Płodowy zespół alkoholowy (FAS) - Skutki picia alkoholu w ciąży

Lampka wina, a może kieliszek urodzinowego szampana? Piwo z sokiem, które wypiłaś zanim dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży? Zastanawiasz się czy łyk alkoholu może naprawdę zaszkodzić Twojemu nienarodzonemu maleństwu? Otóż, tak. Organizm dziecka nie potrafi obronić się przed skutkami wypicia alkoholu przez ciężarną matkę i nawet niewielkie ilości procentowego trunku mogą wywołać u malucha płodowy zespół alkoholowy.

 

FAS Płodowy zespół alkoholowy

 

FAS – płodowy zespół alkoholowy

Nie można jednoznacznie określić jaka ilość alkoholu szkodzi dziecku. Zatem należy przyjąć, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, którą można spożyć w czasie ciąży. Każda jego ilość może negatywnie wpłynąć na płód, bez względu na to, na jakim etapie ciąży jest mama.

Dziecięcy organizm nie wytworzył jeszcze żadnego sytemu obronnego, a nierozwinięta wątroba nie potrafi rozkładać alkoholu. Także łożysko, które chroni maluszka przed wieloma chorobami wobec alkoholu jest bezradne. Wypity alkohol przenika przez nie i może powodować szkodliwe zmiany w metabolizmie komórek dziecka. Najczęściej zniszczeniu ulegają komórki, które biorą udział w tworzeniu centralnej części mózgu oraz twarzy malucha. Dzieci z FAS mają poważne trudności w nauce oraz kłopoty z pamięcią. Często cierpią na małogłowie, mają mniejszy mózg, dysfunkcje różnych narządów oraz są niższe od swoich rówieśników.

 

Wygląd dzieci z płodowym zespołem alkoholowym

Maluchy cierpiące na płodowy zespół alkoholowy mają charakterystyczne rysy twarzy:

  • małe, szeroko rozstawione oczy
  • skrócone szpary powiekowe
  • krótki, zadarty nos o szerokiej nasadzie
  • wygładzoną rynienkę podnosową (wgłębienie między nosem, a górną wargą)
  • wąską górną wargę
 

Cechy te są najlepiej widoczne między 2., a 10. rokiem życia. Później w okresie dorastania proporcje twarzy zmieniają się, a charakterystyczne dla FAS rysy zacierają.

 

W naszym kraju każdego roku u około 9.000 noworodków występują zaburzenia rozwojowe wywołane kontaktem z alkoholem w okresie płodowym. 


Najbardziej rozległe  uszkodzenia mózgu oraz całego układu nerwowego wywołuje alkohol wypity na samym początku, czyli do 5. tygodnia ciąży. Spożywanie alkoholu przez matkę w trzecim trymestrze ciąży może spowolnić rozwój dziecka oraz przyczynić się do przedwczesnego porodu. Niestety wcześniak urodzony na skutek zaburzeń poalkoholowych nie nadrobi braków rozwojowych.

W Polsce rodzi się więcej dzieci z FAS niż z Zespołem Downa. Niestety w bardzo wielu przypadkach płodowy zespół alkoholowy nie jest poprawnie diagnozowany.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Douglas Gingerich. All rights reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Październik 9, 2017
nie czaje jak tak mozna ryzykowac zdrowie swojego dziecka... w glowie mi sie to nie miesci, niekotrzy robia wszystko zeby miec zdrowe dziecko a niektorzy w taki sposob traktuja ciaze... ja dbalam o coreczke jeszcze przed poczeciem, zmienilam diete bralam folika przez wiele miesiecy