Bóle brzucha w ciąży

Ból brzucha w ciąży to dość powszechna dolegliwość. Występuje u bardzo wielu kobiet. Najczęściej bóle są związane z fizjologicznymi - naturalnymi zmianami zachodzącymi w organizmie przyszłej mamy, a tym samym są zupełnie niegroźne i nie stanowią powodu do obaw. Co zatem może powodować bóle brzucha podczas ciąży?

 

bole-brzucha-w-ciazy-550x350

 

Przyczyny bólu brzucha w ciąży

Przyczyn bóli brzucha u ciężarnych jest bardzo wiele. W pierwszym i drugim trymestrze skarżą się one najczęściej na bóle spowodowane:

  • orgazmem,
  • problemami trawiennymi,
  • rozciąganiem więzadeł macicy,
  • ruchami maluszka.

Kobieta w ciąży może odczuwać lekki ból brzucha podczas orgazmu lub niedługo po nim. Jest on po prostu wywołany skurczami, ale z pewnością nie jest powodem do niepokoju. Chyba każda ciężarna w ciągu tych 9 miesięcy spotyka się z problemami trawiennymi. Powiększona macica uciska żołądek, jelita oraz odbyt, co powoduje u wielu kobiet takie dolegliwości jak wzdęcia, gazy oraz zaparcia. Począwszy od drugiego trymestru mogą pojawiać się bóle spowodowane przygotowaniami organizmu do porodu. Powoli dochodzi do rozciągania więzadeł miednicy. Najczęściej odczuwane są one jako krótkie, ostre i przeszywające bóle podbrzusza, jednak czasem powoduje tępy i długotrwały ból. Nie można zapomnieć także, że maluszek intensywnie się rusza. Wówczas dziecko niekiedy trafia w narządy wewnętrzne co także może wywołać ból.

 

 

Trzeci trymestr ciąży wcale nie przynosi ulgi a wręcz odwrotnie. Dodatkowe powody bólu brzucha to skurcze Braxtona-Hicksa, nazywane inaczej skurczami przepowiadającymi. Są to delikatne skurcze, które przygotowują macicę do wysiłku, jakim jest poród. Są nieregularne i trwają krótko. Jeżeli jednak zaczynają być bardziej regularne oraz częstsze niż cztery w ciągu godziny, należy zgłosić się do lekarza prowadzącego ciążę, gdyż może to być początek przedwczesnego porodu.

Powody do niepokoju

Poza bólami brzucha, które są wynikiem zmian zachodzących w organizmie kobiety w ciąży, istnieje również wiele, które mogą świadczyć o powikłaniach ciąży. Dlatego niezwykle ważne jest, aby wszelkie bóle zgłaszać lekarzowi prowadzącemu. Niezwłocznie na wizytę umów się, gdy dolegliwościom bólowym towarzyszą takie objawy jak: obfite krwawienie, plamienia, gorączka, dreszcze, omdlenia, zawroty głowy, nudności, wymioty, czy dyskomfort podczas oddawania moczu.

 

Opinia lekarza

 Lek. Mariusz Kłos - Większość bólów brzucha u kobiet w ciąży nie wiąże się z żadnymi patologiami, które mogą zagrażać dziecku. Kobieta, która spodziewa się malucha często nie wie, czy pojawiający się u niej ból brzucha jest powodem do niepokoju. Dodatkowy stres i obawy związane z wystąpieniem objawów mogą niekorzystnie wpływać na płód. W związku z tym, jeśli niedoszła mama ma wątpliwości, co do przyczyny bólu brzucha, powinna skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym – unikniemy wtedy przeoczenia ewentualnych nieprawidłowości w przebiegu ciąży.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © snaptitude

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Marzec 14, 2017
Pod koniec ciąży miałam zaparcia. Ponieważ domowe sposoby nie działały połozna poleciła mi evaqu. Idealne czopki. Działają po 15 min od aplikacji.
Ocena:
Styczeń 2, 2016
W ciąży dokuczały mi najbardziej zaparcia i to zwykle wtedy mnie brzuch pobolewał :(
Ocena:
Październik 12, 2015
na ból brzucha sprawdzała sie letnia kąpiel i odpoczynek na supermami poduszce, która sprawdzila sie rózniez wtedy gdy mala przyszła na świat
Ocena:
Wrzesień 9, 2015
na bole brzucha pomagal tylko odpoczynek, sen i lezakowanie- to bylo moje glowne zajecie w ciazy :)
Ocena:
Sierpień 23, 2014
często też ból brzucha pojawia się na skutek uporczywych zaparć. Ja akurat radziłam sobie z tym, aplikując czopki eva/qu, bardzo delikatne i bezpieczne dla kobiet w ciąży, które działają do 15 min, więc można sobie moment wypróżnienia zaplanować :) ulga, jeśli ktoś dojeżdża do pracy komunikacją miejską :-)