Świąd skóry w ciąży, o czym może świadczyć?

Jedną z dolegliwości, które dość często dotykają kobiety w ciąży, jest swędzenie skóry. Przyczyny mogą być bardzo błahe, zdarza się jednak, że uciążliwy świąd skóry jest objawem poważnego zaburzenia.

 

swiad-skory-w-ciazy-550x350

 

Niegroźna dolegliwość

Skóra w ciąży nie ma łatwo, szczególnie ta na brzuchu. W ciągu kilku miesięcy musi rozciągnąć się tak bardzo! Nic więc dziwnego, że owo rozciąganie jest przyczyną dotkliwego swędzenia. Dlatego należy smarować brzuch, biodra, a nawet plecy nawilżającymi kremami, które choć trochę złagodzą uczucie dyskomfortu. Powinien to być specyfik przeznaczony dla mam w ciąży, ale niektórym kobietom ulgę przynosi smarowanie się oliwką dla dzieci. Unikać trzeba także szorstkich, drażniących ubrań, gorących kąpieli i opalania się.

 

Uciążliwe, ale niegroźne

Czasami skóra nie tylko swędzi, ale też pokrywa się grudkami, pęcherzykami, pokrzywką, które występują najpierw tam, gdzie pojawiły się rozstępy, a później również na tułowiu i kończynach, przy czym twarz, dłonie i stopy są wolne od zmian. Choroba zaczyna się w trzecim trymestrze, zwykle u pierwiastek, częściej w ciąży mnogiej, jej nazwa to: swędzące grudki i ogniska pokrzywkowe w przebiegu ciąży (Pruritic urticarial papules and plaques of pregnancy – PUPPP). Leczy się ją objawowo, smarując kortykosteroidami, które przepisać musi lekarz.

Także „świerzbiączka ciężarnych” objawia się dotkliwym swędzeniem, a grudki jej towarzyszące są zgrupowane zwykle na kończynach i w górnej części tułowia. Tego typu dermatozy mijają zwykle wraz z porodem, zdarza się, że zostawiają przebarwienia.

 

 

Przemijające, ale niebezpieczne

Jeżeli swędzą dłonie i stopy (później także reszta ciała), a towarzyszą temu mdłości, żółtaczka, powiększenie wątroby, to prawdopodobnie dolegliwość jest poważniejsza: cholestaza. Jest ona spowodowana zaburzeniami pracy wątroby i pojawia się wówczas, gdy wzrost hormonów ciążowych jest najwyższy, czyli koło 30 tygodnia. Lekarz musi wykluczyć inne choroby, więc ciężarna zwykle musi zostać poddana obserwacji, zwłaszcza, że cholestaza może spowodować zaburzenia krzepnięcia krwi, ale także poród przedwczesny, dlatego niezbędne jest monitorowanie ciąży. Także cukrzyca ciążowa może objawiać się swędzeniem skóry, zwykle już na początku ciąży. Cukrzycę łatwo wykryć (ciężarne poddawane są testowi obciążenia glukozą) i stosunkowo łatwo leczyć (przede wszystkim dietą), jednak nie można jej zaniedbać, gdyż może to poważnie zagrozić dziecku i matce.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Friday

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Marzec 31, 2017
katerina, idź do lekarza jak najszybciej! jest wiele środków do zwalczania tego swiństwa, bez recepty tez. Ja sama złapałam świerzb po porodzie już (pewnie przez obnizona odporność :/)
Ocena:
Marzec 31, 2017
a co jeśli swędzenie okaże się świerzbem? zaczynam mieć takie podejrzenia...
Ocena:
Marzec 17, 2016
Jestem w 32 tyg. ciąży. Tak okropnie mnie swędzi dolna część brzucha, że chyba zwariuję. Nawet teraz ciężko mi pisać, drapię się ciągle. Trudno, będą rozstępy ;( Byle by podrapać to swędzące miejsce ;P