Niewydolność szyjki macicy w ciąży

Spodziewasz się dziecka i lekarz zdiagnozował u Ciebie niewydolność szyjki macicy? Wiedz, że znalazłaś się w licznym gronie przyszłych mam z tym schorzeniem. Jest to na pewno powód do dużego niepokoju, ale masz szansę donosić ciążę i urodzić zdrowe maleństwo. Prawidłowo postawiona diagnoza jest już połową sukcesu.

 

Niewydolność szyjki macicy w ciąży

 

Dlaczego szyjka macicy staje się niewydolna?

Zdrowa szyjka macicy ma długość od 3 do 5 cm. U kobiet, które nie są w ciąży, szyjka jest lekko otwarta, a po zapłodnieniu – staje się twarda, szczelna oraz długa. Taka powinna pozostać aż do porodu, a skróceniu i rozszerzeniu ulec dopiero pod koniec trzeciego trymestru.

Zdarza się jednak, że szyjka macicy nie funkcjonuje tak jak powinna, rozszerzając się i skracając znacznie wcześniej, nawet na początku ciąży.  Najczęściej ma to związek z:

 • urazami szyjki macicy,
 • wcześniej przeprowadzonym łyżeczkowaniem macicy,
 • sztucznie wywoływanym poronieniem,
 • zmianami hormonalnymi,
 • wadami wrodzonymi,
 • nieprawidłowościami w produkcji elastyny lub kolagenu.

 

Objawy niewydolności szyjki macicy

Niewydolność szyjki macicy często pojawia się nagle, bez wcześniejszych niepokojących objawów. Trudno jest wówczas zapobiec ewentualnemu poronieniu lub przedwczesnemu porodowi. Dzieje się tak, ponieważ szyjka przedwcześnie rozszerzona nie jest w stanie utrzymać wysuwających się błon płodowych oraz szybko rosnącego i napierającego jaja płodowego.

Schorzenie nie przebiega jednak zawsze bezobjawowo. Gdy Twoja szyjka macicy przedwcześnie skraca się i rozszerza, możesz zauważyć pojawienie się:

 • plamienia (ciemnego, brunatnego),
 • bólu brzucha i kręgosłupa.

Ewentualne objawy są najlepszym sygnałem ostrzegawczym – wówczas należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Konieczność interwencji medycznych

Jeśli u Ciebie zostanie zdiagnozowana niewydolność szyjki macicy, będziesz musiała regularnie umawiać się na wizyty z lekarzem prowadzącym. Stan szyjki oceniany jest na podstawie badania ginekologicznego oraz badania ultrasonograficznego (USG). Długość szyjki macicy powinna być określona szczególnie w 23. tygodniu ciąży.

Niestety, skróconej szyjki macicy nie można ponownie wydłużyć. Interwencja lekarska ma więc na celu powstrzymanie dalszego skracania się i rozszerzania szyjki, co z kolei ma zapobiec poronieniu lub przedwczesnemu porodowi.

 

Jak powstrzymać dalsze skracanie się szyjki macicy?

Twoja skracająca się szyjka macicy zostanie zabezpieczona za pomocą specjalnego szwu lub krążka pessar. Najlepszym czasem na założenie szwu jest 13. - 14. tydzień ciąży, a krążka 20. - 28. tydzień ciąży (niekiedy wcześniej). Skuteczność tych środków szacuje się w około 80% przypadków.

Jeśli lekarz zadecyduje o założeniu szwu, powinnaś przygotować się na krótki pobyt w szpitalu. Założenie go jest bowiem zabiegiem chirurgicznym, wykonywanym pod narkozą. Szew jest umieszczany i zaciskany dookoła szyjki i będzie zabezpieczał ją aż do końca ciąży (Twoje dziecko musi osiągnąć dojrzałość).

Jeśli będziesz miała założony silikonowy krążek, tzw. pessar, prawdopodobnie czeka Cię wydatek. W niektórych szpitalach usługa jest bezpłatna, w aptece i w sklepach internetowych za krążek trzeba zapłacić 150-170 zł. Założenie krążka nie jest zabiegiem chirurgicznym, nie będziesz więc poddana narkozie.

Pamiętaj jednak, że pessar trzeba kontrolować, przede wszystkim ze względu na ryzyko infekcji pochwy. Na kontrolę ginekologiczną będziesz musiała zgłosić się po 2-3 dniach od założenia krążka, następnie po 1-2 tygodniach. Po miesiącu lekarz zleci badanie posiewu z szyjki macicy.

Po jednym z powyższych zabiegów prawdopodobnie otrzymasz zwolnienie lekarskie i będziesz musiała bardzo zwolni. Założenie szwu lub pessara zapobiega poronieniu lub przedwczesnemu porodowi, jednak reszta zależy od Ciebie…

 • nie przemęczaj się,
 • dużo odpoczywaj, najlepiej w pozycji leżącej,
 • unikaj stresów,
 • ogranicz aktywność fizyczną,
 • zaprzestań współżycia seksualnego,
 • dbaj o higienę intymną.

I nie zapomnij, aby być dobrej myśli!

 

Tekst: Anna Chmielewska

 

Zdjęcie: Pixabay.com

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Listopad 20, 2016
Moja kolezanka miala niewydolnosc szyki macicy i urodzila bardzo wczesniej dziecko i zmarlo i miala porod przedwczesny i jej dziecko zmarlo.
Ocena:
Październik 26, 2015
tez slyszalam o tych supermami poduszkach, licze na to, ze kupie taka gdzies w promocji..
Ocena:
Październik 12, 2015
leżałam dlugo ..od 5go miesiąca, mialam odpowiednia supermami poduszkę antyalergiczna, dzieki której przybierałam optymalna pozycje
Ocena:
Wrzesień 9, 2015
na niewydolnosc szyjki macicy powinno sie miec odpowiednia poduszke, u nas przydala sie taka z supermami poduszka, z koca walek pod nogi.. i wtedy ruchu jak najmniej powinno byc