie, ale w kroczu nie ciągnie? ja jestem po cc i sobie chwalę znajome , które miały tez raczej szybko doszły do siebie oraz te z naturalnego również, niemniej ja decyduję się już teraz w wyboru na 2cc, przy 1 porodzie cc wynikła w trakcie.
Ocena:
Styczeń 26, 2015
ojeju :( jak to dobrze tutaj jest opisane, aż się boję.. bo zastanawiałam się nad cesarskim cięciem bo tak bardzo się boje tego bólu porodowego :// nie wyobrażam sobie że to może trwać nawet kilka godzin coś okropnego!! czytałam wcześniej o tym tutaj: http://www.biomedical.pl/ciaza/porod-cesarskie-ciecie-24.html i już się bałam ale teraz widzę że nie dam sobie rady :// sama nie wiem co teraz zrobić :(( mam nadzieję że to jakoś przetrwam :((