Wody płodowe - płyn owodniowy

Czy zastanawiałaś się kiedyś nad tym jaką rolę podczas ciąży odgrywa płyn owodniowy? Dlaczego dziecko otoczone jest wodami płodowymi, skąd one się biorą i jakie mają zadanie do wykonania?

Zamiana dzieci w szpitalu

Znane są tragiczne historie rodzin, w których omyłkowa zamiana dzieci została dokonana na oddziałach położniczych. Wprawdzie dziś w szpitalach stosuje się szczegółową i skrupulatną procedurę oznaczania noworodków, ale czy mamy rzeczywiście nie muszą się niczego obawiać?

Wczesne oddzielenie matki od dziecka

Nawet w otoczeniu, które nie narzuca interwencji, bardzo nietypowe jest, aby dziecko pozostało w ramionach matki przez pierwszą godzinę lub dwie po porodzie. A przecież ten czas zaplanowany jest przez naturę. Nie ma nic gorszego niż oddzielenie matki od dziecka zaraz po porodzie.

Cesarskie cięcie

Cięcie cesarskie może być zabiegiem ratującym życie matki i dziecka, ale często zapomina się o tym, że jest to poważna operacja brzuszna. Cięcie cesarskie czterokrotnie zwiększa ryzyko śmierci matki i może znacząco wpłynąć na stan zdrowia jej i nienarodzonych dzieci w trakcie kolejnych ciąż.

ZZO a przebieg porodu

Znieczulenie zewnątrzoponowe to obecnie najpopularniejszy sposób na uniknięcie bólu porodowego. Jest tak skuteczne, że w niektórych przypadkach może go wyeliminować całkowicie, gdyż odczuwalność bólu spada o 75., a nawet 100%. Niestety jego podanie może również wpłynąć na inne aspekty przebiegu akcji porodowej.

Wywoływanie i przyspieszanie porodu

U większości kobiet poród rozpoczyna się samoistnie między 37. a 42. tygodniem ciąży. Istnieją jednak sytuacje, podyktowane dobrem matki i/lub dziecka, w których lekarz może zalecić wywołanie porodu przez sztuczne wzbudzenie skurczy porodowych.

Adrenalina - walcz lub uciekaj

Adrenalina i noradrenalina (epinefryna i norepinefryna) zwane są również hormonami "walki-lub-ucieczki" (fight-or-flight) lub wspólnie określane jako katecholaminy. Są wydzielane przez gruczoł nadnerczy w odpowiedzi na stres wynikający z zagrożenia, lęku, głodu, zimna, ale także z ekscytacji.

Beta-endorfiny zamiast bólu

Endorfiny mają działanie przeciwbólowe i poprawiające nastrój. Wydzielane są pod wpływem stresu, akupunktury czy wysiłku fizycznego, ale także na myśl o ulubionej komedii czy wypiciu słodkiego soku.

Oksytocyna na szczęście

Prawdopodobnie najlepiej poznanym hormonem obecnym podczas porodu jest oksytocyna. Zwana jest "hormonem miłości", ponieważ wydziela się w trakcie aktywności seksualnej, w trakcie męskiego i kobiecego orgazmu, a także w czasie porodu i karmienia piersią.

Późne odcięcie pępowiny

Wśród specjalistów pojawia się coraz więcej głosów opowiadających się za tym, by pępowina była odcinana nieco później. Podejrzewa się, że zbyt wczesne odcięcie pępowiny może doprowadzić do chwilowego niedokrwienia mózgu lub anemii, a w konsekwencji do nieodwracalnych zmian w organizmie dziecka.