Anemia - niedobór żelaza w ciąży

Anemia to inaczej niedokrwistość. Przypadłość ta polega na spadku stężenia hemoglobiny oraz liczby krwinek czerwonych (erytrocytów). Pojawia się ona w sytuacji, kiedy wytwarzanie erytrocytów jest niewystarczające lub gdy następuje obumarcie albo zniszczenie znacznej ich ilości.

 

Anemia w ciąży

 

Objawy anemii

Podstawowe objawy anemii to:

 • bladość;
 • przyspieszenie czynności serca oraz oddechu;
 • szybkie męczenie się;
 • bóle i zawroty głowy;
 • szum w uszach;
 • mroczki przed oczyma;
 • osłabienie mięśni;
 • trudność skupienia uwagi i koncentracji;
 • drażliwość;
 • zbyt częsta senność;
 • stany podgorączkowe.

Niedokrwistość może być następstwem niedoboru żelaza, kwasu foliowego lub witaminy B12.

 

Anemia w ciąży

Niedokrwistość to także problem wielu przyszłych mam. W czasie ciąży, najczęściej mamy do czynienia z anemią wywołaną niedoborem żelaza. Dzieje się tak, gdyż w tym czasie zapotrzebowanie przyszłej mamy na ten pierwiastek wzrasta do co najmniej 30 mg dziennie a jego zapasy szybko są „zużywane”, zarówno przez nią samą, jak i przez jej nienarodzone maleństwo. Najczęściej pojawia się ona w drugiej połowie ciąży.


O tym, że przyszła mama może cierpieć na anemię, dają znać następujące oznaki: osłabienie, duszności, bladość skóry, kołatanie serca, omdlenia. Jeśli tylko, przyszła mama zauważy u siebie którąś z wymienionych objawy anemii, powinna jak najszybciej udać się do lekarza. Nieleczona lub zlekceważona anemia w ciąży może przyczynić się do późniejszych powikłań: doprowadzić do przedwczesnego porodu lub poczęcia dziecka z niską masą urodzeniową. Poza tym, nieleczona anemia w ciąży, to także zwiększenie ryzyka wystąpienia tego schorzenia u niemowląt.

Anemia - jak sobie radzić?

Walka z anemią w ciąży, polega przede wszystkim na zmianie diety. Przyszła mama, której utrapieniem jest anemia w ciąży, powinna włączyć do swojej diety takie artykuły jak: owoce, sok z pomarańczy i herbatę z dzikiej róży, migdały, orzechy nerkowce, płatki owsiane, morele, rodzynki, suszone śliwki, warzywa z dużą zawartością żelaza czyli brokuły, sałata, ziemniaki w łupinach, fasola, szparagi, szczypiorek a także młode liście pokrzywy. Warto również włączyć do diety chudą wołowinę i wieprzowinę oraz jaja i sardynki. Dodatkowo lekarz może zalecić sięgnięcie po specjalne preparaty takie jak: Prenatal, Durules, Biofer Folic.

 

Skorzystaj z naszego kalkulatora dni do porodu!

 

Zdjęcie: Fotolia by © Jose Manuel Gelpi All right reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Październik 9, 2017
tylko ze zelaza bez szczegolnego wskazania nie powinno sie od tak przyjmowac, PTG zaleca tylko jod, dha, kwas foliowy a od drugiego trymestru jeszcze wit D i magnez
Ocena:
Lipiec 27, 2016
Też mogę polecić Chela Ferr bio complex. Po miesiącu brania morfologia była znacznie lepsza, a po dłuższym czasie wyzbyłam się anemii. Co najważniejsze nie odczułam żadnych skutków ubocznych jak w przypadku brania innego żelaza.
Ocena:
Marzec 16, 2016
Polecam bardzo dobry suplement diety Chela-ferr. Brałam podczas swojej ciąży i trochę po niej :) Bardzo pozytywnie wpływa na niedobory żelaza we krwi, z tego co się dowiedziałam w aptece bardzo dużo dziewczyn kupuje go do walki z anemią :)
Ocena:
Luty 18, 2015
Wiadomo, ze juz starajac sie o malenstwo trzeba dbac o siebie - czyli kwas foliowy trzeba juz brac pare miesiecy przed staraniem sie o zajscie w ciaze.