Data modyfikacji:

Zameldowanie noworodka

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas
Zameldowanie noworodka i inne formalności związane z narodzinami dziecka są o wiele prostsze od 2015 roku. Wówczas zmieniły się przepisy i świeżo upieczeni rodzice odwiedzić muszą tylko jeden urząd. Jeśli rodzice noworodka są małżeństwem, to młoda mama nawet nie musi fatygować się do urzędu.
 
jak zameldować noworodka
 
fot. Pixabay.pl
 
Po narodzinach dziecka zgłosić się należy do Urzędu Stanu Cywilnego właściwego dla miejsca urodzenia. Zatem nawet jeśli rodzice są zameldowani w innym mieście, dziecko rejestrujemy tam, gdzie się urodziło. Zgłosić urodzenie dziecka może matka lub ojciec dziecka, którzy mają pełną zdolność do czynności prawnych. Można zgłosić wyłącznie dziecko urodzone w Polsce.
 

Karta urodzenia

Kiedy rodzi się dziecko należy dokonać zgłoszenia tego faktu do USC. Odpowiedzialny jest za szpital. Powinien zgłosić narodziny dziecka w terminie 3 dni od daty wystawienia karty urodzenia (w szpitalu kartę wypisuje się zazwyczaj tego samego dnia, którego odbył się poród). Szpital przekazuje kartę urodzenia do  USC. Jeśli dziecko nie urodziło się w szpitalu, konieczne jest uzyskanie karty urodzenia od położnej lub lekarza,który przyjął poród lub badał matkę i noworodka po porodzie. W ciągu 21 dni od przekazania karty urodzenia do USC, do urzędu powinien zgłosić się rodzic w celu zgłoszenia urodzenia dziecka. Obecnie można to zrobić także przez internet.
 
Następnie rodzic lub rodzice już po wyjściu ze szpitala zgłaszają się do urzędu, w celu uzyskania aktu urodzenia i zameldowania dziecka. Jeśli dziecko jest owocem związku małżeńskiego, to formalności może załatwić ojciec dziecka. Jeśli rodzice nie mają ślubu, powinni stawić się oboje z dowodami tożsamości. Sprawę można również załatwić przez pełnomocnika.
 


Numer PESEL dla noworodka

Urząd Stanu Cywilnego zaraz po tym, jak akt urodzenia jest gotowy, występuje o nadanie dziecku numeru PESEL. Kiedy dziecko ten numer otrzyma, osoba, która zgłaszała urodzenie dziecka zostaje niezwłocznie poinformowana. Informacja zostaje przekazana listem poleconym lub w profilu zaufanym przez internet.
 

Zameldowanie dziecka jest dokonywane automatycznie na podstawie aktu urodzenia. Dziecko meldowane jest z urzędu w  miejscu pobytu stałego rodziców lub rodzica u którego dziecko faktycznie przebywa, albo w miejscu określonym przez sąd opiekuńczy.


Zameldowanie noworodka oraz wydanie jednego skróconego aktu urodzenia jest bezpłatne.

 

Jak zgłosić urodzenie dziecka przez internet

Można zgłosić urodzenie dziecka przez internet, ale potrzebny jest do tego profil zaufany (eGo). Pozwala on potwierdzić tożsamość zgłaszającej osoby. Po zalogowaniu się do profilu zaufanego należy  wypełnić gotowe  zgłoszenie. W kroku 3. wpisujemy imię lub imiona dziecka. Przed wysłaniem zgłoszenia, należy jeszcze raz je uważnie sprawdzić na podglądzie i podpisać je profilem zaufanym. Potwierdzenie wysłania zgłoszenia otrzymamy na skrzynkę ePUAP. 

Niezbędne linki i dodatkowe informacje uzyskasz na stronie rządowego serwisu obywatel.gov: Zgłoś urodzenie dziecka 

 

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. z 2014 r. poz. 1741 z późn. zm.)
  • Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz.U. z 2010 r. Nr 217 poz. 1427 z późn. zm.)

Czytaj również:

Chrzest - formalności

Urlop okolicznościowy: urodzenie dziecka

 


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

co po urlopie macierzyńskim

Co po urlopie macierzyńskim? Ile trwa? Przepisy

2021-11-03
Twój urlop macierzyński powoli dobiega końca i nie wiesz, co dalej? W podobnej sytuacji co roku są tysiące kobiet. Sprawdź, jakie masz możliwości i czy jest możliwe przedłużenie urlopu macierzyńskiego.
kobieta w ciąży

Prawa kobiet w ciąży. Jakie prawa ma kobieta w ciąży?

2021-05-17
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. To piękne, a zarazem trudne miesiące, ponieważ przyszła mama czeka z niecierpliwością na mające przyjść na świat maleństwo, a w jej organizmie zachodzi szereg zmian fizjologicznych. Samopoczucie w tym okresie bywa zmienne, kobiety często czują się zmęczone, obolałe, bez energii. Panie spodziewające się dziecka powinny być traktowane szczególnie w każdej sferze życia. Każda przyszła mama powinna poznać prawa kobiet w ciąży i domagać się ich przestrzegania.
dziecko

Urlop macierzyński – ile trwa, jakie dokumenty i jakie zasady?

2021-04-29
Urlop macierzyński przysługuje wszystkim kobietom, które urodziły dziecko i są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Czas trwania urlopu jest zależny od liczby urodzonych dzieci oraz kilku innych czynników. Na jakich zasadach pracodawca udziela urlopu macierzyńskiego? Jakie dokumenty powinna przygotować kobieta?
miejskie programy dofinansowania in-vitro

Dofinansowanie do in-vitro - kto może na nie liczyć

2019-10-24
Kto może liczyć na dofinansowanie do procedury in-vitro? Niektóre miasta mają takie programy. Dziś radzimy, dokąd udać się po pomoc w kwestii dofinansowania na ...
tacierzyński, ojciec opiekujący się dzieckiem, ojciec trzyma

Urlop ojcowski - wymiar i formalności - Dzidziusiowo.pl

2017-11-22
Mamusie mają urlop macierzyński, a tatusiowie ojcowski. Dzięki niemu, także ojciec może spędzić czas ze swoim dzieckiem i stawić czoła wyzwaniom jakie stawia op...
zasiłek macierzyński, rodzice z dzieckiem

Zasiłek macierzyński - czym różni się od urlopu macierzyńskiego? - Dzidziusiowo.pl

2017-10-31
Urlop macierzyński, czy zasiłek macierzyński? A może to dwie zupełnie różne rzeczy? No właśnie, okazuje się, że niektórzy mylą urlop macierzyński, który jest pr...
rodzice z dzieckiem w łóżku, urlop rodzicielski, rodzaje url

Jakie urlopy przysługują rodzicom w 2017 roku? - Dzidziusiowo.pl

2017-10-22
Urlop macierzyński, wychowawczy, a może rodzicielski? Jakie są rodzaje urlopów przysługujących rodzicom? Czym poszczególne urlopy się od siebie różnią? Komu prz...