10 rzeczy których, kobieta w ciąży powinna unikać

Kobieta w ciąży odpowiada nie tylko za siebie, ale także za maleństwo, które się w niej rozwija. Czasem dla jego dobra musi więc zrezygnować z rzeczy, na które ma ochotę. Czego nie wolno w ciąży robić?

 

w-ciazy

 

1. Gorące i długie kąpiele w ciąży

Sama kąpiel to nic złego, jednak należy uważać, żeby woda nie była za gorąca. Takie wygrzewanie się, choć przyjemne, może doprowadzić do rozszerzenia naczyń krwionośnych i poronienia. Kąpiele nie mogą być też długie – zwiększa się wówczas ryzyko zasłabnięcia.

 

2. Spanie na wznak w ciąży

Spanie w ciąży w pozycji na brzuchu jest kłopotliwe, więc przyszłe mamy często wybierają pozycję na wznak. Wcale nie jest ona jednak korzystna – powiększająca się macica będzie uciskać na kręgosłup, co powoduje ból pleców oraz jelita. Z kolei może to być przyczyną hemoroidów. W ciąży zdecydowanie najlepiej spać na lewym boku.

 

 

3. Solarium w ciąży

Jeśli spytacie czego unikać w ciąży, odpowiedzią będzie solarium. W czasie ciąży nie można z niego korzystać, co więcej należy również unikać opalania się na słońcu. Zbyt długie przebywanie w jego promieniach może osłabić organizm i prowadzić do odwodnienia. Stosujmy więc kremy z filtrem i spacerujmy w półcieniu. Solarium w ciąży i opalanie jest zatem absolutnie zabronione.

 

4. Dźwiganie w ciąży

Dźwiganie w ciąży to coś, czego kobieta powinna unikać jak ognia. Nadmierny wysiłek jest bardzo niebezpieczny zarówno dla matki, jak i dla maleństwa. Powoduje bóle pleców i stawów, złe samopoczucie, a nawet krwawienie, bóle narządów i poronienie.

 

5. Grzebanie w ziemi bez rękawiczek

Ziemia to siedlisko bakterii. Występuje w niej m.in. toksoplazmoza, którą łatwo się zarazić. Toksoplazmoza nie jest groźna dla ciężarnej, ale może być bardzo niebezpieczne dla płodu. Nie zapominaj zatem o rękawiczkach – w nich możesz spokojnie pracować w ogródku, oczywiście nie przemęczając się.

 

6. Stres w ciąży

Kobieta w ciąży nie może się stresować – wówczas zwiększa się przepływ krwi, spada poziom żelaza, co z kolei może prowadzić do utraty ciąży i poronienia. Stres matki negatywnie wpływa także na rozwój dziecka, zarówno na mózg, jak i narządy ruchu. W ciąży nie można więc narażać się na stresujące sytuacje i relaksować, jak tylko to możliwe.

 

7. Obcasy w ciąży

Obcasy w ciąży nie są wskazane ze względu na obciążenie kręgosłupa oraz zmianę środka równowagi. Lepiej przez te 9. miesięcy „przestawić się” na wygodne balerinki.

 

8. Alkohol i inne używki w ciąży

Zarówno alkohol, jak i papierosy są surowo zakazane podczas ciąży. Nie możemy sobie pozwolić nawet na pół kieliszka wina. Każda ilość alkoholu może negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka – spowodować choroby serca czy zaburzenia wzrostu. Papierosy natomiast mogą prowadzić m.in. do wad wrodzonych.

 

9. Wizyta u kosmetyczki w ciąży

Przyszłe mamy nie mogą poddawać się zabiegom, które wykorzystują działanie prądu, ciepła lub podciśnienie. Wszelkie kapsuły rozgrzewające skórę kategorycznie odpadają. Przyszła mama może korzystać z zabiegów relaksujących i nawilżających, które bazują na delikatnych kosmetykach o przyjemnym zapachu. Aromaterapię też trzeba stosować rozsądnie i dopasować zwracając uwagę na kalendarz ciąży, np. w pierwszym trymestrze, gdy pojawiają się wymioty, jest niewskazana, ponieważ nie przyniesie spodziewanego efektu.

 

10. Napoje energetyzujące i cola

Picie sztucznie słodzonych napojów gazowanych także nie jest wskazane podczas ciąży, ponieważ może prowadzić do przedwczesnego porodu. Napoje z zawartością kofeiny mogą natomiast ograniczyć wzrost płodu, więc najlepiej ich nie spożywać bądź ograniczyć je do minimum.

 

Zdjęcie: Pixabay.com CC0

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Czerwiec 2, 2017
powinno sie unikac wit A, watrobki itd., nie rozumiem kompletnie dlaczego niektore zestawy witamin dla ciezarnych maja w skladzie wit A, przeciez ona sie przyczynia do powstawania wad u dziecka :/
Ocena:
Luty 4, 2017
Jezu! Kto takie durne informacje nabywa, ze od paznokci zespol downa... poziom wiedzy mnie oslabia!!! Zespol downa to trisomia chromosomalna, ktora dziecko nabywa w momencie zaplodnienia jesli jedno z rodzicow przekaze o jeden chromosom za duzo!!!!!
Ocena:
Listopad 7, 2016
Rozszerzenia naszym krwionośnych?
Ocena:
Październik 12, 2016
Paznokci w ciazy nie powinno sie robić tylko dla tego ze podczas porodu mogą zrobic sie sine i wtedy personel wie co ma robić, pierwsze słyszę o zespole downa przez paznokcie
Ocena:
Październik 4, 2016
Małgorzata Twoja mama chyba robiła paznokcie w ciaży :) osłabiaja mnie takie komentarze... po co pisac glupoty i stresowac inne przyszle mamy które podobnie jak Ty nie maja pojecia.
Ocena:
Kwiecień 25, 2016
Choroba Downa jest choroba genetyczna a nie nabyta !!!!!!
Ocena:
Marzec 29, 2016
Nie można robić paznokci w ciąży , ponieważ w wielu częstych przypadkach dzieci się rodzą z wadą Downa lub autyzmu
Ocena:
Marzec 29, 2016
Nie można robić paznokci w ciąży , ponieważ w wielu częstych przypadkach dzieci się rodzą z wadą Downa lub autyzmu
Ocena:
Grudzień 23, 2015
ja dodam jeszcze od siebie by unikać infekcji intymnych w czasie ciąży bo te mogą być bardzo niebezpieczne, dlatego ja jeszcze przed ciążą brałam provag doustny probiotyk ginekologiczny by uzupełnić florę w bakterie kwasu mlekowego i nie dopuścić do powstania infekcji
Ocena:
Październik 26, 2015
martyna? a czy ta supermami poduszka jest antyalergiczna?
Ocena:
Październik 12, 2015
o tak! ciągle bylam zmeczona i padalam sama jak dziecko.. na szczescie dzieki supermami poduszce przesypiałam całe noce i rano mialam energię na kolejny dzień!
Ocena:
Wrzesień 9, 2015
stresu niestety nie da sie uniknac, ja stresowalam sie jak skracala mi sie szyjka macicy, czy aby na pewno bedzie dobrze..