Menu główne
Portal dla rodziców...

Nawilżacz powietrza

wyprawka dla dziecka - nawilżacz powietrza

Wraz z niższą temperaturą za oknem i rozpoczęciem okresu grzewczego w mieszkaniach, wilgotność powietrza w naszych domach spada. Z pomocą może przyjść nawilżacz powietrzaZapobiega on wysuszeniu śluzówki, która odpowiada za ochronę organizmu przed groźnymi bakteriami i wirusami.

Śluzówka

Na śluzówce gardła i nosa znajdują się drobne rzęski, które zapobiegają przedostaniu się drogą oddechową wirusów, bakterii, kurzu i pleśni do organizmu. Gdy śluzówka jest wilgotna, system działa sprawnie. Gdy wysycha, ruchy rzęsek ustają, przez co do płuc trafia więcej zanieczyszczeń, a to może prowadzić do alergii.

Suche powietrze

Wilgotność powietrza gwałtownie spada nawet do 10 procent, gdy kaloryfery zaczynają ogrzewać nasze domy. W takich przypadkach nie wystarczą mokre ręczniki rozwieszone w pokoju, schnące pranie czy naczynia z wodą.  Zdrowa wilgotność dla pomieszczeń wynosi od 40 do 60 procent. Poniżej dolnej granicy powietrze w mieszkaniu jest za suche, a oddychanie nim prowadzi do wysuszenia śluzówki. U noworodka może to powodować katar i zapalenia gardła. Z kolei zbyt wysoka wilgotność też nie jest dobra. Powyżej 60 procent rozwijają się roztocza, które są jednym z najsilniejszych alergenów. By mieć pewność, że nasz maluszek przebywa w pokoju niezagrażającym jego zdrowiu, najlepiej podjąć zdecydowane środki i zainwestować w nawilżacz powietrza.

Nawilżacze powietrza

Podstawą pracy nawilżacza jest wykorzystywanie wody kranowej (wbudowany filtr wapienny), destylowanej lub przegotowanej. Dobrze wybrać taki z czujnikiem wilgotności, wówczas urządzenie samo będzie się włączać i wyłączać. Poziom nawilżania można regulować dzięki termostatowi. Niektóre urządzenia mają wyświetlacz (pokazujący wartość nawilżenia), a nawet są wyposażone w substancje antybakteryjne, zapobiegające rozwojowi pleśni i bakterii. Do niektórych można dodać pachnące olejki.

 

Szczególnie dbaj o zapewnienie odpowiedniej wilgotności w pokoju dziecka, by ustrzec je m.in przed atopowym zapaleniem skóry. Na rynku oferowanych jest wiele nawilżaczy zaprojektowanych z myślą o najmłodszych. Kuszą kolorowym wyglądem przypominającym zwierzęta lub postacie z bajek. Prócz zewnętrznego kształtu, zwróć uwagę na cichy tryb pracy urządzenia, by nie niepokoić malca podczas snu.

 

Autor: Zofia Ślepowrońska

Zdjęcie: Flickr by kittischoen, Creative Commons 2.0

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

logo

Porady dla rodziców - od planowania rodziny do wychowania dzieci. Ponadto zdrowie i uroda, rodzinne forum i strefa specjalnie dla taty - to wszystko znajdziesz w portalu parentingowym Dzidziusiowo.

Portal parentingowy Dzidziusiowo.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastąpią profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Właściciel serwisu nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w serwisie Dzidziusiowo.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.