Opieka medyczna dla kobiet bez ubezpieczenia

Zdarza się, że w chwili zajścia w ciążę kobieta nie posiada ubezpieczenia zdrowotnego. Tymczasem prywatne wizyty u ginekologa i badania w ciąży sporo kosztują. Co zrobić, gdy brzuszek rośnie, a my nie jesteśmy zatrudnione lub wykonujemy wolny zawód?

 

opieka medyczna dla kobiet w ciąży, ubezpieczenie w ciąży

 

Opieka medyczna w ciąży - przepisy prawne

Według ustawy z dnia 24 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.) bezpłatna opieka medyczna przysługuje każdej kobiecie w ciąży (przez cały okres jej trwania) oraz przez pierwsze sześć tygodni połogu. Nie istotne jest czy posiada ona ubezpieczenie zdrowotne czy też nie.

Bezpłatna opieka medyczna w rzeczywistości?

Wiele kobiet, zarówno bezrobotnych jak i tych wykonujących wolne zawody (oparte o zlecenia, kontrakty i umowy o dzieło), obawia się państwowej opieki medycznej. Lęki te są jak najbardziej uzasadnione, gdyż mimo jasnych przepisów szpitale i inne publiczne placówki medyczne niechętnie przyjmują nieubezpieczone kobiety. Najczęściej odsyłają pacjentki do innych placówek. Tymczasem takie praktyki są niezgodne z prawem. Jeśli będąc w ciąży spotkasz się z odmową udzielenia pomocy medycznej, poporoś o stosowną odmowę na piśmie i poinformuj o tym Narodowy Fundusz Zdrowia.

 

Ubezpieczenie członków rodziny

O bezpłatną opiekę medyczną nie muszą martwić się kobiety, których mężowie posiadają ubezpieczenie zdrowotne. W takiej sytuacji ubezpieczenie członków rodziny nie stanowi żadnego problemu. Wystarczy tylko, że mąż dopisze Was do swojego ubezpieczenia.

 

 

Zdjęcie: Fotolia by © endostock All right reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
8-7-2017
Ocena:
Majki, w przychodni na Żwirki i Wigury (przynajmniej w recepcji, za kilka dni dowiem się jak u lekarza) nikt nie miał problemu z moim brakiem ubezpieczenia i brakiem karty ciąży (jeszcze brakiem, bo czekam dość długo na wizytę i dziś zaczynam już 14 tydzień!). Jeśli mi odmówią to poważnie się wkurzę i zrobię im tam mega dym. Chodzi o zdrowie moje i dziecka. Niech tylko spróbują odmówić to będą mieli wszystkie media na głowie. Łaski nie robią za wykonywanie swojej pracy. To my robimy im łaskę rodząc i wychowując dzieci, które będą ich utrzymywać na emeryturze.
7-3-2017
Ocena:
Też ostatnio mieliśmy ten problem z żoną. W recepcjach szpitala Gdyni czy Wejherowie nie znają przepisów prawa albo udają że nie znają. Na dobrą sprawę jeśli posiadasz dowód osobisty lub kartę pobytu i jesteś w ciąży to automatycznie masz ubezpieczenie. (Raz trzeba było wykonać telefon do Rzecznika praw pacjentów)
9-2-2017
Ocena:
Bylam dziś u lekarza i mialam miec badania bo jestem w ciazy i mija mi juz 11tydzien gdy bylam juz w gabinecie zaczeli mnie sprawdzac w komputerze i nie mialam ubezpieczenia i odmówili mi badan. Poplakalam sie bo czekalam dosyc dlugo na te badania i chcialam sie dowiedzieć jak najszybciej czy wszystko ok ale niestety odmowili mi :(
3-7-2014
Ocena:
Na mocy ustawy ciężarna ma prawo do opieki zdrowotnej w ramach NFZ. Tylko musi być to placówka związana z NFZ, nie gabinet prywatny. Jeśli Ci odmówią, poproś o decyzję na piśmie i udaj się ze skargą do NFZ na lekarza i u rzecznika praw pacjentów.