Poród lotosowy

Rodzić można na wiele sposobów: fizjologicznie, przez cesarskie cięcie, w wodzie, z osobą towarzyszącą lub bez. W wybranym przez nas szpitalu prywatnym lub państwowym, a nawet w domu. Niewiele osób słyszało jednak o porodzie lotosowym. Jak wygląda taki poród i dlaczego część osób decyduje się właśnie na niego?

Wody płodowe - małowodzie

Wody płodowe chronią płód przed wstrząsami i urazami, pozwalają utrzymać w macicy stałą temperaturę i umożliwiają dziecku swobodę ruchową. Stan płynu owodniowego określa kondycję malucha. Nie może być go ani za dużo, ani za mało. Gdy jest go zbyt mało, mówimy o małowodziu.

Wody płodowe - wielowodzie

Ilość wód płodowych zmienia się w trakcie trwania ciąży. W prawidłowej ciąży płynu owodniowego przybywa systematycznie, a jego objętość w trzecim trymestrze ciąży nie powinna przekroczyć dwóch litrów. Gdy jest go więcej mamy do czynienia z wielowodziem.

Wody płodowe - płyn owodniowy

Czy zastanawiałaś się kiedyś nad tym jaką rolę podczas ciąży odgrywa płyn owodniowy? Dlaczego dziecko otoczone jest wodami płodowymi, skąd one się biorą i jakie mają zadanie do wykonania?

Zamiana dzieci w szpitalu

Znane są tragiczne historie rodzin, w których omyłkowa zamiana dzieci została dokonana na oddziałach położniczych. Wprawdzie dziś w szpitalach stosuje się szczegółową i skrupulatną procedurę oznaczania noworodków, ale czy mamy rzeczywiście nie muszą się niczego obawiać?

Wczesne oddzielenie matki od dziecka

Nawet w otoczeniu, które nie narzuca interwencji, bardzo nietypowe jest, aby dziecko pozostało w ramionach matki przez pierwszą godzinę lub dwie po porodzie. A przecież ten czas zaplanowany jest przez naturę. Nie ma nic gorszego niż oddzielenie matki od dziecka zaraz po porodzie.

Cesarskie cięcie

Cięcie cesarskie może być zabiegiem ratującym życie matki i dziecka, ale często zapomina się o tym, że jest to poważna operacja brzuszna. Cięcie cesarskie czterokrotnie zwiększa ryzyko śmierci matki i może znacząco wpłynąć na stan zdrowia jej i nienarodzonych dzieci w trakcie kolejnych ciąż.

ZZO a przebieg porodu

Znieczulenie zewnątrzoponowe to obecnie najpopularniejszy sposób na uniknięcie bólu porodowego. Jest tak skuteczne, że w niektórych przypadkach może go wyeliminować całkowicie, gdyż odczuwalność bólu spada o 75., a nawet 100%. Niestety jego podanie może również wpłynąć na inne aspekty przebiegu akcji porodowej.

Wywoływanie i przyspieszanie porodu

U większości kobiet poród rozpoczyna się samoistnie między 37. a 42. tygodniem ciąży. Istnieją jednak sytuacje, podyktowane dobrem matki i/lub dziecka, w których lekarz może zalecić wywołanie porodu przez sztuczne wzbudzenie skurczy porodowych.

Adrenalina - walcz lub uciekaj

Adrenalina i noradrenalina (epinefryna i norepinefryna) zwane są również hormonami "walki-lub-ucieczki" (fight-or-flight) lub wspólnie określane jako katecholaminy. Są wydzielane przez gruczoł nadnerczy w odpowiedzi na stres wynikający z zagrożenia, lęku, głodu, zimna, ale także z ekscytacji.